Red Hat przejmuje spółkę StackRox
Red Hat, Inc., największy na świecie dostawca rozwiązań open source, poinformował o zamiarze przejęcia spółki StackRox ― lidera i innowatora w dziedzinie zabezpieczeń zaprojektowanych z myślą o kontenerach i platformie Kubernetes. Red Hat OpenShift, platforma Kubernetes dla przedsiębiorstw, zostanie rozszerzona o efektywne funkcje zabezpieczeń StackRox. Pomoże to firmie Red Hat w realizacji wizji, jaką jest udostępnienie użytkownikom jednej, kompleksowej platformy umożliwiającej utworzenie, wdrożenie i bezpieczne uruchomienie praktycznie każdej aplikacji w całej chmurze hybrydowej.
Kubernetes, jeden z najszybciej rozwijających się projektów open source, to podstawowa platforma dla natywnych aplikacji chmurowych, które są głównym elementem cyfrowej transformacji mającej obecnie miejsce w wielu branżach. Stosowanie kontenerów i technologii Kubernetes w środowiskach produkcyjnych cały czas zyskuje na popularności, z czym wiążą się nowe wyzwania. Jak informuje firma Gartner, „wykorzystanie kontenerów we wdrożeniach produkcyjnych w przedsiębiorstwach jest wciąż ograniczone z powodu obaw dotyczących bezpieczeństwa, monitorowania, zarządzania danymi i korzystania z połączeń sieciowych”[1]
Aby pokonać te przeszkody, przedsiębiorstwa potrzebują rozwiązań zapewniających bezpieczną platformę dla nowoczesnych obciążeń.
Bezpieczeństwo kontenerów ma związek z bezpieczeństwem systemu Linux. Red Hat jest od dawna liderem w dziedzinie zabezpieczeń chroniących rozwiązania open source dla przedsiębiorstw, od platformy Red Hat Enterprise Linux po nowe, ciągle rozwijane oferty wyznaczające nowoczesne standardy bezpieczeństwa środowisk chmurowych. Na tej podstawie powstał warstwowy model zabezpieczeń platformy OpenShift chroniący kontenery. Integruje on zabezpieczenia we wszystkich fazach cyklu życia kontenerów, od ich tworzenia poprzez wdrażanie po uruchamianie w środowiskach o znaczeniu krytycznym.
Teraz Red Hat może uzupełnić swoje produkty o dodatkowe funkcje StackRox, które wzmocnią, uproszczą i uspójnią zintegrowane zabezpieczenia w otwartych chmurach hybrydowych. Przejęcie spółki StackRox umożliwi wprowadzenie nowych metod ochrony obciążeń chmurowych poprzez rozszerzenie i udoskonalenie natywnych mechanizmów kontrolnych platformy Kubernetes, a także przesunięcie zabezpieczeń do fazy tworzenia kontenerów oraz ich ciągłej integracji/ciągłego dostarczania (CI/CD). W ten sposób powstanie spójne rozwiązanie zapewniające większe bezpieczeństwo całego stosu informatycznego na wszystkich etapach jego cyklu życia.
Firma StackRox została założona w roku 2014 w celu tworzenia nowych typów zabezpieczeń informatycznych dla przedsiębiorstw. Od dwóch lat skupia się na bezpieczeństwie platformy Kubernetes. W odróżnieniu od platform zabezpieczeń kontenerów pierwszej generacji, które często były tylko zorientowane na kontenery, StackRox udostępnia platformę utworzoną specjalnie z myślą o technologii Kubernetes. Ułatwia ona przedsiębiorstwom kontrolę nad środowiskiem informatycznym i egzekwowanie reguł w oparciu o to samo deklaratywne podejście, które stosowane jest w technologii Kubernetes. Umożliwia skalowanie aplikacji przy zachowaniu niezbędnego bezpieczeństwa.
Oprogramowanie StackRox zapewnia widoczność wszystkich klastrów Kubernetes dzięki temu, że komponenty potrzebne do wdrażania reguł i głębokiego gromadzenia danych są instalowane bezpośrednio w infrastrukturze klastrów Kubernetes. Znacznie przyspiesza to i upraszcza wdrażanie zabezpieczeń, a ponadto usprawnia analizę bezpieczeństwa, prowadzenie dochodzeń i stosowanie środków zaradczych. Mechanizm reguł rozwiązania StackRox zawiera kilkaset wbudowanych mechanizmów kontrolnych, które pomagają we wdrażaniu najlepszych procedur dotyczących bezpieczeństwa i standardów branżowych (np. CIS Benchmarks i NIST), zarządzaniu konfiguracją kontenerów i klastrów Kubernetes oraz ochronie środowisk wykonawczych.
Oprócz platformy Red Hat OpenShift, StackRox będzie nadal obsługiwać inne platformy Kubernetes, takie jak Amazon Elastic Kubernetes Service (EKS), Microsoft Azure Kubernetes Service (AKS) i Google Kubernetes Engine (GKE).
StackRox pomaga również w uproszczeniu procesów DevSecOps i zapewnieniu dogłębnego bezpieczeństwa środowisk chmurowych dzięki bezpośredniej integracji z potokami aplikacji oraz narzędziami klienta służącymi do prowadzenia rejestrów, skanowania obrazów i ciągłej integracji / ciągłego rozwoju (CI/CD). W październiku 2020 r. StackRox rozpoczął projekt open source o nazwie KubeLinter, którego celem jest analiza plików YAML i wykresów Helm dotyczących platformy Kubernetes pod kątem poprawności konfiguracji, ze szczególnym uwzględnieniem gotowości do wdrożenia w środowisku produkcyjnym i zapewnienia bezpieczeństwa na wcześniejszych etapach procesu programowania.
Zgodnie ze swoją tradycją Red Hat zamierza po przejęciu przekształcić rozwiązania StackRox w technologie open source. Red Hat będzie nadal wspierać społeczność KubeLinter oraz nowe społeczności, ponieważ pracuje nad przekształceniem oferty StackRox w rozwiązania open source.
Transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszym kwartale 2021 roku i jest uzależniona od spełnienia zwyczajowych warunków końcowych.
[1] Gartner, Best Practices for Running Containers and Kubernetes in Production, 4 sierpnia 2020 r.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.