STILL zautomatyzował kompletację Migros
Get More Services
ul. Rynek 60/2
50-116 Wrocław
w.podsiadly|getmoreservices.pl| |w.podsiadly|getmoreservices.pl
+48571246669
www.getmoreservices.pl
Dzięki współpracy z kooperacyjnymi robotami rosną: komfort pracy i produktywność operatorów. Spada natomiast liczba powtarzalnych czynności i fizyczne obciążenie pickerów – wynika z wdrożenia w centrum logistycznym Migros wózków STILL OPX iGo neo.
Szwajcarski gigant handlu detalicznego – działająca od 1925 r. w modelu spółdzielczym grupa Migros – to dziś skonsolidowane konsorcjum, zajmujące się produkcją, skupem i handlem w sektorze FMCG. W strukturach organizacji funkcjonują zarówno supermarkety, restauracje, księgarnie i stacje benzynowe. Firma ma w ofercie także MVB Home Service – sprzedaż z dostawą do domu konsumenta. Po rozbudowie i reorganizacji platformy logistycznej Migros w bazach danych znajduje się około 105 000 rodzajów artykułów, a każdego roku obsługiwanych jest około 200 milionów jednostek transportowych. Wraz ze zwiększeniem w ofercie udziału produktów non-food, przedsiębiorstwo stanęło przed wyzwaniem wydajnej organizacji pracy w obsługującym ten typ ładunków centrum logistycznym.
Charakterystyka obiektu, w którym dokonano wdrożenia
Do centrum dystrybucji produktów non-food firma Migros poszukiwała rozwiązania, które usprawni pracę w magazynie kompletacji ręcznej. Składowane są w nim towary, których w pełni automatyczna kompletacja jest problematyczna. W tej strefie obsługiwane są ładunki o niestandardowych gabarytach albo szczególnej wrażliwości na uszkodzenia, jak np. zabawki, akcesoria ogrodowe, elektronika, a także detergenty czy papier toaletowy. W fazie koncepcyjnej firma zaprosiła do rozmów i demonstracji proponowanych rozwiązań przedstawicieli 6 dostawców. Na podstawie rankingowanych testów na miejscu zdecydowano się na wdrożenie technologii STILL OPX iGo neo w połączeniu z systemem Pick-by-Voice. – Ze wszystkich testowanych przez nas dostępnych na rynku wózków OPX iGo neo jest w naszej ocenie najbardziej rozwinięty. Różnorodność opcji oferowanych przez autonomiczne wózki do kompletacji poziomej STILL zrobiła na nas wrażenie – uzasadniał wybór Rolf Urech, Project Manager Migros. Po kompleksowej fazie testów zakupiono 27 pojazdów tego rodzaju.
Zastosowane rozwiązanie
– Autonomiczny partner kompletacji OPX iGo neo samodzielnie podąża za pickerem podczas kompletacji. Z użyciem pilota zdalnego sterowania operator może wskazać pojazdowi stronę korytarza oraz jedną z trzech pozycji (na początku, w środku lub na końcu wideł), w których wózek ma się zatrzymać, by praca osoby wykonującej kompletację była maksymalnie wygodna – tłumaczy Dominik Jasiok, Advanced Applications Manager STILL Polska. – Regulacji podlega także odległość od regału. W dowolnym momencie można przełączać się między trybem autonomicznej asysty a trybem ręcznym. Dzięki rozbudowanym, hybrydowym systemom bezpieczeństwa z dwoma czujnikami ruchu autonomiczne wózki do kompletacji w technologii iGo neo są przystosowane do pracy w konwoju oraz intensywnym ruchu mieszanym. Pojazdy samoczynnie omijają przeszkody bądź zatrzymują się, jeśli jest to konieczne – dodaje. Jak mówi Christian Russo, pracownik zajmujący się w Migros kompletacją: – Warto również wspomnieć o sygnalizatorze LED, w który wyposażono wózek. Pokazuje on wszystkim operatorom, czy OPX działa w danym momencie w trybie autonomicznego wspomagania, czy jest sterowany ręcznie. Ponadto ruch punktów świetlnych na górze wózka pozwala natychmiast określić, którą stroną korytarza będzie się on przemieszczać – relacjonuje.
Efekt wdrożenia
Kooperacja z autonomicznym partnerem kompletacji przypadła do gustu pickerom nie tylko ze względu na sygnalizator. Z ich punktu widzenia kluczowe korzyści wynikają z przyjazności obsługi wózka użytkownikowi, ograniczenia liczby koniecznych wejść do pojazdu i zmniejszenia obciążeń wynikających z powtarzalności ruchów. W opinii menadżerów odpowiedzialnych za wdrożenie po stronie Migros rozwiązanie przyniosło zauważalny niemal natychmiast wzrost produktywności. – OPX jest dokładnie dostosowany do naszych wymagań. Tryb wspomagania kierowcy otworzył szereg opcji ułatwiających naszą codzienną działalność, zapewniając natychmiastowe wyniki większej produktywności i mniejszej liczby błędów kompletacji – mówi Manfred Walther, Head of Operations w Migros. – Dzięki systemowi pick-by-voice i autonomicznym wózkom STILL mamy dostęp do najnowszej technologii, która pozwala stawiać czoła wyzwaniom przyszłości – podsumowuje.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Firmy dzierżawiące grunty od Skarbu Państwa muszą zwrócić majątek rolny. Zagrożony jest też wspierany przez nich ośrodek rehabilitacyjny
Działalność ośrodka rehabilitacji dla dzieci z niepełnosprawnościami w Głubczycach, w województwie opolskim, jest zagrożona, o czym alarmuje Stowarzyszenie „Tacy Sami”. Zagrożenie jest konsekwencją restrukturyzacji spółki Top Farms Głubczyce, która jest jednym z największych pracodawców w okolicy i od lat wspiera działalność stowarzyszenia. Rolnicza spółka nie wie, jakie będą dalsze losy dzierżawionych do tej pory przez nią ziem, które w listopadzie br. muszą wrócić do Zasobu Skarbu Państwa. Zarząd spółki od wielu miesięcy apeluje do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o wiążące decyzje w sprawie powołania Ośrodków Produkcji Rolniczej, które miałyby powstać na zwróconych gruntach, oraz kryteriów wyboru ich nowych dzierżawców.
Bankowość
Polskie kredyty hipoteczne wciąż jednymi z najdroższych w Europie. Zdaniem członka RPP odgórne ograniczanie marż banków się nie sprawdzi

Hipoteki w Polsce, co podkreśla też wielu polityków, należą do najdroższych w Europie. To nie tylko kwestia wysokości stóp procentowych, ale też marży banku. Zdaniem członka RPP prof. Ireneusza Dąbrowskiego jest tylko możliwość wpływania na ten pierwszy czynnik, bo regulacyjne ograniczenie wysokości marży byłoby trudne do wdrożenia.
Ochrona środowiska
Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce szansą na kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy. Wciąż brakuje jednak wykwalifikowanych pracowników

W Krajowym Planie w dziedzinie Energii i Klimatu rząd przewiduje zainstalowanie do 2030 roku około 5,9 GW w morskich farmach wiatrowych i kolejnych 12 GW w ciągu następnej dekady. Offshore ma być istotnym filarem dekarbonizacji krajowej gospodarki. Realizowane przez polskie spółki wraz z partnerami zagranicznymi projekty tzw. fazy I nabierają tempa i wkraczają w etap budowy infrastruktury na lądzie. Wśród wyzwań, które czekają wykonawców, jest m.in. brak pracowników z branży offshore. Pomocne może być ściąganie do kraju Polaków, którzy pracują na zagranicznych projektach morskich.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.