Komunikaty PR

Polskie Elektrownie Jądrowe zakończyły wdrażanie oprogramowania SAP

2024-05-27  |  10:15

Zarządzanie kluczowymi procesami biznesowymi spółki oparte zostało na specjalistycznych narzędziach oferowanych przez pakiet oprogramowania typu ERP (Enterprise Resource Planning) SAP S/4HANA. Zakończony projekt wdrożenia wybranych funkcjonalności w obszarach zarządzania majątkiem, finansami i zasobami ludzkimi stanowi stabilne podstawy do prowadzenia najważniejszej polskiej inwestycji.

Wykorzystanie wiodących narzędzi w zakresie oprogramowania i cyfryzacji wzmacnia bezpieczeństwo prowadzenia strategicznej w skali kraju inwestycji polegającej na realizacji projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Wybór określonych rozwiązań wynika z potrzeby optymalizacji wykorzystywanych dotychczas systemów IT i zapewnia efektywność procesów korporacyjnych.

„Decyzja o wyborze pakietu SAP S/4HANA podyktowana została potrzebą zapewnienia nowoczesnego narzędzia do prowadzenia codziennych operacji biznesowych, realizacji obowiązków sprawozdawczych oraz dostarczania na bieżąco informacji o charakterze zarządczym stanowiących podstawę do podejmowania decyzji. Kluczowe procesy w spółce muszą odbywać się w bezpiecznym środowisku IT i być elastyczne. Oznacza to, że powinny nadążać za zmieniającymi się uwarunkowaniami oraz międzynarodowym charakterem naszej inwestycji. To wdrożenie daje stabilną podstawę do rozwoju, a innowacyjność wynikająca z nowego modelu public cloud pozwoli w nowoczesny sposób zarządzać spółką” – wyjaśnia Wojciech Rosiński, dyrektor Pionu Finansowego Polskich Elektrowni Jądrowych.

Wykorzystanie najwyższej klasy oferowanych przez SAP funkcjonalności obniża koszty eksploatacji systemu przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych i pozwala ustandaryzować kluczowe procesy biznesowe w spółce Polskie Elektrownie Jądrowe. Oprogramowanie wspiera ponad 600 modelowych procesów, spośród których spółka może wybrać funkcje najbardziej dopasowane do potrzeb biznesowych firmy. Wybór modelu public cloud redukuje potrzebę inwestycji we własną infrastrukturę IT i daje elastyczność w doborze partnerów utrzymaniowych systemu.

„Rozwiązania i systemy SAP wspierają cele, jakie stoją przed Polskimi Elektrowniami Jądrowymi, pozwalając realizować je w sposób, który zapewnia optymalizację kosztów i utrzymanie najwyższych standardów zarządczych. Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy wspierać jeden z najważniej-szych projektów inwestycyjnych o znaczeniu strategicznym w historii Polski, odgrywający kluczową rolę w kształtowaniu bezpiecznej i zrównoważonej przyszłości energetycznej naszego kraju” – podkreśla Piotr Ferszka, prezes zarządu SAP Polska.

Pierwsze takie wdrożenie w Polsce

Wdrożenie tego typu oprogramowania jest pierwszym wdrożeniem SAP S/4HANA i SAP SuccessFactors w modelu Public Cloud w Polsce. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe przeprowadziła je z firmą All-for-One oraz przy wsparciu SAP Polska w niespełna 8 miesięcy. System oferuje gotowe procesy, które wymagają jedynie dostosowania do procesów korporacyjnych w firmie, a samo prowadzenie projektu i tworzenie dokumentacji jest wspierane przez nowoczesne, przeznaczone do tego narzędzia.

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe jest odpowiedzialna za przygotowania i budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej o mocy 3750 MWe. Obiekt powstanie w gminie Choczewo na Pomorzu przy wykorzystaniu najnowocześniejszych reaktorów wodnych ciśnieniowych generacji III/III+ w technologii AP1000 amerykańskiej firmy Westinghouse. Spółka do tej pory pozyskała pierwsze konieczne decyzje administracyjne dla tej inwestycji, w tym decyzję zasadniczą, decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach i decyzję o ustaleniu lokalizacji. W miejscu lokalizacji na Pomorzu trwają obecnie pierwsze prace terenowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu Biuro prasowe
2024-07-17 | 08:00

Generatywna sztuczna inteligencja m.in. w opinii Polaków to zrządzenie losu

Podczas gdy eksperci przewidują znaczące pozytywne skutki gospodarcze rozwoju sztucznej inteligencji generatywnej, nastroje społeczne nie są tak optymistyczne. Allianz Trade przedstawia wyniki
IT i technologie Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux
2024-07-17 | 01:00

Lena Lighting partnerem oprogramowania DIALux

DIALux jest nowoczesnym narzędziem, pozwalającym na projektowanie oświetlenia. To najchętniej wybierane oprogramowanie, umożliwiające zarówno rozlokowanie pojedynczych opraw, jak i
IT i technologie Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft
2024-07-16 | 07:50

Długoterminowa umowa TomTom i Microsoft

TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił, że umacnia i rozszerza swoją współpracę z firmą Microsoft. Mapy i dane o ruchu drogowym TomTom będą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.