Praca w IT bez doświadczenia. Liderzy EY GDS o tym, jak odnaleźć swoją ścieżkę do sukcesu na rynku IT
Branża IT przyciąga jak magnes. Zwłaszcza obecnie, gdy AI staje się rzeczywistością, która zmienia sposób, w jaki pracujemy i żyjemy. Praca w IT daje możliwość dobrych zarobków, rozwoju zawodowego, a także stabilnego zatrudnienia.
Czy można zacząć bez doświadczenia? Oczywiście! Kluczem jest zaangażowanie i otwartość na rozwój.
Staż na dobry początek
Staż to świetny sposób na zdobycie pierwszego doświadczenia w IT. Zdecydowanie zwiększa szanse na rynku pracy, a czasami jest bezpośrednią przepustką do zdobycia zatrudnienia. Doskonałym przykładem są programy stażowe dostępne obecnie w EY GDS Poland.
– Nasze płatne programy stażowe to świetna opcja na start dla osób do 30. roku życia. Trwają tylko dwa miesiące, a blisko 80% uczestników zostaje z nami na stałe. Stażyści dostrzegają, że EY GDS to dobre miejsce do rozwoju, wykorzystują szansę i rozwijają u nas swoją karierę. Nie wymagamy doświadczenia. Oczekujemy zaangażowania oraz gotowości do nauki w oparciu o dotychczas zdobytą wiedzę z obszarów takich jak bazy danych, cyber bezpieczeństwo, AI, Java, SAP, audyt czy finanse. W EY GDS mamy szereg możliwości rozwijania kompetencji technicznych i miękkich, na różnego rodzaju platformach learningowych takich jak Udemy, Coursera, a także podczas wewnętrznych programów rozwojowych. Nasi stażyści szczególnie chwalą sobie tzw. „job shadowing”, kiedy mogą obserwować doświadczonych konsultantów podczas pracy z klientem. Doceniają także to, że jest czas na wdrożenie się do mechanizmów międzynarodowej organizacji oraz możliwość skorzystania z wielu programów rozwojowych – mówi Arnika Jarlińska, Talent Director w EY GDS Poland.
Jeśli masz ponad 30 lat i brak doświadczenia w IT, ale posiadasz praktykę i umiejętności nabyte w innej branży, rozważ rozpoczęcie kariery od stanowisk niewymagających zaawansowanych kwalifikacji technologicznych. Czasem pozorny krok wstecz okazuje się najlepszym sposobem na zrobienie kilku dużych kroków naprzód.
– Kluczowa jest otwartość na zmiany i chęć nauki. Nie trzeba bać się IT, to nie tylko matematyka czy programowanie, to także na przykład usługi doradcze. fascynująca przygoda, z wieloma możliwościami rozwoju. W EY GDS staramy się tworzyć środowisko pracy, które wspiera różnorodność. Niezależnie od wieku, wcześniejszego doświadczenia czy wykształcenia, każdy znajdzie u nas przestrzeń do rozwoju - dodaje Dominik Woźniak, szef polskiej lokalizacji EY GDS.
Pochwal się swoimi projektami
Według ekspertów EY GDS, kluczem do sukcesu jest praktyka. Sam papier – ukończony kurs czy studia – to za mało. Portfolio z projektami, nawet tymi zrealizowanymi na studiach, będzie bardziej wartościowe niż certyfikat z 60-godzinnego kursu testowania.
– Warto chwalić się projektami, w których brało się udział – nawet jeśli były realizowane na uczelni lub w wolnym czasie. Niestety wiele osób pomija takie doświadczenia w swoim CV, a to ogromna strata. W procesach rekrutacyjnych często trafiamy na osoby, które nie mają klasycznego wykształcenia technicznego, ale imponują nam projektami, które realizują w wolnym czasie. Takie inicjatywy są dla nas sygnałem, że dana osoba jest gotowa na współpracę w szybko zmieniającym się środowisku technologicznym. Podczas pisania CV warto pamiętać o wolontariatach i innych aktywności, które świadczą o zaangażowaniu – dodaje Arnika Jarlińska.
Zaprzyjaźnij się z AI
Sztuczna inteligencja jest jednym z najszybciej rozwijających się obszarów w IT, a jednocześnie przyszłością wielu branż. Samodzielna nauka AI to świetny sposób na wyróżnienie się na rynku pracy. Pracując nad własnymi projektami – na przykład analizując dane czy budując proste chatboty – nie tylko rozwijasz umiejętności, ale też pokazujesz pracodawcom, że potrafisz samodzielnie eksplorować nowe technologie i kreatywnie je wykorzystywać.
- Sztuczna inteligencja nie jest już technologią przyszłości. To rzeczywistość, która zmienia sposób, w jaki pracujemy i żyjemy. W EY GDS kładziemy duży nacisk na rozwój kompetencji AI wśród naszych pracowników, ponieważ wierzymy, że każdy może być częścią tej transformacji, niezależnie od punktu wyjścia. Obecnie obserwujemy, jak sztuczna inteligencja staje się fundamentem wielu procesów biznesowych. Stale inwestujemy w rozwój projektów opartych na AI jako EY GDS posiadamy własną wersję modelu Chat GPT, co otwiera ogromne możliwości dla osób, które są gotowe rozwijać się w tym kierunku. Nawet podstawowa wiedza o sztucznej inteligencji może być początkiem fascynującej kariery w nowoczesnych technologiach - zauważa Dominik Woźniak.
Rozwijaj języki
Znajomość języków obcych to jeden z najcenniejszych atutów na rynku pracy, również w branży IT. Angielski to podstawa, jednak to niemiecki, francuski czy włoski może otworzyć przed Tobą jeszcze więcej drzwi. Powód? Wielu pracodawców poszukuje specjalistów, którzy mogą współpracować z zagranicznymi klientami lub partnerami biznesowymi.
– Osoby, które biegle posługują się angielskim, a dodatkowo znają niemiecki, francuski, czy włoski, nie muszą posiadać technicznego wykształcenia, aby rozpocząć karierę w IT. Wystarczy pasja do technologii, chęć rozwoju w tym obszarze i wiedza zdobyta podczas studenckiego projektu. Obecnie w branży IT szczególnie ceniona jest znajomość języka niemieckiego. Mamy bardzo wielu klientów z Niemiec, a zapotrzebowanie na dobrych specjalistów w tym kraju utrzymuje się niezmiennie od lat. Komfort rozmowy klienta w jego ojczystym języku jest dodatkowym atutem i sprzyja owocnej współpracy - podkreśla Arnika Jarlińska.
Wykorzystaj swoje wcześniejsze doświadczenie zawodowe
Przejście do branży IT nie zawsze oznacza zaczynanie od zera. Masz wcześniejsze doświadczenie zawodowe w finansach, ubezpieczeniach czy obsłudze klienta? Możesz wykorzystać swoje umiejętności w nowej roli.
– W consultingu taka wiedza i zdolności mogą być bardzo cenne, Innych aspektów można się nauczyć. Trzeba mieć jednak świadomość, że osoba, która była na przykład managerem w obszarze finansów, zazwyczaj nie od razu zostanie managerem w IT. W większości przypadków zacznie raczej od mniej złożonej roli, wprowadzającej w świat nowoczesnych technologii. Jednak to świetna okazja, aby zdobyć nowe umiejętności i przyspieszyć rozwój kariery – mówi Dominik Woźniak.
Dzięki wcześniejszym doświadczeniom możesz łatwiej odnaleźć się w roli analityka, project managera czy specjalisty ds. zarządzania ryzykiem. Współpraca przy dużych projektach IT, szczególnie z doświadczonymi project managerami, może być doskonałym punktem wyjścia do dalszego rozwoju.
Kontakt dla mediów:
e-mail: pawel.slupski|neonshake.pl| |pawel.slupski|neonshake.pl
tel. +48 531 200 260
Źródło informacji: EY GDS Poland

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
Wydatki na obronność w krajach NATO mają wzrosnąć do 2035 roku do 5 proc. PKB. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki Unii Europejskiej, która stworzyła ramy umożliwiające krajom członkowskim realizację celów NATO w zakresie obronności, nie tylko poprzez finansowanie i inwestycje, ale także poprzez elastyczność budżetową. – To pełna synergia, można powiedzieć, że Unia Europejska współfinansuje razem z państwami członkowskimi cele zdolnościowe NATO – ocenia Paweł Zalewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.