Rosyjscy hakerzy wzięli na cel ukraińskie media
Hakerzy wykorzystują Follina - lukę umożliwiającą zdalne wykonanie kodu w narzędziu Microsoft Windows Support Diagnostic Tool (MSDT), obecnie śledzoną jako CVE-2022-30190. Zainfekowanie komputera może nastąpić po otwarciu spreparowanego przez oszustów dokumentu. Ataki wykorzystujące Follina po raz pierwszy odnotowano w kwietniu bieżącego roku.
Ukraiński Computer Emergency Response Team twierdzi, że rosyjscy hakerzy wzięli na cel 500 odbiorców reprezentujących organizacje medialne na Ukrainie, w tym stacje radiowe, telewizyjne oraz gazety.
- Nie jest to pierwszy atak grupy Sandworm wymierzony przeciwko Ukrainie. Tego typu incydenty mają miejsce już od kilku lat. Natomiast w kwietniu Sandworm próbował unieszkodliwić dużego ukraińskiego dostawcę energii za pomocą złośliwego oprogramowania Industroyer. Trzeba obiektywnie przyznać, że Rosjanie nie odnoszą jakiś spektakularnych sukcesów na cyberwojnie. Ukraińcy dobrze przygotowali się na odparcie cybernetycznej ofensywy, bowiem zmagają się z rosyjskimi hakerami co najmniej od 2014 roku i zdążyli zaznajomić się z metodami stosowanymi przez wroga - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
W lutym analitycy bezpieczeństwa odkryli, że Sandworm jest grupą odpowiedzialną za stworzenie i obsługę botnetu Cyclops Blink, malware’u manipulującego oprogramowaniem układowym. Pod koniec kwietnia Stany Zjednoczone wyznaczyły nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów dla każdego, kto pomógłby zlokalizować członków tej znanej grupy hakerskiej.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.