Komunikaty PR

Pięć sposobów na zabezpieczenie tożsamości medycznej

2022-08-11  |  01:00
Biuro prasowe

Pandemia znacznie przyspieszyła proces cyfryzacji służby zdrowia. Obecnie, aby skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, nie trzeba przedzierać się przez kilometrowe korki, a następnie czekać w kolejce, tylko po to, aby otrzymać receptę lub skierowanie do specjalisty.

 

  • Wprowadzenie do obiegu e-recept i upowszechnienie teleporad ułatwiły życie pacjentom oraz usprawniło funkcjonowanie placówek służby zdrowia. Problem polega na tym, że w ostatnich dwóch latach szpitale i przychodnie lekarskie stały się jednym z ulubionych celów hakerów.  Cyberprzestępcy polują między innymi na dane osobowe i chronione informacje zdrowotne pacjentów, w tym nazwiska, numery ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

 

Pozyskane przez napastników wrażliwe informacje mogą posłużyć do wyłudzenia recept oraz różnego rodzaju świadczeń zdrowotnych, a także składanie fałszywych roszczeń do towarzystw ubezpieczeń zdrowotnych o rekompensatę finansową.

 

Jak wynika z danych FTC Consumer Sentinel Network, w okresie od kwietnia do czerwca 2022 roku aż 7593 Amerykanów złożyło zgłoszenia kradzieży tożsamości dotyczących usług medycznych. Z kolei według HIPAA Breach Reporting Tool od czerwca 2022 roku miało miejsce 100 incydentów, a ich rezultatem był wyciek danych należących do ponad 8,4 miliona pacjentów.

 

 

Kradzież tożsamości medycznej może również przynieść poważne konsekwencje zdrowotne. Wedle badań przeprowadzonych przez Instytut Ponemon 20 proc. ofiar ucierpiało z powodu spóźnionej interwencji, błędnej diagnozy i złego traktowania z powodu nieprawidłowych informacji znalezionych w ich dokumentacji medycznej.

Czasami poszkodowani dość długo nie zdają sobie sprawy, że utracili swoją tożsamość medyczną. Dopiero po pewnym czasie pojawiają się oznaki kradzieży, takie jak rachunki na niezrealizowane usługi medyczne, wezwania komornicze dotyczące zaległości za świadczenia zdrowotne czy powiadomienia o pobranych rzekomo lekach.

 

 

Jak chronić informacje medyczne?

 

Naprawienie szkód poniesionych przez ofiary może zająć lata.  Niektórzy pacjenci są narażeni nawet na postępowanie sądowe, jeśli na przykład ich tożsamość została wykorzystano do zakupu leków. Dlatego ochrona tożsamości medycznej ma duże znaczenie, choć wielu pacjentów wciaż nie przywiązuje do tego większej wagi. Firma Bitdefender przygotowała kilka porad, które pozwolą odpowiednio zabezpieczyć pacjentom wrażliwe dane medyczne.

 

 

  1. Nigdy nie udostępniaj informacji osobistych ani zdrowotnych osobom, których nie znasz, za pośrednictwem poczty elektronicznej, SMS-ów lub jakiejkolwiek innej formy korespondencji.
  2. Niszcz stare dokumenty zawierające Twoje dane osobowe, zanim wyrzucisz je do kosza.
  3. Sprawdzaj swoją dokumentację medyczną tak często, jak to możliwe i zawsze przeglądaj powiadomienia otrzymane od świadczeniodawców dotyczące nietypowych działań.
  4. Przechowuj kopie dokumentacji medycznej w bezpiecznym miejscu
  5. Monitoruj swoje ubezpieczenie zdrowotne pod kątem podejrzanych działań i zgłaszaj wszelkie nieprawidłowości odpowiednim organom i instytucjom.

 

 

Dodatkowe zabezpieczenie przed kradzieżą danych zapewniają narzędzia chroniące tożsamość online użytkownika, takie jak np. Bitdefender Identity Theft Protection. Tego typu rozwiązania oferują między innymi całodobowe monitorowanie naruszeń danych i wysyłanie alertów o oszustwach.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic Biuro prasowe
2024-07-23 | 12:00

Nowe życie Ogrodu Moneta z projektorami Panasonic

Kiedy FKP Scorpio i Temple Live Entertainment wpadli na pomysł przekształcenia impresjonistycznych arcydzieł Claude'a Moneta w wyjątkową, interaktywną wystawę w Szwecji, wiedzieli, że
IT i technologie SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie
2024-07-23 | 10:00

SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15-lecie

SOFTSWISS, międzynarodowa firma IT z biurami rozwoju w Warszawie i Poznaniu, obchodzi 21 lipca 15-lecie swojej działalności. Na przestrzeni tych lat firma osiągnęła znaczące sukcesy i nadal
IT i technologie realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży
2024-07-23 | 06:00

realme 12 w promocyjnej cenie na start sprzedaży

Główny aparat realme 12 o rozdzielczości 50MP oraz matryca SONY LYT-600 z optyczną stabilizacją obrazu (OIS) zapewnia doskonałą jakość zdjęć, zwłaszcza w warunkach słabego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.