Komunikaty PR

Jak firmy mogą poradzić sobie z brakiem wykwalifikowanych pracowników w IT

2023-10-16  |  01:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Specjaliści IT nadal pozostają jednymi z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. Ponad 60 proc. firm w UE ma problem ze znalezieniem pracowników do działów IT – podaje unijny urząd statystyczny. Stanowią oni 4,5 proc. zatrudnionych w UE, natomiast w Polsce ten odsetek wynosi 3,5 proc. Oznacza to, że nad Wisłą brakuje 147 tys. specjalistów IT – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zagrożenie dla polskiej gospodarki

Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że 42 proc. wakatów w obszarze IT jest trudnych do obsadzenia. Co więcej, 64 proc. ankietowanych firm przyznaje, że zatrudniło mniej specjalistów niż pierwotnie planowało. Aż 20 proc. firm zrezygnowało z części projektów właśnie z powodu braków kadrowych.

– Brak wykwalifikowanej kadry na rynku ma realny wpływ na polską gospodarkę, która jest w trakcie transformacji cyfrowej i czwartej rewolucji przemysłowej. W zasadzie każda branża potrzebuje nowoczesnego IT, by się dynamicznie rozwijać. Bez odpowiednich specjalistów, ten rozwój jest po prostu zagrożony – komentuje Mariusz Juranek, dyrektor handlowy w Polcom.

Braki dotyczą również specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, co stanowi palący problem, wymagający pilnej reakcji. Wraz z wejściem w życie unijnej dyrektywy NIS2, zmieniają się zasady zapewniania bezpieczeństwa – organizacje uznane za kluczowe muszą posiadać zespół ds. bezpieczeństwa oraz system do ciągłego monitorowania infrastruktury IT. To unijna odpowiedź na rosnące lawinowo ataki ze strony cyberprzestępców. W 2022 roku przeprowadzano ponad 1100 ataków tygodniowo na polskie organizacje, podaje firma analityczna CheckPoint, co jest nie tylko wartością wyższą niż europejska średnia, ale także wzrostem o 30 proc. w porównaniu do roku 2021. Jak wynika z raportu Polcom i Intel „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023” w 2021 roku przeprowadzono 7 milionów ataków hakerskich, a ich ofiarą padło 30 proc. firm. Z dotychczasowych danych za rok 2023 wynika, że bieżący rok będzie pod tym względem jeszcze gorszy.

– Nie „czy”, ale „kiedy” staniemy się celem ataku ze strony cyberprzestępców – to pytanie, które powinni sobie stawiać menedżerowie odpowiedzialni za cyberbezpieczeństwo. Wyciek danych to wielopoziomowy problem – od odpowiedzialności karnej po często niemożliwe do naprawy straty wizerunkowe. Ponadto, wg danych firmy Sophos koszt ataku dla polskich firm to średnio 1,49 mln PLN  – mówi Mariusz Juranek.

Konieczne inwestycje

Według prognoz GlobalData, przychody z cyberbezpieczeństwa zwiększą się z 220 mld USD w 2021 r. do 334 mld USD w 2026 r. Trend wzrostowy widać także w Polsce - z raportu PMR „Rynek cyberbezpieczeństwa w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022-2026” wynika, że lata 2021-2022 to powrót do dwucyfrowej dynamiki wydatków na cyberbezpieczeństwo w Polsce. Wg szacunków, w 2022 roku wartość ta miała przekroczyć 2 mld PLN.

Twórcy tego samego raportu wskazują, że 54 proc. dużych i średnich firm odczuło poprawę bezpieczeństwa IT w momencie przejścia na model cloud computing.

– Profesjonalny partner w zakresie usług chmurowych nie tylko wie, jak skutecznie zarządzać chmurą i infrastrukturą IT, ale także może odegrać istotną rolę w transformacji cyfrowej, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Zespół wykwalifikowanych inżynierów ze strony partnera nie tylko monitoruje zasoby chmurowe, wykrywa potencjalne zagrożenia i raportuje zachodzące incydenty bezpieczeństwa, lecz także pomaga wdrażać zasady bezpieczeństwa w organizacji oraz podpowiada jak optymalizować wykorzystywane systemy – wskazuje Juranek.

Inną, szczególnie istotną kwestią, w czasie obserwowanego spowolnienia gospodarczego jest efektywność kosztowa chmury. Inwestycje w tradycyjny model IT, to często koszt rzędu kilku milionów złotych, a każda wymagana modernizacja infrastruktury pociąga za sobą kolejne wydatki. W przypadku chmury obliczeniowej, organizacja nie ponosi tych kosztów jednorazowo, ponieważ korzysta z mocy obliczeniowej w modelu usługowym i rozlicza się jedynie za faktycznie wykorzystywane zasoby.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność

Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.

Polityka

Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.

Transport

Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.