Ransomware: okupy drastycznie drożeją
Przez lata cyberprzestępcy przeprowadzający ataki za pośrednictwem oprogramowania ransomware pozostawali bezkarni i stosunkowo łatwo osiągali swoje cele. Jednak w ostatnim czasie na ich drodze pojawiło się kilka poważnych przeszkód. W czerwcu ubiegłego roku amerykański rząd podjął decyzję o wzmocnieniu działań ofensywnych przeciwko cybergangom, a pół roku później oznajmił, iż traktuje ataki ransomware na równi z terroryzmem. Liczne incydenty, w tym jeden z najgłośniejszych dotyczący rurociągu Colonial Pipeline, spowodowały, że organizacje zaczęły wzmacniać swoje systemy bezpieczeństwa IT. Przedsiębiorcy zainwestowali też w ubezpieczenia od ryzyk cybernetycznych. Wreszcie w trzecim i czwartym kwartale 2021 roku znacznie wzrosła liczba aresztowań członków gangów ransomware połączona z konfiskatą ich majątków. Cyberprzestępcy odpowiedzieli na te działania podwyższając stawki okupów. Jak wynika z danych Coverware w IV kwartale średnia opłata za odszyfrowanie danych wynosiła 322 168 USD, oznacza to 130 proc. wzrost w porównaniu z poprzedzającym kwartałem. Co istotne, aż 84 procent ataków ransomware w IV kwartale obejmowało eksfiltrację danych.
- W związku z tym, że przeprowadzenie ataku jest bardziej ryzykowne i kosztowne, napastnicy przenoszą się z dużych firm na mniejsze, aby pozostać poza radarem organów ścigania. Należy dodać, że systemy telemetryczne Bitdefender odnotowały również wzmożony wzrost ataków ransomware skierowanych przeciwko użytkownikom indywidualnym - zauważa Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Według Coverware odsetek zaatakowanych firm zatrudniających do 1 000 do 10 000 pracowników wzrósł z 8 proc. w III kwartale 2021 roku do 14 proc. w IV kwartale. Natomiast najczęstsze warianty oprogramowania ransomware w IV kwartale to: Conti, LockBit 2.0, Hive, Mespinoza, Zeppelin, BlackMatter i Suncrypt.
- Wielu specjalistów obawia się, że wojna na Ukrainie przyniesie ze sobą niespotykaną do tej pory liczbę cyberataków, w tym również tych realizowanych za pomocą złośliwego oprogramowania ransomware. Eksperci spodziewają się odwetu rosyjskich hakerów wobec Zachodu. Dlatego warto zadbać nie tylko o nowoczesne oprogramowanie antywirusowe, ale również narzędzia do backupu i odzyskiwania danych - doradza Mariusz Politowicz.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.