Różowy Październik, Movember i więcej – wspólna walka z chorobami nowotworowymi
Choroby nowotworowe to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2019 r. na raka w Polsce zachorowało ok. 170 tys. osób., a każdego dnia na tę chorobę umiera ich blisko 300. To liczby, które nie pozostawiają złudzeń – potrzeba wspólnych działań, aby zwiększyć świadomość społeczeństwa i zachęcić do regularnych badań profilaktycznych.
Październik i listopad – czas zwracania uwagi na zdrowie
Od lat październik i listopad są szczególnymi miesiącami poświęconymi edukacji zdrowotnej. „Różowy Październik” skupia się na profilaktyce raka piersi – jednego z najczęstszych nowotworów u kobiet. Kampanie społeczne organizowane w tym czasie zachęcają do wykonywania mammografii, samobadania piersi i regularnych wizyt u lekarza.
Z kolei „Movember” w listopadzie przypomina mężczyznom o konieczności dbania o swoje zdrowie, szczególnie w kontekście raka prostaty i jąder. Akcje związane z zapuszczaniem wąsów to nie tylko zabawa, ale także skuteczny sposób na zwiększenie świadomości dotyczącej męskich nowotworów i badań takich jak PSA.
Rola firm w edukacji zdrowotnej
Coraz więcej firm aktywnie angażuje się w działania zwiększające świadomość zdrowotną wśród swoich pracowników. Tego rodzaju inicjatywy to nie tylko wyraz społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), ale przede wszystkim realna pomoc w dbaniu o zdrowie pracowników. Regularne badania i dostęp do edukacji zdrowotnej mogą uratować życie, szczególnie gdy ułatwia się je osobom zapracowanym, które na co dzień często nie mają czasu na wizytę u lekarza.
Cancer Prevention Week – przykład praktycznego wsparcia
Jedną z akcji, które miała na celu szerzenie profilaktyki chorób nowotworowych u swoich pracowników, był „Cancer Prevention Week” zorganizowana przez Britenet, międzynarodową firmę IT z polskimi korzeniami. W dniach 19–21 listopada pracownicy w głównych biurach firmy, tj. w Warszawie, Lublinie, Poznaniu, Kielcach i Białymstoku mogli skorzystać z bezpłatnych badań krwi obejmujących markery nowotworowe.
Badania te były dostosowane do płci – dla mężczyzn sprawdzano m.in. poziom PSA, antygenu CEA czy markera CA 19-9, co pomaga we wczesnym wykryciu raka prostaty, jelita grubego czy trzustki. Kobiety mogły wykonać badania markerów CA 15-3 i CA 125, które są kluczowe w diagnostyce raka piersi i jajnika.
Zorganizowanie Cancer Prevention Week było dla nas nie tylko wyrazem troski o zdrowie naszych pracowników, ale także okazją do zwiększenia świadomości na temat profilaktyki nowotworowej. Chcemy, aby każdy z nas miał narzędzia i wiedzę, które pomogą zapobiegać poważnym chorobom. Naszym celem w Britenet jest stworzenie środowiska pracy, które wspiera zdrowie i dobrostan w każdej jego formie. – Martyna Pędzimąź, Employer Branding & Employee Experience Leader.
Dodatkowym elementem akcji była kampania edukacyjna dotycząca zasad ochrony przed nowotworami oraz webinar z warsztatami jogi zatytułowany „Praktyczna joga w biurze i nie tylko – zacznij tam, gdzie jesteś, z tym, co masz”. Spotkanie prowadziła Aleksandra Sowa, doświadczona trenerka i coach, która pokazała uczestnikom, jak techniki relaksacyjne mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem – jednym z czynników ryzyka dla zdrowia.
Kiedy wiedza ratuje życie
Takie inicjatywy pokazują, jak wiele można zrobić, by przeciwdziałać poważnym chorobom. Zwiększenie świadomości zdrowotnej w miejscach pracy to krok, który przynosi korzyści nie tylko pracownikom, ale także całemu społeczeństwu. Regularne badania, edukacja i promocja zdrowego stylu życia to najlepsze narzędzia w walce z nowotworami.
Nie musimy czekać na kampanie społeczne czy specjalne wydarzenia – każdy z nas może już dziś zadbać o swoje zdrowie. Warto zacząć od małych kroków, takich jak zapisanie się na badania czy zachęcenie bliskich do wizyty u lekarza.

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.