Komunikaty PR

Przemiana dzięki technologii – Wizja komputerowa odmienia produktywność biznesów

2024-04-18  |  15:00
Biuro prasowe

Europejscy decydenci przewidują, że aplikacje Widzenia Komputerowego, oparte na postępach w Generatywnej Sztucznej Inteligencji, umożliwią firmom osiągnięcie wyższych poziomów produktywności w 2024 roku i w ciągu następnych trzech lat.

 

Media stale poruszają temat sztucznej inteligencji. Od dynamicznego rozwoju Generatywnego SI i ChatGPT, czy regulacje Unii Europejskiej kształtujące ich wykorzystanie, aż po rozwijający się zbiór innowacyjnych narzędzi kreatywnych, które rewolucjonizują edycję wideo i obrazów. Mimo to, dotychczasowy wpływ na produktywność i wyniki finansowe pozostawał niejasny.

Jednak, najnowsze badania wskazują, że ma się to zmienić. Na czele tej transformacji stoi technologia Wizji Komputerowej, gotowa do przejęcia inicjatywy w realizacji pełnego potencjału SI, możliwie nawet wyprzedzając przewidywania Cyklu Hype Gartnera. Nadeszła odpowiednia pora dla transformacji europejskich firm.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrost produktywności napotykał wyraźne wyzwania. Pomimo postępu technologicznego oraz rosnących kwalifikacji i umiejętności pracowników, oczekiwany wzrost produktywności pozostał nieosiągalny.

Analitycy ekonomiczni wskazują na złożoną sieć czynników przyczyniających się do tego zastoju, w tym starzejącą się infrastrukturę, bariery regulacyjne oraz ociąganie się w pełnym przyjęciu transformacji cyfrowej we wszystkich sektorach. Następstwa kryzysów finansowych oraz trwające wyzwania spowodowane niepewnościami geopolitycznymi dodatkowo komplikują sytuację, prowadząc do ostrożnych strategii inwestycyjnych i skupienia na krótkoterminowej stabilności kosztem długoterminowych innowacji.

Pomimo tych przeciwności, wdrożenie technologii Wizji Komputerowej, wspomagane przez postępy w Generatywnym SI, zdaje się być kluczem do znaczącej poprawy produktywności w firmach. Najnowsze badanie wśród decydentów biznesowych w dziedzinie SI ujawnia zgodny konsensus: implementacja aplikacji Wizji Komputerowej ma zwiększyć produktywność średnio o 42% w ciągu najbliższych trzech lat. W szczególności sektor produkcyjny stoi na progu transformacyjnego skoku, z przewidywanym wzrostem produktywności sięgającym nawet 52%. Wydaje się, że Wizja Komputerowa skutecznie zbliża się do Plateau of Productivity, zidentyfikowanego w Cyklu Hype Gartnera dla SI.

 

Wizja Komputerowa – "oczy" sztucznej inteligencji

Technologia Wizji Komputerowej, zwana także "oczami sztucznej inteligencji", pozwala komputerom oraz systemom na wydobywanie wartościowych danych z obrazów cyfrowych. Dzięki tej metodzie, maszyny mogą obserwować, rozpoznawać, klasyfikować, monitorować oraz analizować wizualizacje, przekształcając je w praktyczną „wiedzę”. Otwiera to możliwości dalszej analizy realizowanej przez ludzi lub dodatkowe systemy sztucznej inteligencji.

Różnorodność zastosowań technologii Wizji Komputerowej ukazuje się w jej wszechobecności w wielu obszarach biznesowych. Od działów zajmujących się naprawami i konserwacją, przez monitorowanie procesów produkcyjnych oraz kontrolę jakości, aż po sektory bezpieczeństwa, ochrony zdrowia, logistyki, zarządzania łańcuchem dostaw, mapowania projekcji w czasie rzeczywistym i monitorowania ruchu ludzi.

Rozległe możliwości aplikacyjne podkreślają transformacyjny potencjał technologii Wizji Komputerowej.

 

Bariery, które trzeba pokonać

Mimo entuzjazmu dla technologii, respondenci badania wciąż napotykają znaczące wyzwania w jej wdrażaniu. Brak zewnętrznego wsparcia specjalistycznego oraz trudności w utrzymaniu ekspertyzy Wizji Komputerowej w organizacjach pojawiają się jako główne przeszkody, wymieniane przez odpowiednio 37% i 33% respondentów.

Dodatkowo, wdrażanie aplikacji Wizji Komputerowej napędzanych przez SI rodzi obawy etyczne, takie jak bezpieczeństwo danych, prywatność osobista, nadzór, brak korporacyjnych wytycznych oraz strach przed zastąpieniem pracowników przez maszyny.

 

Ewolucja Generatywnego SI zyskuje na znaczeniu

Organizacje wykazują determinację w pokonywaniu tych przeszkód, dążąc do zwiększenia produktywności. Zapał do sztucznej inteligencji rozciąga się poza Wizję Komputerową; równie dynamicznie rośnie zainteresowanie szerokim wdrożeniem Generatywnego SI. Zgodnie z badaniem, ponad dwie trzecie (67%) respondentów uważa wykorzystanie Generatywnego SI za ważne dla swojego biznesu. Ponad jedna trzecia (37%) już czerpie korzyści z wdrożonych rozwiązań, a równie duża proporcja znajduje się w fazie planowania lub wdrażania, co świadczy o silnej trajektorii wdrożenia SI. Natomiast mniejszość wciąż zastanawia się nad szerszymi wyzwaniami i rozważaniami, które towarzyszą integracji SI w praktykach biznesowych.

Z najnowszych badań wyraźnie wynika, że liderzy biznesowi dostrzegają w aplikacjach Wizji Komputerowej znaczącą szansę dla europejskich firm. Możliwość przeskoczenia barier wzrostu produktywności poprzez automatyzację skomplikowanych procesów, poprawę podejmowania decyzji dzięki głębokim analizom danych oraz promowanie innowacyjnych usług i produktów. To reprezentuje głębszą ewolucję w kierunku przyszłości, gdzie technologia i ludzka kreatywność współdziałają, aby przełamać opór stagnacji produktywności, który dotychczas ograniczał rozwój gospodarczy Europy.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.