Komunikaty PR

Największy koncern energetyczny w Portugalii ofiarą ransomware

2020-04-17  |  01:00
Biuro prasowe

Największy portugalski koncern energetyczny Energias de Portugal (EDP) padł ofiarą ataku ransmoware. Napastnicy żądają haraczu w wysokości niemal 11 milionów dolarów.

 

Cyberprzestępcy wykorzystali oprogramowanie ransomware Ragnar Locker i twierdzą, że pozyskali 10 TB poufnych plików należących do EDP. Hakerzy żądają w zamian za odszyfrowanie danych okupu w wysokości 1580 BTC, czyli 10,9 milionów dolarów. Co ciekawe, osoby stojące za atakiem na EDP grożą opublikowaniem pozyskanych informacji. Zresztą napastnicy już zdążyli udostępnić na stronie internetowej fragmenty przejętych baz danych, pokazując hasła, nazwy kont czy notatki pracowników EDP. Cyberprzestępcy posiadają także poufne informacje dotyczące fakturowania, umów, transakcji, klientów i partnerów portugalskiego koncernu energetycznego.

 

W komunikacie skierowanym do EDP napastnicy ostrzegają, że jeśli nie otrzymają okupu w wysokości 1580 BTC, powiadomią o wycieku wszystkich klientów oraz partnerów firmy za pomocą linków bezpośrednio prowadzących do przejętych plików i dokumentów.

W poprzednich latach hakerzy posługujący się oprogramowaniem ransomware nie szantażowali ofiar w taki sposób. Ten niebezpieczny proceder zapoczątkował niesławny gang Maze pod koniec 2019 roku. Cyberprzstępcy bardzo szybko dostrzegli, iż nowa metoda przynosi dużo lepsze rezultaty aniżeli ograniczenie się wyłącznie do żądania o opłaty za odszyfrowanie danych. Na początku bieżącego roku bardzo głośno było o ataku na brytyjski Travelex - największy na świecie kantor wymiany walut. Incydent miał miejsce na przełomie 31 grudnia i 1 stycznia, zaś firma poinformowała o tym, że jej dane zostały zaszyfrowane przez oprogramowanie ransomware dopiero po tygodniu. Hakerzy zażądali okupu w wysokości 6 mln dolarów. Sprawa ucichła i wydawało się, że Travelex sam poradził sobie z problemem. Tymczasem kilka dni temu dziennik The Wall Street Journal poinformował, iż  brytyjska sieć kantorów zapłaciła hakerom 285 BTC - równowartość 2,3 miliona dolarów. Nie wiadomo jak dalej potoczą się dalsze losy EDP. Niewykluczone, że koncern energetyczny postąpi podobnie jak Travelex

 

  • Duże koncerny zaatakowane przez oprogramowanie ransomware znajdują się pomiędzy młotem i kowadłem. Opłacenie haraczu pozwala normalnie funkcjonować i uniknąć utraty budowanego przez wiele lat wizerunku. Jednak ofiara nie ma żadnej pewności, że napastnik przeprowadzi kolejnego ataku za pół roku. Poza tym dochodziło już do kuriozalnych sytuacji, że autorami ataków byli amatorzy, którzy nie potrafili odszyfrować plików, choć zainkasowali opłatę. – tłumaczy Mariusz Politowicz ekspert ds. bezpieczeństwa Bitdefender Polska.

 

źródło: bitdefender.pl. marken.com.pl

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.