Vovalex: pierwszy ransomware napisany w języku D
Badacze z MalwareHunterTeam wykryli nowy rodzaj oprogramowania ransomware o nazwie Vovalex. Jest on rozpowszechniany za pośrednictwem pirackiego oprogramowania podszywającego się pod popularne narzędzia takie jak CCleaner.
Sposób działania ransomware’u jest identyczny jak w przypadku innych tego rodzaju ataków - złośliwe oprogramowanie szyfruje pliki, a następnie wysyła do ofiary żądanie okupu. Jednak specjaliści zwracają uwagę, iż prawdopodobnie jest to pierwszy ransomware napisany w języku D. Jego składnia posiada wiele podobieństw do C oraz C++ i zawiera dużo nowoczesnych i innowacyjnych elementów.
Ransomware po zaszyfrowaniu plików dodaje do nich rozszerzenie .vovalex. Po zakończeniu operacji tworzy na pulpicie komputera notatkę okupu o nazwie README.VOVALEX.txt. Napastnicy żądają za udostępnienie deszyfratora 0,5 XMR (Monero), co jest równowartością około 70 USD. Obecnie nie wiadomo czy istnieją narzędzia do bezpłatnego odszyfrowania plików zainfekowanych przez Vovalex.
- Ransomware rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. Co gorsza, napastnicy cały czas poszukują nowych metod ataków bądź wywierają dodatkowe naciski na ofiary np. upubliczniając przechwycone dane. W tym przypadki mamy do czynienia z kolejnym nowym zjawiskiem. Po pierwsze malware został napisany w języku wcześniej niestosowanym przez cyberprzestępców, co może znacznie utrudniać rozszyfrowanie plików. Po drugie atak jest wymierzony w użytkowników indywidualnych. Warto też zauważyć, że okup nie jest zbyt wygórowany. W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, iż większość ofiar zdecyduje się go opłacić, aby mieć dostęp do ważnych i cennych informacji - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Pewnego rodzaju pocieszeniem może być fakt, iż Vovalex jak na razie nie jest szeroko rozpowszechniony. Jeśli jednak cyberprzestępcy zacieśnią swoją współpracą z właścicielami witryn z crackami i pakietami adware, nowy ransomware będzie stanowić poważny problem zwłaszcza dla gospodarstw domowych.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
– Ukraińskie doświadczenia z frontu są cenną lekcją dla wojskowych służb medycznych w Polsce, która zmienia podejście do zabezpieczenia medycznego na wypadek ewentualnego konfliktu – mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM – PIB. Jak podkreśla, wiele się mówi o konieczności zwiększania wydatków na zakupy broni i sprzętu wojskowego, a wciąż stosunkowo mało uwagi poświęca się budowaniu bezpieczeństwa medycznego.
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Konsument
Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników
Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.