Użytkownicy Microsoft 365 narażeni na nowy rodzaj ataków BEC
Największe natężenie ataków miało miejsce w grudniu 2020 roku w czasie sezonu świątecznego, a ich celem byli użytkownicy platformy Microsoft 365. Wysyłane e-maile próbowały ominąć korporacyjne systemy zabezpieczeń poczty e-mail, w czasie kiedy wielu użytkowników miało włączony autoresponder "Out of office”. Napastnicy tworzyli charakterystyczną dla ataków BEC wiadomość e-mail, mającą na celu wyłudzenie pieniędzy. Jednak w tym konkretnymi przypadku oszuści manipulowali nagłówkami, wpisując w nagłówku „Reply-To:”, aby wskazać inną osobę w docelowej organizacji. W związku z tym informacja może być przekazana do jednego pracownika (np. Adam Kowalski), ale nagłówek „Reply-To:” zawiera adres innej osoby (np. Małgorzata Nowak). Adam Kowalski ma włączony autoresponder „Out of office”, a więc po otrzymaniu fałszywej wiadomości e-mail generowana jest automatyczna odpowiedź. Jednak nie jest ona odsyłana do prawdziwego nadawcy, lecz do Małgorzaty Nowak, a jej treść skłania do przekazania pieniędzy na konto oszusta. Z racji tego, że wiadomość e-mail pochodzi z konta Adama Kowalskiego, a nie nadawcy spoza organizacji, może nie zostać powstrzymana przez systemy bezpieczeństwa. Tego typu zabezpieczenia koncentrują się przede wszystkim na blokowaniu poczty elektronicznej przychodzącej z zewnątrz. Poza tym wielu użytkowników biznesowych ufa e-mailom przesyłanym wewnątrz organizacji, zaś z dużo większą rezerwą podchodzi do informacji pochodzących ze źródeł zewnętrznych.
- Wprawdzie nie są znane szczegóły dotyczące skuteczności tej techniki, aczkolwiek wiele wskazuje na to, że oszuści będą z niej korzystać szczególnie w sezonach urlopowych czy świątecznych. W atakach BEC często stosowane są sztuczki phishingowe, najczęściej są one bardziej wyrafinowane, ale oszuści cały czas szukają nowych metod, co doskonale pokazuje przypadek wykryty przez Abnormal Seurity. Dlatego też pracownicy muszą bardzo uważnie czytać e-maile, aby zweryfikować czy na pewno zostały wysłane przez współpracownika. - tłumaczy Mariusz Politowicz, z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.