Rok szkolny się kończy, ale w biurach praca wre. Jak wybrać myszkę?
Wśród wielu komputerowych narzędzi pracy, które pomagają w codziennych obowiązkach w biurach i na home office, szczególne miejsce zajmuje myszka komputerowa. Musi być sprawna, wygodna, ergonomiczna i najlepiej gdyby wyglądem nie przypominała czasów świetności systemu Windows 95. Podpowiadamy, czym się kierować w wyborze dobrej bezprzewodowej myszki komputerowej.
Pracownicy biurowi, menadżerowie, freelancerzy, dziennikarze czy specjaliści IT codziennie spędzają godziny przed komputerami. Taka sytuacja wymaga stosowania akcesoriów nie tylko skutecznych, ale też przede wszystkim ergonomicznych. Jednym z kluczowych elementów zestawu komputerowego, który może znacząco wpłynąć na komfort pracy, jest odpowiednio dobrana myszka. Jak zapewnić sobie wygodnego i sprawnego na lata „gryzonia” omówimy na przykładzie dwóch modeli Hama z najnowszej kolekcji: MW-500 V2 i EMW-700. Obie łączą w sobie nowoczesny design, ergonomię i funkcjonalność. Współpracują z systemami operacyjnymi MAC OS 10.10 lub wyższym, a także Windows 11, 10, 8 i 7.
Wsparcie w ferworze pracy
Model MW-500 V2 jest nieco bardziej standardowy. Jego gabaryty wynoszą 8,5 x 12 x 4,2 cm. Myszka łączy się z komputerem poprzez moduł radiowy o częstotliwości 2,4 GHz RF za pomocą nadajnika, podłączanego do portu USB-A. Sam odbiornik, by zminimalizować ryzyko jego zgubienia, można schować wewnątrz obudowy gryzonia. Ten został wyposażony w sześć przycisków i rolkę, a także polimerowe ślizgacze. Oferuje regulację DPI na poziomach 800, 1200 i 1600, a jest zaprojektowany z myślą o użytkownikach praworęcznych.
Kluczowymi cechami są oryginalny kształt z podporą dla kciuka i wbudowany akumulator litowo-jonowy z obustronnym złączem USB-C, umożliwiającym ładowanie myszy za pomocą odpowiedniego kabla. Dzięki temu nie trzeba wymieniać baterii, a pełne naładowanie wystarcza na około 75 dni ciągłego użytkowania. Wskaźnik LED informuje o stanie naładowania akumulatora. Niesamowicie czuły sensor Blue Wave zapewnia działanie na praktycznie każdej powierzchni (co ważne, nie tylko na podkładkach, bo na gołym blacie biurka też). Co więcej, gumowana powierzchnia myszy zwiększa komfort i pewność chwytu.
Kosmiczny design i kolorystyka
A co ma do zaoferowania ergonomiczny model EMW-700? Ten wygląd i sposób zaprojektowania na pewno rzucają się w oczy już na sporą odległość. Wymiary tego urządzenia wynoszą 8,5 cm x 11,5 cm x 7,5 cm, a waga to 135 g. Do dyspozycji dostajemy 8 przycisków umieszczonych po bokach i lekko chropowatą rolkę przewijania. To idealny wybór dla użytkowników spędzających przy ekranie komputera większość doby, a tych przecież nie brakuje.
Jego sztandarowym wyróżnikiem jest pionowy kształt (mysz spokojnie poradzi sobie na powierzchni bez podkładki). I teraz dochodzimy do sedna, bo taka konstrukcja umożliwia naturalne ułożenie dłoni, przypominające trzymanie długopisu lub joysticka, co eliminuje konieczność skręcania ramienia, zmniejszając napięcie mięśniowe i chroniąc przed bólem nadgarstka, zapalenia ścięgien oraz całej ręki. Dzięki temu użytkownik może cieszyć się komfortem i pewnością, że korzystanie z myszki na stare lata nie spowoduje problemów zdrowotnych związanych ze stawami, np. zespołem cieśni nadgarstka. Po prostu całe przedramię układa się jak do uściśnięcia dłoni. I tutaj nie zapomniano o wyprofilowaniu z podparciem kciuka, a „gryzoń” powstał z myślą o osobach praworęcznych.
Wersja EMW-700 oferuje łączność radiową w taki sam sposób jak opisany wyżej, ale też poprzez protokół Bluetooth 4.2 (zasięg w obu przypadkach wynosi ok. 10 metrów). Takie rozwiązanie pozwala na jednoczesne połączenie z trzema urządzeniami i łatwe przełączanie się między nimi za pomocą jednego przycisku. Zakres czułości DPI obejmuje 1000, 1600 i 2400, a jej zmiana jest możliwa za pomocą dedykowanego przycisku. Model ten wyposażono również w zintegrowany akumulator litowo-jonowy z portem USB typu C, który można ładować za pomocą dołączonego kabla tego samego rodzaju. O poziomie naładowania poinformuje nas dioda LED, a energooszczędność zapewnia przełącznik włącz/wyłącz. Maksymalny czas pracy producent szacuje na 85 dni. Przełączniki klawiszowe Kaih gwarantują wysoką jakość działania, zaś dodatkowym atutem pozostaje z pewnością wielobarwne efektowne podświetlenie RGB u podstawy, które można regulować osobnym przyciskiem. Myszka jest kompatybilna z systemami operacyjnymi Android 4.3 i nowszymi oraz iOS 13 i wyższymi.
Pamiętajmy na koniec, że wybór odpowiedniej myszki komputerowej to inwestycja w zdrowie i efektywność pracy. Niezależnie od tego, czy korzystamy z „gryzonia” do nauki, relaksu przy laptopie czy do edytowania służbowych programów, stanowi on podstawę wygodnej i produktywnej pracy.
Sony na ISE 2025 – zrównoważony rozwój i najnowsze technologie
Wyższa Szkoła Telewizji i Filmu (HFF) zamówiła Sony Crystal VERONA
Bruce Owen zostaje nowym prezesem regionu EMEA w Equinix
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.