Komunikaty PR

Największy koncern energetyczny w Portugalii ofiarą ransomware

2020-04-17  |  01:00
Biuro prasowe

Największy portugalski koncern energetyczny Energias de Portugal (EDP) padł ofiarą ataku ransmoware. Napastnicy żądają haraczu w wysokości niemal 11 milionów dolarów.

 

Cyberprzestępcy wykorzystali oprogramowanie ransomware Ragnar Locker i twierdzą, że pozyskali 10 TB poufnych plików należących do EDP. Hakerzy żądają w zamian za odszyfrowanie danych okupu w wysokości 1580 BTC, czyli 10,9 milionów dolarów. Co ciekawe, osoby stojące za atakiem na EDP grożą opublikowaniem pozyskanych informacji. Zresztą napastnicy już zdążyli udostępnić na stronie internetowej fragmenty przejętych baz danych, pokazując hasła, nazwy kont czy notatki pracowników EDP. Cyberprzestępcy posiadają także poufne informacje dotyczące fakturowania, umów, transakcji, klientów i partnerów portugalskiego koncernu energetycznego.

 

W komunikacie skierowanym do EDP napastnicy ostrzegają, że jeśli nie otrzymają okupu w wysokości 1580 BTC, powiadomią o wycieku wszystkich klientów oraz partnerów firmy za pomocą linków bezpośrednio prowadzących do przejętych plików i dokumentów.

W poprzednich latach hakerzy posługujący się oprogramowaniem ransomware nie szantażowali ofiar w taki sposób. Ten niebezpieczny proceder zapoczątkował niesławny gang Maze pod koniec 2019 roku. Cyberprzstępcy bardzo szybko dostrzegli, iż nowa metoda przynosi dużo lepsze rezultaty aniżeli ograniczenie się wyłącznie do żądania o opłaty za odszyfrowanie danych. Na początku bieżącego roku bardzo głośno było o ataku na brytyjski Travelex - największy na świecie kantor wymiany walut. Incydent miał miejsce na przełomie 31 grudnia i 1 stycznia, zaś firma poinformowała o tym, że jej dane zostały zaszyfrowane przez oprogramowanie ransomware dopiero po tygodniu. Hakerzy zażądali okupu w wysokości 6 mln dolarów. Sprawa ucichła i wydawało się, że Travelex sam poradził sobie z problemem. Tymczasem kilka dni temu dziennik The Wall Street Journal poinformował, iż  brytyjska sieć kantorów zapłaciła hakerom 285 BTC - równowartość 2,3 miliona dolarów. Nie wiadomo jak dalej potoczą się dalsze losy EDP. Niewykluczone, że koncern energetyczny postąpi podobnie jak Travelex

 

  • Duże koncerny zaatakowane przez oprogramowanie ransomware znajdują się pomiędzy młotem i kowadłem. Opłacenie haraczu pozwala normalnie funkcjonować i uniknąć utraty budowanego przez wiele lat wizerunku. Jednak ofiara nie ma żadnej pewności, że napastnik przeprowadzi kolejnego ataku za pół roku. Poza tym dochodziło już do kuriozalnych sytuacji, że autorami ataków byli amatorzy, którzy nie potrafili odszyfrować plików, choć zainkasowali opłatę. – tłumaczy Mariusz Politowicz ekspert ds. bezpieczeństwa Bitdefender Polska.

 

źródło: bitdefender.pl. marken.com.pl

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Infrastruktura

Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.

Handel

Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.