TP-Link EX220 – router WiFi 6 z TR-069 i Aginet Config
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom małych i średnich operatorów Internetu, TP-Link wprowadza do swojej oferty router WiFi 6 EX220. Oprogramowanie urządzenia zawiera szereg przydatnych,
z punktu widzenia operatorów, funkcji, takich jak zdalne zarządzanie za pomocą protokołu TR-069 czy też możliwość wgrania domyślnej konfiguracji operatora przy wykorzystaniu narzędzia Aginet. Takie rozwiązanie pozwala operatorom znacząco zredukować koszty obsługi na miejscu, poprzez zdalne przeprowadzanie aktualizacji ustawień, diagnostyki, czy też rozwiązywania problemów oraz, dzięki rozbudowanej automatyzacji, ułatwia samo wdrażanie urządzeń do sieci.
Router EX220 pracuje w standardzie 802.11ax (WiFi 6) i oferuje użytkownikom do 1800 Mb/s łącznej przepustowości w dwóch pasmach transmisji: do 1201 Mb/s w paśmie 5 GHz i do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Użytkownicy mogą wykorzystywać szybkie pasmo 5GHz do bardziej wrażliwych na opóźnienia zastosowań, np. streamingu multimediów w jakości Full HD czy rozgrywek online, natomiast pasmo 2,4GHz idealnie sprawdzi się do obsługi urządzeń smart home, takich jak asystenci głosowi, kamery do monitoringu, inteligentne oświetlenie czy ogrzewanie. Za bezpieczeństwo transmisji odpowiada najnowszy protokół WPA3.
W routerze zastosowano wiele rozwiązań poprawiających zasięg i wydajność sieci bezprzewodowej. Technologia OFDMA zwiększa wydajność routera i umożliwia podłączenie do sieci bezprzewodowej większej liczby urządzeń, widocznie zmniejszając opóźnienia w transmisji. Z kolei dzięki funkcji Airtime Fairness starsze urządzenia podłączone do sieci nie powodują spadku jej prędkości. Doskonały zasięg
i stałą siłę sygnału w całym domu zapewniają cztery anteny o wysokim zysku, wspierane przez technologię Beamforming (kształtowania wiązki), umożliwiającą zlokalizowanie łączących się z routerem urządzeń,
a następnie zwiększanie siły sygnału nadawanego w ich kierunku.
EX220 obsługuje także technologię EasyMesh, dzięki czemu może utworzyć jednolitą sieć WiFi Mesh, pokrywającą cały dom za pomocą dodatkowego routera EX220 lub innego modelu zgodnego z TP-Link EasyMesh. Technologia EasyMesh, dzięki płynnemu roamingowi, zapewnia nieprzerwaną transmisję danych podczas przemieszczania się użytkownika po domu. Urządzenia znajdujące się w sieci WiFi automatycznie łączą się z routerem lub wzmacniaczem o najsilniejszej w danym momencie sile sygnału. Proces ten jest niezauważalny dla użytkownika, dzięki czemu korzystanie z Internetu jest niebywale swobodne i bardzo wygodne.
TP-Link EX220 oferuje również budowę szybkiej i wydajnej sieci kablowej dzięki czterem gigabitowym portom LAN oraz gigabitowemu portowi WAN.
Jedną z kluczowych funkcji modelu EX220 jest możliwość zdalnego zarządzania routerem poprzez protokół TR-069 (oraz protokoły TR-181, TR-111 i TR-143). Rozwiązanie to pozwala operatorom na zdalną konfigurację i zarządzanie urządzeniami poprzez ACS (Auto-Configuration Sever). Dzięki temu mogą oni zredukować do minimum ilość kosztownych wizyt serwisowych u klientów. Ponadto narzędzie Aginet Config umożliwia wgranie domyślnej konfiguracji ISP dla wszystkich urządzeń w sieci. Co istotne, ustawienia te zostaną zachowane nawet wtedy, gdy klienci końcowi zresetują swoje urządzenia do ustawień fabrycznych.
Pełna specyfikacja urządzenia znajduje się na stronie TP-Link. Router EX220 jest już dostępny
u dystrybutorów AB S.A. oraz Exclusive Networks Poland. Objęty został 3-letnią gwarancją producenta.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.