Raport Forrester – przyszłość cyberbezpieczeństwa to usługa MDR
Forrester w raporcie „Managed Detection And Response Services Providers Q4 2020” przedstawia 42. najważniejszych dostawców usług bezpieczeństwa. Zdaniem analityków rola tego typu firm będzie rosnąć nie tylko ze względu na nasilającą się falę cyberataków, ale również duże przeciążenie zespołów pracujących w Security Operations Center (SOC).
W ostatnim czasie jednym z najbardziej popularnych systemów bezpieczeństwa jest EDR (Endpoint Detection and Protection). To rozwiązanie posiada szerokie możliwości w zakresie detekcji wszelkich anomalii pojawiających się w sieci. EDR dostarcza użytkownikom wielu cennych informacji, aczkolwiek do ich analizy potrzebni są wysokiej klasy fachowcy. Niestety, światowy rynek cierpi na coraz większy deficyt specjalistów bezpieczeństwa. Forrester uważa, że jednym z najlepszych sposobów na rozwiązanie tego problemu jest adaptacja usług MDR (Managed Detection and Response). W tym modelu usługodawca przejmuje na siebie wszelkie obowiązki związane z ochroną sieci i urządzeń końcowych klienta przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Jeff Pollard, VP & Principal Analyst, twierdzi, iż MDR jest alternatywą dla zarządzanych usług bezpieczeństwa (MSSP), które nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców. Co różni usługi MDR od MSSP? Forrester definiuje MDR jako w pełni zarządzaną usługą bezpieczeństwa, która obejmuje analizę, proaktywne wykrywanie zagrożeń i możliwość reagowania na incydenty, a także aranżację nowoczesnej technologii SOAR (Security Orchestration, Automation And Response). Niejako rozszerzeniem EDR jest XDR, czyli agregacja i korelacja telemetrii z dodatkową kontrolą bezpieczeństwa, chmury, poczty e-mail i innych. Wymienione funkcjonalności realizują również wiodący usługodawcy MDR. Forrester w swoim zestawieniu uwzględnił 42 firmy, których przychody ze sprzedaży usług bezpieczeństwa przekraczają 1,2 mln USD. W pierwszej kategorii dostawców o obrotach ponad 55 mln USD znalazło się dziesięć firm (Accenture, Alert Logic Arctic Wolf, CrowdStrike, deepwatch, Deloitte, eSentire, EY, Fireey, NCC Group), druga kategoria od 20-55 mln USD zawiera 16 dostawców (w tym. min Sophos, Trend Micro czy SentinelOne, Trustwave), zaś w trzeciej o przychodach poniżej 20 mln USD znalazło się również 16 dostawców (m.in Bitdefender, Atos, IBM, PwC, BlackBerry).
- Zaczynamy wprowadzać usługi MDR na rodzimy rynek. Naszym partnerem jest firma Bitdefender, oferująca usługi w trzech opcjach: Core, Advanced oraz Enterprise. Producent zatrudnia wysokiej klasy specjalistów rekrutowanych do obsługi systemu. Na uwagę zasługuje też realizacja niestandardowych zadań, takich jak analiza sieci Darknet prowadzona pod kątem wycieków i upubliczniania skradzionych danych - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.