Rosyjski botnet RSocks uziemiony
W operacji ściągania cyberprzestępców zaangażowano FBI i siły policyjne w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii. Botnet RSocks przekształcał zainfekowane urządzenia w serwery proxy, a następnie wykorzystywał je do przeprowadzania różnego rodzaju działań przestępczych. Typowe scenariusze obejmowały akcje phishingowe, kradzież danych uwierzytelniających czy też próby przejęcia kont. Korzystanie z usług proxy utrudniało śledzenie cyberprzestępców przez organy ścigania, zwłaszcza kiedy adresy IP należały do osób nieświadomych tego, że ich urządzenia zostały przejęte przez hakerów.
RSocks był również promowany przez boty zakupowe, takie jak np. bot sneaker - program zaliczany do aplikacji zakupowych.
Jak wynika z komunikatu Departamentu Sprawiedliwości na liście ofiar znalazło się kilka dużych publicznych i prywatnych podmiotów, w tym uniwersytet, hotel, studio telewizyjne i producent elektroniki, a także osoby prywatne. Wprawdzie działanie RSocks zostało praktycznie powstrzymane, ale pomimo międzynarodowej operacji nie udało się aresztować cyberprzestępców.
- W ostatnich latach botnety stały się poważnym zagrożeniem zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i biznesowych. Jednakże na ich działanie szczególnie narażeni są właściciele słabo zabezpieczonych routerów, a także urządzeń należących do kategorii Internetu Rzeczy. Najlepszym sposobem na ochronę jest ich aktualizacja, a także zmiana domyślnych haseł na własne, mocniejsze. Warto też pomyśleć, o skonfigurowaniu oddzielnej sieci dla przedmiotów IoT, która będzie odizolowana od urządzeń krytycznych - wyjaśnia Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Źródło; marken,com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.