STILL zautomatyzował kompletację Migros
Get More Services
ul. Rynek 60/2
50-116 Wrocław
w.podsiadly|getmoreservices.pl| |w.podsiadly|getmoreservices.pl
+48571246669
www.getmoreservices.pl
Dzięki współpracy z kooperacyjnymi robotami rosną: komfort pracy i produktywność operatorów. Spada natomiast liczba powtarzalnych czynności i fizyczne obciążenie pickerów – wynika z wdrożenia w centrum logistycznym Migros wózków STILL OPX iGo neo.
Szwajcarski gigant handlu detalicznego – działająca od 1925 r. w modelu spółdzielczym grupa Migros – to dziś skonsolidowane konsorcjum, zajmujące się produkcją, skupem i handlem w sektorze FMCG. W strukturach organizacji funkcjonują zarówno supermarkety, restauracje, księgarnie i stacje benzynowe. Firma ma w ofercie także MVB Home Service – sprzedaż z dostawą do domu konsumenta. Po rozbudowie i reorganizacji platformy logistycznej Migros w bazach danych znajduje się około 105 000 rodzajów artykułów, a każdego roku obsługiwanych jest około 200 milionów jednostek transportowych. Wraz ze zwiększeniem w ofercie udziału produktów non-food, przedsiębiorstwo stanęło przed wyzwaniem wydajnej organizacji pracy w obsługującym ten typ ładunków centrum logistycznym.
Charakterystyka obiektu, w którym dokonano wdrożenia
Do centrum dystrybucji produktów non-food firma Migros poszukiwała rozwiązania, które usprawni pracę w magazynie kompletacji ręcznej. Składowane są w nim towary, których w pełni automatyczna kompletacja jest problematyczna. W tej strefie obsługiwane są ładunki o niestandardowych gabarytach albo szczególnej wrażliwości na uszkodzenia, jak np. zabawki, akcesoria ogrodowe, elektronika, a także detergenty czy papier toaletowy. W fazie koncepcyjnej firma zaprosiła do rozmów i demonstracji proponowanych rozwiązań przedstawicieli 6 dostawców. Na podstawie rankingowanych testów na miejscu zdecydowano się na wdrożenie technologii STILL OPX iGo neo w połączeniu z systemem Pick-by-Voice. – Ze wszystkich testowanych przez nas dostępnych na rynku wózków OPX iGo neo jest w naszej ocenie najbardziej rozwinięty. Różnorodność opcji oferowanych przez autonomiczne wózki do kompletacji poziomej STILL zrobiła na nas wrażenie – uzasadniał wybór Rolf Urech, Project Manager Migros. Po kompleksowej fazie testów zakupiono 27 pojazdów tego rodzaju.
Zastosowane rozwiązanie
– Autonomiczny partner kompletacji OPX iGo neo samodzielnie podąża za pickerem podczas kompletacji. Z użyciem pilota zdalnego sterowania operator może wskazać pojazdowi stronę korytarza oraz jedną z trzech pozycji (na początku, w środku lub na końcu wideł), w których wózek ma się zatrzymać, by praca osoby wykonującej kompletację była maksymalnie wygodna – tłumaczy Dominik Jasiok, Advanced Applications Manager STILL Polska. – Regulacji podlega także odległość od regału. W dowolnym momencie można przełączać się między trybem autonomicznej asysty a trybem ręcznym. Dzięki rozbudowanym, hybrydowym systemom bezpieczeństwa z dwoma czujnikami ruchu autonomiczne wózki do kompletacji w technologii iGo neo są przystosowane do pracy w konwoju oraz intensywnym ruchu mieszanym. Pojazdy samoczynnie omijają przeszkody bądź zatrzymują się, jeśli jest to konieczne – dodaje. Jak mówi Christian Russo, pracownik zajmujący się w Migros kompletacją: – Warto również wspomnieć o sygnalizatorze LED, w który wyposażono wózek. Pokazuje on wszystkim operatorom, czy OPX działa w danym momencie w trybie autonomicznego wspomagania, czy jest sterowany ręcznie. Ponadto ruch punktów świetlnych na górze wózka pozwala natychmiast określić, którą stroną korytarza będzie się on przemieszczać – relacjonuje.
Efekt wdrożenia
Kooperacja z autonomicznym partnerem kompletacji przypadła do gustu pickerom nie tylko ze względu na sygnalizator. Z ich punktu widzenia kluczowe korzyści wynikają z przyjazności obsługi wózka użytkownikowi, ograniczenia liczby koniecznych wejść do pojazdu i zmniejszenia obciążeń wynikających z powtarzalności ruchów. W opinii menadżerów odpowiedzialnych za wdrożenie po stronie Migros rozwiązanie przyniosło zauważalny niemal natychmiast wzrost produktywności. – OPX jest dokładnie dostosowany do naszych wymagań. Tryb wspomagania kierowcy otworzył szereg opcji ułatwiających naszą codzienną działalność, zapewniając natychmiastowe wyniki większej produktywności i mniejszej liczby błędów kompletacji – mówi Manfred Walther, Head of Operations w Migros. – Dzięki systemowi pick-by-voice i autonomicznym wózkom STILL mamy dostęp do najnowszej technologii, która pozwala stawiać czoła wyzwaniom przyszłości – podsumowuje.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.