TP-Link Archer AX90 i AX73 – nowe routery WiFi 6 dla wymagających użytkowników
Grayling Poland sp. z o.o.
Warszawa, Ul.Bluszczańska 74 m 75
00-712 Warszawa
marcel.matulinski|grayling.com| |marcel.matulinski|grayling.com
604919473
https://grayling.com/our-offices/warsaw/
Nowe routery od TP-Link spełnią oczekiwania nawet bardzo wymagających użytkowników i obsłużą intensywny ruch danych, generowany przez transmisje strumieniowe i gry. Dlatego polecane są zwłaszcza miłośnikom gier sieciowych oraz osobom potrzebującym szybkiego, wydajnego i stabilnego łącza do przesyłania i pobierania dużej ilości danych. Routery znakomicie poradzą sobie z obsługą wielu urządzeń w tym samym czasie.
Napędzany mocnym, czterordzeniowym procesorem o taktowaniu 1,5Ghz trzypasmowy Archer AX90 oferuje użytkownikom łączną przepustowość do 6579 Mb/s, w tym do 4804 Mb/s w paśmie 5 GHz, do 1201 Mb/s w drugim paśmie 5 GHz oraz do 574 Mb/s w paśmie 2,4GHz. O stałą siłę sygnału w każdym zakątku mieszkania czy domu zadba aż osiem mocnych, zewnętrznych anten wspieranych przez liczne technologie poprawiające wydajność. Za połączenia kablowe odpowiadają: jeden port WAN/LAN 2,5 GbE, jeden gigabitowy port WAN/LAN oraz trzy gigabitowe porty LAN. Dodatkowo router wyposażono w dwa porty USB: jeden w standardzie USB 3.0 i jeden w standardzie USB 2.0. Dzięki nim możemy udostępnić drukarkę lub zasoby zgromadzone na dysku sieciowym w sieci lokalnej lub, dzięki funkcji serwera FTP, także przez Internet. Urządzenie jest również kompatybilne z Apple Time Machine, dzięki czemu bezproblemowo utworzymy kopię zapasową systemu macOS.
Z kolei dwupasmowy Archer AX73 oferuje użytkownikom do 5378 Mb/s łącznej przepustowości w dwóch pasmach transmisji: do 4804 Mb/s w paśmie 5 GHz i do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Za jego zasięg odpowiada 6 zintegrowanych, zewnętrznych anten o dużej mocy, wspieranych m.in. przez technologię kształtowania wiązki. Router posiada gigabitowy port WAN, cztery gigabitowe porty LAN do połączenia urządzeń kablowych oraz port USB 3.0 służący do udostępniania plików w sieci. Podobnie jak w przypadku Archera AX90, urządzenie wspiera funkcję Apple Time Machine. Za niezawodne działanie routera odpowiada trzyrdzeniowy procesor o taktowaniu 1,5 GHz.
Obydwa najnowsze urządzenia od TP-Link wyposażone zostały w wiele technologii poprawiających wydajność WiFi. Zastosowano w nich między innymi modulację 1024-QAM, która aż o 25% zwiększa prędkość w porównaniu do WiFi 5. Dzięki OFDMA możliwy jest transport wielu pakietów danych do wielu urządzeń w tym samym czasie, a dzięki MU-MIMO 4x4 osiągnięto wyższą przepustowość, co pozwala na pracę czterech urządzeń jednocześnie, bez zauważalnego spadku jaskości łącza. Dodatkowo, dzięki funkcji Smart Connect użytkownik widzi tylko jedną nazwę sieci (SSID), a router sam wybiera, które pasmo będzie wykorzystywane w danym momencie - 2,4GHz czy 5GHz.
Kolejna pomocna technologia wykorzystana w routerach Archer AX73 i Archer AX90 to Beamforming. Umożliwia ona zlokalizowanie łączących się do routera urządzeń, a następnie zwiększa siłę sygnału nadawanego w ich kierunku, zapewniając tym samym najwyższą wydajność. Za optymalizację wydajności WiFi w nowych routerach odpowiada także Airtime Fairness, którego działanie polega na promowaniu wydajniejszych użytkowników bezprzewodowych, którzy są w stanie przesłać większą ilość danych
w żądanym przedziale czasu. Dzięki tej funkcji starsze urządzenia połączone z routerami nie powodują zmniejszenia prędkości sieci. Zarówno Archer AX73, jak i Archer AX90, obsługują także technologię OneMesh™, która inteligentnie łączy urządzenia z routerem lub wzmacniaczem sieci bezprzewodowej, oferującym najlepszą jakość połączenia. Urządzenia tworzące sieć OneMesh współpracują ze sobą, aby tworzyć jednolitą sieć WiFi. Podczas przemieszczania się po domu, telefon lub tablet zawsze połączy się
z urządzeniem, który oferuje mu najlepsze połączenie, bez przerywania transferu.
Dostępny w obu modelach pakiet HomeShield pozwala skutecznie chronić sieć przed cyberatakami, dbając o bezpieczeństwo sieci oraz dostępnych w niej urządzeń IoT w czasie rzeczywistym. Rodzice docenią
z pewnością funkcję kontroli rodzicielskiej, dzięki której zastosują blokadę dostępu do wybranych zasobów sieciowych i treści w Internecie. Pakiet HomeShield pozwala także na optymalizację działania poprzez priorytetowanie (funkcja QoS). Za ochronę TP-Link HomeShield by TP-Link odpowiada ceniona firma tworząca oprogramowanie antywirusowe Avira. Dodatkowo w obu routerach dla kompleksowej ochrony zastosowano szyfrowanie WPA3.
Konfiguracja oraz obsługa routerów Archer AX73 i Archer AX90 są bardzo proste i intuicyjne. Odbywają się poprzez aplikację Theter, dostępną na urządzenia z systemem Android i iOS lub intuicyjny interfejs przeglądarkowy.
Specyfikacja techniczna obu urządzeń dostępna jest na stronie TP-Link: Archer AX73, Archer AX90.
Routery są już dostępne w sprzedaży i objęte zostały 3-letnią gwarancją.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.