Komunikaty PR

Twoje dane Twoja odpowiedzialność

2021-08-19  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt
Karol
Witowski

Olesińska 2
02-548 Warszawa
karol.witowski|sigma.com.pl| |karol.witowski|sigma.com.pl
668 368 803
www.sigma.com.pl

Autor: Przemysław Mazurkiewicz - EMEA CEE Sales Engineering Director, Commvault

 

W ciągu minionych 18 miesięcy pandemia uniemożliwiła wielu pracownikom pracę w biurze. Rządy na całym świecie zachęcały do tego, aby w miarę możliwości pracować z domu. Choć wiele krajów, stopniowo znosi restrykcje, wszystko wskazuje na to, że w postcovidowej rzeczywistości praca hybrydowa stanie się normą. Według analityków IDC, do roku 2023 osoby pracujące z domu będą generować 60% danych.

Praca z domu nie jest pozbawiona ryzyka. Jeśli przedsiębiorstwo planuje pracę hybrydową w perspektywie długoterminowej, powinno dokładnie sprawdzić, czy takie rozwiązanie nie otworzy cyberprzestępcom tylnych drzwi do systemów korporacyjnych. Podczas pandemii zagrożenia cybernetyczne nasiliły się — w 2020 roku liczba ataków ransomware wzrosła o 485% w porównaniu z rokiem 2019.

Jedną z przyczyn tego wzrostu mógł być fakt, że spędzaliśmy dużo więcej czasu w domu przed komputerem, ponieważ kina, sklepy, siłownie oraz praktycznie wszystkie miejsca rekreacji i wypoczynku były zamknięte.

 

Prawdziwy sztorm

Liczba cyberataków wzrosła również dlatego, że wielu zdalnych pracowników musiało zmienić ustawienia firewalla i korzystało z różnych punktów dostępowych w celu łączenia się z systemami pracy opartymi na oprogramowaniu SaaS. Przykładami takiego oprogramowania są pakiet Office365, rozwiązania dla zdalnych centrów telefonicznych czy specjalistyczne oprogramowanie z zakresu rachunkowości, zarządzania łańcuchem dostaw lub obsługi listy płac.

Dzięki wdrożeniu rozwiązań SaaS firmy mogły szybko dostosować się do wymagań pracy zdalnej, co niewątpliwie pomogło im w przetrwaniu i utrzymaniu miejsc pracy, a pracownikom ułatwiło zachowanie dystansu społecznego i przestrzeganie innych reguł lockdownu. Gdyby takie rozwiązania nie istniały, światowa gospodarka znajdowałaby się dziś w zupełnie innym miejscu.

Tak poważna zmiana rzeczywistości doprowadziła do tego, że po raz pierwszy w historii większość danych była tworzona poza firewallami systemów informatycznych przedsiębiorstw, bez zapisywania na lokalnie zainstalowanym fizycznym sprzęcie. W rezultacie doszło do skokowego wzrostu liczby ataków ransomware wymierzonych nie tylko w systemy informatyczne przedsiębiorstw, lecz również w same aplikacje SaaS, z których korzystali pracownicy podczas pandemii.

Choć aplikacje te są generalnie bezpieczne, hakerzy wymyślali coraz to nowe sposoby, aby uzyskiwać do nich dostęp za pośrednictwem przejętych systemów operacyjnych użytkowników końcowych. W ten sposób mogli atakować usługi w chmurze. Pracownicy korzystający z rozwiązań SaaS powinni więc zachować jeszcze większą czujność i przestrzegać sprawdzonych procedur cyberbezpieczeństwa: regularnie zmieniać hasła, nie przechowywać niezaszyfrowanych list haseł i na bieżąco aktualizować oprogramowanie antywirusowe.

Działy IT, choć też pracują zdalnie, muszą dopilnować, aby pracownicy zawsze przestrzegali tych zasad. Podsumowując, wdrożenie rozwiązań SaaS nie oznacza, że możemy mniej rygorystycznie podchodzić do kwestii bezpieczeństwa informatycznego.

 

Kto odpowiada za ochronę danych?

Wiele firm wyszło z założenia, że po wdrożeniu aplikacji SaaS nie musi się martwić o tworzenie kopii zapasowych danych, tak jak w przypadku tradycyjnych aplikacji lokalnych. Jednak nie jest prawdą, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo danych tworzonych w aplikacjach SaaS ponoszą dostawcy tych aplikacji.

Dostawcy rozwiązań SaaS są odpowiedzialni tylko za dostępność danych, nie za ich odzyskiwanie. Jeśli więc rozwiązanie takie padnie ofiarą ataku ransomware, w wyniku którego dane zostaną usunięte, to nie można oczekiwać, że dostawca te dane odtworzy. Niektórzy dostawcy usług w chmurze, tacy jak Microsoft i AWS, stosują model odpowiedzialności wspólnej: za część danych odpowiadają oni, za resztę — użytkownicy.

Z powyższych powodów kompleksowa ochrona danych i system Disaster Recovery są niezbędne.

Przechowywanie danych na platformach SaaS powinno spełniać wymagania obowiązujących w przedsiębiorstwie umów o poziom usług (SLA) dotyczących tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych. Ataki ransomware mogą zablokować dostęp do danych i spowodować ich całkowite usunięcie. Przedsiębiorstwa używające rozwiązań SaaS powinny więc tworzyć kopie zapasowe w sposób niezależny od dostawców usług, zgodnie z własnymi regułami.

Firmy nie powinny traktować procedur Disaster Recovery mniej rygorystycznie tylko dlatego, że wdrożyły rozwiązania SaaS. Rozwiązania takie mogą być bardzo złożone, zwłaszcza jeśli zostały wdrożone w wielu środowiskach chmurowych i są używane przez dużą liczbę zdalnych pracowników. Niezbędna jest więc przetestowana, sprawdzona i regularnie aktualizowana strategia Disaster Recovery.

Dzięki niej firma będzie mogła nadal korzystać z zalet rozwiązań SaaS, jak łatwość wdrażania, bez narażania się na coraz częstsze ataki ransomware.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Witowski
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Prawo

Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.