Program AWS GetIT przybliża chmurę obliczeniową uczniom w Polsce i Ukrainie
FleishmanHillard
ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
karol.czyzewski|fleishmaneurope.com| |karol.czyzewski|fleishmaneurope.com
601 750 060
www.fleishmanhillard.pl
W programie edukacyjnym i konkursie AWS GetIT polscy i ukraińscy uczniowie rozwijali swoje umiejętności cyfrowe i projektowali pomysły na aplikacje, mające rozwiązać wybrane problemy społeczne. AWS GetIT to w pełni finansowany, skoncentrowany na chmurze program edukacyjny i konkurs projektowania aplikacji dla uczniów. Program jest obecnie dostępny w 13 krajach.
Amazon Web Services (AWS) GetIT oferuje młodym ludziom wyjątkową szansę na poznanie technologii i zaprojektowanie aplikacji rozwiązujących wybrane wyzwania społeczne, z jakimi stykają się w swoich środowiskach. Program pomaga szkołom i nauczycielom zachęcać uczniów do myślenia o ich przyszłej karierze, uczyć się nowych umiejętności poprzez działania związane z naukami ścisłymi, technologią, inżynierią i matematyką (STEM) w chmurze oraz uzyskać kontakt z profesjonalistami w dziedzinie technologii. W ciągu roku szkolnego nauczyciele poprowadzą uczniów przez międzynarodowy program nauczania dotyczący myślenia projektowego i przetwarzania w chmurze. Pracownicy AWS pełnią rolę ambasadorów programu i wraz z nauczycielami prowadzą szkolenia oraz pomagają uczniom rozwijać ich pomysły na aplikacje, dzieląc się swoim doświadczeniem technologicznym.
Polska
W tym roku program AWS GetIT w Polsce został pilotażowo wdrożony w XV Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu, w którym uczy się około 700 dzieci z Polski, 400 dzieci uchodźców z Ukrainy oraz innych narodowości.
10 zespołów z wrocławskiego liceum zgłosiło swoje projekty aplikacji do konkursu, z których trzy zostały wybrane do finału, który odbył się 26 maja w centrum logistycznym Amazon we Wrocławiu. Każdy zespół finalistów zaprezentował swój projekt aplikacji przed publicznością złożoną z nauczycieli, osób wspierających program i sędziów AWS GetIT. Wszystkie trzy finałowe zespoły zainspirowały publiczność swoją kreatywnością i pasją. Ich pomysły dotyczyły kilku wyzwań, w tym marnowania żywności, integracji międzykulturowej i poszukiwania pracy. Zwyciężył zespół, który opracował pomysł na innowacyjną aplikację do nauki języków obcych w interaktywny i budujący relacje sposób.
Ukraina
W tym roku program AWS GetIT był pilotowany w Ukrainie w szkole kształcenia na odległość Optima. Z ponad 125 000 uczniami online, Optima jest pierwszą i największą ukraińską prywatną szkołą kształcenia na odległość. Po rozpoczęciu przez Rosję wojny z Ukrainą, AWS aktywnie wspierał ciągłość edukacji ukraińskich uczniów przez Optimę zapewniając bezpłatnie kredyty na chmurę AWS i pomoc techniczną.
Spośród 23 zespołów ze szkoły Optima, które zgłosiły swoje pomysły na aplikacje AWS GetIT do oceny, trzy zdobyły miejsca, aby zaprezentować swoje pomysły panelowi sędziów z Ciklum, N-iX i AWS podczas finałów w Ukrainie 23 maja.
Zwycięski pomysł na aplikację koncentrował się na wsparciu zdrowia psychicznego osób dotkniętych wojną i obejmował funkcje komunikacji z lekarzami zajmującymi się zdrowiem psychicznym, czaty i interaktywnego bota, dziennik nastrojów oraz sugestie dotyczące filmów, książek i muzyki. Pozostałe dwa projekty miały na celu rozwiązanie innych ważnych problemów społecznych – pierwszy dotyczył budowania bezpiecznych tras transportu publicznego w miastach i kierowania użytkownika do najbliższego schronu przeciw bombowego w przypadku alarmów przeciwlotniczych, drugi specjalnych klas cyfrowych dla osób niedowidzących, które pomagałyby użytkownikowi poruszać się po mieście i informować go o otoczeniu za pomocą powiadomień dźwiękowych.
Organizacje współpracujące i realizujące program AWS GetIT w Polsce i Ukrainie przyjmują zgłoszenia od szkół zainteresowanych programem na okres od września 2023 do maja 2024 roku.
Dyrekcje szkół zainteresowanych wzięciem udziału z programie zachęcamy do kontaktu:
· szkoły w Polsce: getit@futurecollars.com
· szkoły na Ukrainie: aws.getit@n-ix.com
- - -
O Amazon Web Services
Od ponad 15 lat Amazon Web Services jest najbardziej wszechstronną i szeroko stosowaną ofertą chmury na świecie. AWS stale rozszerza swoje usługi, aby obsługiwać praktycznie każdą operację informatyczną w chmurze, obecnie oferując ponad 200 w pełni funkcjonalnych usług obliczeniowych, pamięci masowej, baz danych, usług sieciowych, analiz, uczenia maszynowego (ML) i sztucznej inteligencji (AI), Internetu rzeczy (IoT), rozwiązań mobilnych, zabezpieczeń, rozwiązań hybrydowych, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR i AR), tworzenia, wdrażania i zarządzania aplikacjami w 99 strefach dostępności (AZ) w 31 regionach geograficznych, z ogłoszonymi planami dotyczącymi kolejnych 15 stref dostępności i pięciu innych Regionów AWS w Kanadzie, Izraelu, Malezji, Nowej Zelandii i Tajlandii. Niedawno firma otworzyła Lokalną Strefą AWS w Warszawie. Miliony klientów, w tym najszybciej rozwijające się startupy, największe przedsiębiorstwa i wiodące agencje rządowe ufają AWS w zakresie ich infrastruktury, zwiększania elastyczności i obniżania kosztów. Więcej informacji o AWS na stronie aws.amazon.com
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Wsparcie dla oszczędzających na wkład własny zamiast dla kredytobiorców. Eksperci proponują inne podejście do rządowych programów mieszkaniowych
Gigantyczne zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2 proc., wprowadzonym przez poprzedni rząd w 2023 roku, wywindowało ceny mieszkań. Po roku obietnic związanych z wprowadzeniem zapowiadanego w kampanii wyborczej Kredytu na Start 0 proc. obecny rząd wycofał się z planów uruchomienia projektu, zapowiada jednak przedstawienie nowych rozwiązań. Zdaniem dr. Jacka Furgi z Centrum Procesów Bankowych i Informacji powinny one wspierać budowanie potencjału finansowego przyszłych kredytobiorców, zamiast zachęcać do sięgania po kredyt.
Transport
Obawy o serwis mogą zniechęcać do zakupu samochodów elektrycznych. W Polsce brakuje wyspecjalizowanych w tym warsztatów
Obawy o serwis i jego koszty sprawiają, że część osób odkłada zakup bezemisyjnego pojazdu na później. Wskazuje na to co 11. Polak – wynika z Barometru Nowej Mobilności. – Serwis samochodów elektrycznych w kontekście cen nie różni się aż tak bardzo od samochodu spalinowego, a jest nawet tańszy – ocenia Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair.
Handel
Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń
W ciągu siedmiu lat wartość rynku związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym wzrośnie ponad dwuipółkrotnie – do ponad 22 mld dol. Przedsiębiorcy widzą w niej duży potencjał marketingowy. Z punktu widzenia konsumentów obecność AI na platformach sprzedażowych to szansa na oszczędzenie czasu przy wyszukiwaniu produktów i możliwość otrzymywania spersonalizowanych ofert. To jednak również duże ryzyka – zwiększone ryzyko narażenia na manipulację i deepfake, a także obawa o bezpieczeństwo danych osobowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.