Nowe, groźne oblicze ransomware’u
Nową wersję Ryuka wyróżnia specyficzny rodzaj samoreplikacji, wcześniej raczej niespotykany w tej grupie złośliwego oprogramowania. Malware po uruchomieniu rozprzestrzenia się na inne urządzenia Windows z dostępem do protokołu zdalnego wywoływania procedur (RPC). Ransomware wyświetla listę wszystkich adresów IP w pamięci podręcznej ARP (Address Resolution Protocol) i wysyła pakiety przypominające Wake-on-LAN (WOL) do wykrytych maszyn. Następnie rozpoczyna proces szyfrowania każdego z urządzeń. Warto podkreślić, iż zdolność Ryuka do szyfrowania dysków w komputerach zdalnych zaobserwowano już w ubiegłym roku, natomiast nowością jest możliwość samoreplikacji na inne urządzenia z systemem Windows pracujące w sieciach lokalnych ofiar.
- Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu może być zmiana hasła lub wyłączenie konta użytkownika, a następnie przejście do podwójnej zmiany hasła domeny KRBTGT. Taka operacja wiąże się z pewnymi utrudnieniami, ale natychmiast powstrzyma rozprzestrzenianie się złośliwego oprogramowania. - radzi ANSSI.
Specjaliści od cyberbezpieczeństwo apelują też do administratorów sieci o podjęcie odpowiednich kroków, które wyeliminują lub przynajmniej ograniczą zakres potencjalnych strat.
- Zamiast płacić okup cyberprzestępcom firmy powinny zainwestować w dobre oprogramowanie antywirusowe, oferujące funkcje antyransomware. Nie mniej ważny jest odpowiedni dobór narzędzi do backupu. W ostatnim czasie coraz częściej wspomina się o tworzeniu tzw. niezmiennego backupu, który chroni dane krytyczne przed modyfikacją lub usunięciem. Innym skutecznym sposobem jest przechowywania kopii na taśmach w trybie offline. - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Po raz pierwszy działalność grupy przestępczej Ryuk odnotowano w 2018 roku. Ten gang ransomware jest znany z dostarczania swoich ładunków w ramach wieloetapowych ataków przy użyciu wektorów infekcji Trickbot, Emotet i BazarLoader. Ryuk ma na swoim koncie także szereg ataków na amerykański system opieki zdrowotnej. W trzecim kwartale 2020 roku ransomware Ryuk uderzał średnio co tydzień w około 20 podmiotów.
źródło: bitdefender.pl; marken.com,pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.