Ransomware uderza w opiekę zdrowotną i edukację
FBI już od ponad roku śledzi ataki PYSA realizowane przez niezidentyfikowanych cyberprzestępców przeciwko amerykańskim i europejskim instytucjom. Hakerzy zazwyczaj włamują się do sieci uzyskując dane uwierzytelniające do pulpitu zdalnego poprzez wiadomości phishingowe. Napastnicy najpierw rozpoznają środowisko, po czym wykonują polecenia dezaktywacji funkcji antywirusowych w docelowych systemach jeszcze przed wdrożeniem złośliwego oprogramowania. W kolejnej fazie cyberprzestępcy eksfiltrują pliki z sieci ofiary, czasami używając darmowego narzędzia WinSCP5. W ostatnim etapie następuje szyfrowanie krytycznych plików, baz danych, maszyn wirtualnych i kopii zapasowych. Hakerzy szczególnie upodobali sobie szkoły wyższe oraz podstawowe, placówki zdrowia oraz instytucje rządowe.
- W tym przypadku mamy do czynienia z wyjątkowo niemoralnym działaniem. Warto zaznaczyć, iż istnieją gangi ransomware, które z definicji nie atakują placówek zdrowotnych, organizacji non-profit czy szkół. Tutaj jest odwrotnie. PYSA, znana również jako Mespinoza, celuje w wymienione instytucje. Problem polega na tym, że w czasie pandemii szkoły, szpitale czy przychodnie są bardzo łatwym celem, bowiem pracują w wyjątkowo trudnych warunkach i są coraz bardziej przeciążone pracą. Co gorsza, tego typu instytucje zazwyczaj nie zatrudniają niestety specjalistów od bezpieczeństwa - przyznaje Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender.
Specjaliści z firmy Marken radzą tworzenie backupu, a także chronienie hasłem kopii zapasowych offline. Ważne też, aby kopie krytycznych danych znajdowały się wyłącznie w trybie odczytu. Należy również wdrożyć plan odzyskiwania danych oraz przechowywać kopie w różnych lokalizacjach, zgodnie ze znaną zasadą backupu 3-2-1.
FBI nie zachęca ofiar ataków do płacenia okupu, ponieważ płatność nie gwarantuje odszyfrowania plików. Ponadto zachęca przestępców do większego zaangażowania się w dystrybucję oprogramowania ransomware. Niemniej FBI rozumie, że sytuacje, kiedy ofiary stają w obliczu niezdolności do funkcjonowania, biorą pod uwagę różne opcje mające na celu ochronę akcjonariuszy, pracowników i klientów.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
– Ukraińskie doświadczenia z frontu są cenną lekcją dla wojskowych służb medycznych w Polsce, która zmienia podejście do zabezpieczenia medycznego na wypadek ewentualnego konfliktu – mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM – PIB. Jak podkreśla, wiele się mówi o konieczności zwiększania wydatków na zakupy broni i sprzętu wojskowego, a wciąż stosunkowo mało uwagi poświęca się budowaniu bezpieczeństwa medycznego.
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Konsument
Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników
Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.