Komunikaty PR

Uczenie maszynowe i inteligentne systemy w ochronie przed cyberprzestępczością

2022-08-09  |  12:00
Biuro prasowe

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapobiec skutecznemu włamaniu, ale wiedzą też, że ograniczanie dostępu do zasobów organizacji jest zupełnie niepraktyczne. Największym przełomem ostatnich lat jest wykorzystanie uczenia maszynowego do wykrywania, kiedy próba naruszenia zabezpieczeń zakończyła się sukcesem. Więcej na temat najnowszych metod i inteligentnych systemów zdradza Christian Putz z Vectra AI.

 

Wykrywanie anomalii w ruchu sieciowym

 

Czy ruch sieciowy generowany przez złośliwe oprogramowanie powoduje uruchomienie alarmów w momencie jego wykrycia? Okazuje się, że niekoniecznie. Jak wyjaśnia Christian Putz, dzieje się tak z kilku powodów. 

 

– Przyjęcie normy bazowego działania zwykłych użytkowników jest wysoce problematyczne. Atakujący wiedzą, jak obejść wykrywanie anomalii. Będą maskować swoje działania, aby wyglądały, jakby były częścią normalnych operacji. Na przykład, ataki w rodzaju command and control będą wyglądały jak próba nagłośnienia danej kwestii (beaconing) — w sieci widoczne będą okresowe wzrosty ruchu. I to jest krok pierwszy. Ale krok pierwszy obejmie również każdą aplikację mobilną, która kiedykolwiek istniała, ponieważ powiadomienia push wyglądają dokładnie tak samo – mówi.

 

W pierwszej kolejności należy zająć się konkretnym problemem bezpieczeństwa, który należy rozwiązać – pozwala to uniknąć problemu z nadzorowanym lub nienadzorowanym wstępnym uczeniem maszynowym. 

 

– Jeśli próbujemy sprostać wyzwaniu związanemu z bezpieczeństwem, musimy zrozumieć najpierw, jaki problem rozwiązujemy. Należy rozpocząć od zidentyfikowania problemu z analitykami bezpieczeństwa. Na przykład, chcę znaleźć atak typu command and control w ruchu sieciowym HTTPS. Współpracujemy, aby zrozumieć najlepszą metodę rozwiązania problemu. Czy problem dotyczy klasyfikacji? Czy jest to może problem wskazania anomalii? – tłumaczy przedstawiciel Vectra AI.

 

Hakerzy też mają słabe punkty 

Hakerzy mają jedną zaletę. Postępują zgodnie z tym samym typem procedury, niezależnie od konkretnej topologii sieci. Okazuje się, że dla atakujących nie ma rozróżnienia między wewnętrzną siecią LAN, lokalnym centrum danych lub dowolną liczbą zdalnych chmur — dla nich to tylko jedna sieć. Ich cele są takie same, a zatem podejście w zakresie infiltracji, samopropagacji i przemieszczania się, ataku command and control, zbierania danych poświadczających, eksfiltracji danych czy szyfrowania jest bardzo mocno ustandaryzowane. Poprzez nauczenie się typowych działań atakujących, odpowiednio stworzone algorytmy mogą ustalić wzorce i odpowiednio zareagować.

 

Tym bardziej, że praca zdalna sprawiła, że zmieniła się powierzchnia ataku —zwiększone wykorzystanie usług w chmurze, większa liczba usług wymaganych do wykonania codziennej pracy i inne czynniki, takie jak rosnąca obecność IIoT i IoT w Sieci TCP/IP. Rozszerzony obszar ataku jest jednym z tematów dokładnie zbadanych przez Gartner Security Operations Hype Cycle.

 

Niezależnie od tego, skąd pochodzi atak i za pomocą którego mechanizmu atakujący zdobywają punkt zaczepienia, istnieją oczywiście wskazówki dotyczące obecności złośliwych aktorów. 

 

– Relacja między atakującym a punktem końcowym, który znajduje się w środku sieci, zawsze wygląda na odwróconą w stosunku do przypadku normalnego użytkownika końcowego i serwera po drugiej stronie. Aby atak command and control mógł zadziałać, relacja jest odwrócona, inicjatywa zawsze jest po stronie atakującego, klient odpowiada z wewnątrz sieci – mówi Putz.

 

Inteligentne narzędzia wymagają eksperckiej wiedzy

Narzędzia mogą być inteligentne, ale organizacje nie powinny zakładać, że personel ds. cyberbezpieczeństwa może być przez to mniej wykwalifikowany. Każde narzędzie cyberbezpieczeństwa nadal wymaga wiedzy fachowej, bez niej nie da się wyciągnąć klarownych wniosków z bardzo dynamicznego zestawu wyników.

 

– Narzędzia pomagają wykwalifikowanemu personelowi wykonywać swoją pracę bardziej efektywnie, a w krytycznej sytuacji nieuniknionego naruszenia reagować o wiele szybciej. Jako Vectra AI zapewniamy dużą ilość informacji w formie czystego sygnału. Nie wskazujemy masy detekcji rozproszonych po całej infrastrukturze. Nasze narzędzia zaprojektowaliśmy tak, aby wyłapać najbardziej krytyczne elementy sieci i wyciągnąć je na górę kolejki, pomagając ustalić firmie priorytety, co stanowi dla niej największe zagrożenie – wyjaśnia ekspert Vectra AI. 

 

Jego zdaniem, obecnie nowoczesne narzędzia są niezbędne, ponieważ natura sieci bardzo się zmieniła i będzie nadal ewoluować. Definicja sieci musi się zmienić, ponieważ większość ludzi postrzega ją jako centrum danych, ale to znacznie więcej. 

 

– Obecnie niezwykle ważne jest zapewnienie naprawdę czystego sygnału sieciowego, przyglądamy się również technologiom chmurowym. Niezależnie od tego, czy jest to infrastruktura jako usługa, platforma jako usługa, oprogramowanie, czy jako centrum danych; należy zapewnić widoczność całej powierzchni ataku, aby móc śledzić napastników, gdy się przemieszczają – podsumowuje Christian Putz.

 

Źródło: vectra.ai

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Infrastruktura

Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.

Handel

Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.