Złośliwe aplikacje w App Store
Wprawdzie urządzenia Apple są uważane za bardziej bezpieczne aniżeli komputery z systemem operacyjnym Windows, ale też mogą być zainfekowane malwarem. Jak wynika z najnowszego raportu bezpieczeństwa opracowanego przez Alexa Klebera w App Store znalazło się siedem złośliwych aplikacji. Choć pod każdą z nich podpisani są różni programiści, zarządza nimi jeden developer pochodzący z Chin.
Szkodliwe oprogramowanie uaktywnia się dopiero po zainstalowaniu na komputerze użytkownika i otrzymaniu polecenia z serwera dowodzenia (C&C). Tym samym złośliwe aplikacje wykryte przez Alexa Klebera omijają kontrole bezpieczeństwa Apple i są oferowane w App Store. Apple zdążyło już usunąć część programów z platformy, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że nadal pracują one na komputerach niczego nieświadomych użytkowników. Fałszywe aplikacje na Mac Booka znalezione w App Store to:
PDF Reader for Adobe PDF Files - Sunnet Technology
Word Writer Pro - TeamIdentifier
Screen Recorder - TeamIdentifier
Webcam Expert - TeamIdentifier
Streaming Browser Video player - TeamIdentifier
PDF Editor for Adobe Files - TeamIdentifier
PDF Reader - TeamIdentifier
Fałszywe recenzje
Alex Kleber odkrył, że wszystkie złośliwe aplikacje wykorzystują identyczne hasło do odszyfrowania pliku JSON, którego używają do oszukania zespołu Apple. Co oznacza, iż ich autorem jest jeden programista. Co ciekawe, programy miały fałszywe recenzje z doskonałymi pięciogwiazdkowymi ocenami. Dzięki nim „PDF Reader for Adobe PDF Files” znalazł się na szczycie najczęściej pobieranych aplikacji w sklepie Apple w Stanach Zjednoczonych.
- Trzeba się liczyć z tym, że pomimo rygorystycznych zabezpieczeń stosowanych przez Apple, złośliwe aplikacje potrafią prześlizgnąć się do App Store. Dlatego należy dokładnie sprawdzać nie tylko ocenę programu, ale również styl w jakim napisano recenzje. Liczne błędy gramatyczne i ortograficzne mogą oznaczać, że mamy do czynienia z fałszywą rekomendacją. Ponadto należy zainstalować wysokiej klasy oprogramowanie antywirusowe dla komputerów Mac. Dobry antywirus skutecznie chroni przed malwarem i innymi zagrożeniami. - doradza Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Firmy dzierżawiące grunty od Skarbu Państwa muszą zwrócić majątek rolny. Zagrożony jest też wspierany przez nich ośrodek rehabilitacyjny
Działalność ośrodka rehabilitacji dla dzieci z niepełnosprawnościami w Głubczycach, w województwie opolskim, jest zagrożona, o czym alarmuje Stowarzyszenie „Tacy Sami”. Zagrożenie jest konsekwencją restrukturyzacji spółki Top Farms Głubczyce, która jest jednym z największych pracodawców w okolicy i od lat wspiera działalność stowarzyszenia. Rolnicza spółka nie wie, jakie będą dalsze losy dzierżawionych do tej pory przez nią ziem, które w listopadzie br. muszą wrócić do Zasobu Skarbu Państwa. Zarząd spółki od wielu miesięcy apeluje do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o wiążące decyzje w sprawie powołania Ośrodków Produkcji Rolniczej, które miałyby powstać na zwróconych gruntach, oraz kryteriów wyboru ich nowych dzierżawców.
Bankowość
Polskie kredyty hipoteczne wciąż jednymi z najdroższych w Europie. Zdaniem członka RPP odgórne ograniczanie marż banków się nie sprawdzi

Hipoteki w Polsce, co podkreśla też wielu polityków, należą do najdroższych w Europie. To nie tylko kwestia wysokości stóp procentowych, ale też marży banku. Zdaniem członka RPP prof. Ireneusza Dąbrowskiego jest tylko możliwość wpływania na ten pierwszy czynnik, bo regulacyjne ograniczenie wysokości marży byłoby trudne do wdrożenia.
Ochrona środowiska
Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce szansą na kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy. Wciąż brakuje jednak wykwalifikowanych pracowników

W Krajowym Planie w dziedzinie Energii i Klimatu rząd przewiduje zainstalowanie do 2030 roku około 5,9 GW w morskich farmach wiatrowych i kolejnych 12 GW w ciągu następnej dekady. Offshore ma być istotnym filarem dekarbonizacji krajowej gospodarki. Realizowane przez polskie spółki wraz z partnerami zagranicznymi projekty tzw. fazy I nabierają tempa i wkraczają w etap budowy infrastruktury na lądzie. Wśród wyzwań, które czekają wykonawców, jest m.in. brak pracowników z branży offshore. Pomocne może być ściąganie do kraju Polaków, którzy pracują na zagranicznych projektach morskich.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.