Komunikaty PR

Zielone centra danych to kolejny krok na drodze do neutralności klimatycznej

2021-03-08  |  15:00
Biuro prasowe

Już za rok główna siedziba Danfoss będzie neutralna emisyjnie, a w roku 2024 centra danych należące do firmy będą dostarczać 25% energii cieplnej potrzebnej do ogrzania siedziby dzięki wykorzystaniu ciepła odpadowego. Zielona i cyfrowa transformacja kroczą ramię w ramię.

W reakcji na gwałtowny wzrost konsumpcji energii w centrach danych, Danfoss postanowił stworzyć takie centra, które będą stanowiły przykład do naśladowania dla podobnych, przyjaznych środowisku projektów w przyszłości. Firma jest w posiadaniu technologii pozwalających na chłodzenie centrów danych w sposób efektywny i przyjazny środowisku, zmniejszanie poziomu konsumpcji energii oraz wykorzystanie wygenerowanej przez centra danych ciepła odpadowego do innych zastosowań.

„Wykorzystując najnowsze technologie z dziedziny chłodnictwa i odzysku ciepła, przekształcamy centra danych z konsumentów energii w źródła zrównoważonej energii. Cieszymy się, że możemy ujrzeć ten proces na własne oczy w naszych własnych centrach danych”, powiedział Jürgen Fischer, Prezydent segmentu Danfoss Climate Solutions.

Centra danych jak elektrownie

Przykładem tej koncepcji jest siedziba Danfoss w duńskim Nordborg. W roku 2015 ogrzewana była w 100% ciepłem wytwarzanym z paliw kopalnych, a w roku 2022 będzie całkowicie neutralna emisyjnie. W roku 2024 ponownie wykorzystana ciepła odpadowego z centrów danych należących do Danfoss pokryje 25% całkowitego zapotrzebowania na ciepło biur i fabryk zajmujących razem powierzchnię 250 tys. m2.

Lokalizacja odgrywa kluczową rolę w procesie optymalnego wykorzystania dodatkowo wygenerowanego ciepła. Centrum danych będzie znajdowało się w sąsiedztwie obiektów, w którym będzie możliwość wykorzystania powstałego ciepła odpadowego. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu systemów bezolejowych pomp ciepła, które przekształcą centrum danych w źródło energii. Nadwyżka ciepła pochodząca z centrum będzie mogła być następnie przesłana do okolicznych budynków zarówno w celu zmniejszenia wydatków na energię, jak i zmniejszenia poziomu emisji gazów cieplarnianych.

„Centra danych przyszłości będą hybrydowe – będą łączyć to co najlepsze w dwóch obszarach: chmur oraz fizycznych centrów danych. Będą również przesyłać nadwyżkę ciepła do sieci energetycznych w okolicy”, powiedział Sune T. Baastrup, CIO w Danfoss.

Danfoss podąża drogą transformacji cyfrowej skupiając 20 globalnych centrów danych oraz 135 serwerowni w zaledwie kilku obiektach, które będą skonstruowane z wykorzystaniem zielonych technologii Danfoss.

„Zamieniamy słowa w czyny. Udało nam się stworzyć własne, przyjazne środowisku centra danych w czasie krótszym niż pół roku. Chcemy pokazać, że zielona i cyfrowa transformacja idą ramię w ramię”. powiedział Sune T. Baastrup.

Centra danych zużywają ogromne ilości energii – wykorzystywanej zarówno do zasilania serwerów, jak i chłodzenia serwerowni czy usuwania olbrzymich ilości ciepła, które jest przez nie generowane. Szacuje się, że 10% ogółu energii elektrycznej wykorzystywane jest w ekosystemie IT. Oznacza to, że zmniejszenie wpływu cyfryzacji na klimat staje się sprawą priorytetową.

Dekarbonizacja centrów danych zaczyna się w obszarze chłodzenia. Danfoss posiada szerokie portfolio produktów oraz wiedzę ekspercką pozwalające na zmniejszenie bezpośredniej i pośredniej emisji CO2 dzięki czynnikom chłodzącym o niższym wpływie na pogłebianie się ocieplenia klimatu oraz rozwiązaniom efektywnym energetycznie. Technologie Danfoss są również zoptymalizowane pod kątem pracy w wysokich temperaturach, co zmniejsza zapotrzebowanie w zakresie chłodzenia naturalnie redukując poziom konsumpcji energii wykorzystywanej w tym celu.

Rozwiązania te to m.in. agregaty chłodnicze i pompy ciepła wyposażone w technologię Danfoss Turbocor®, dzięki której centra danych mogą być schładzane o 30% bardziej efektywnie, a ciepło odpadowe wygenerowane przez centra może zostać odzyskane.

Ponadto, Danfoss jest w posiadaniu innowacyjnych rozwiązań w obszarze odzysku ciepła. Aktualnie, ciepło odpadowe generowane jest przez oprzyrządowanie serwera, a następnie uwalniane do atmosfery. Wykorzystanie tej energii do celów grzewczych stwarza niewiarygodną szansę dla firmy Danfoss na przedstawienie rozwiązania przyjaznego środowisku oraz osiągnięcie celu pełnej globalnej dekarbonizacji do roku 2030. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny

16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.

Polityka

P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – ​To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.

Media i PR

Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.