Jak impregnować kamień naturalny?
Kamień naturalny jest szeroko stosowanym materiałem w budownictwie i dekoracji, który dodaje wnętrzom, bądź elewacji elegancji i trwałości. Jednak, aby utrzymać kamień w doskonałym stanie przez długie lata, kluczową rolę odgrywa jego impregnacja. W poniższym artykule prezentujemy poradnik o impregnacji kamienia, pomagający utrzymać jego naturalne solidne piękno.
Impregnacja kamienia naturalnego jest bardzo ważna, a przy tym łatwa w wykonaniu. Aby cieszyć się pięknem płytek kamiennych przez lata, warto o nią zadbać i regularnie przeprowadzać. Na rynku dostępnych jest wiele impregnatów, które należy odpowiednio dobrać do rodzaju kamienia i miejsca jego zastosowania. W salonach sprzedaży KLINK International, gdzie dostępny jest największy wybór kamieni naturalnych w Polsce, możemy znaleźć szeroką ofertę różnych impregnatów. W ich odpowiednim doborze pomoże profesjonalna obsługa sklepu.
Dlaczego impregnacja kamienia jest ważna?
Impregnacja kamienia to proces nanoszenia specjalnych substancji ochronnych, które mają zabezpieczyć kamień. Wszystkie impregnaty są hydrofobowe, co oznacza że zabezpieczają one kamień przed nasiąkaniem wilgoci. Zabezpieczenie płytek kamiennych jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku łazienek, tarasów oraz elewacji. Z kolei w kuchni należy dobrać taki impregnat, aby zabezpieczył przed wchłanianiem tłuszczy i innych substancji biologicznych, które mogą doprowadzić do pofarbowania i zniszczenia blatów czy posadzek kamiennych. Kamień, będący naturalnym materiałem, jest podatny na uszkodzenia, dlatego impregnacja jest kluczowa dla jego długotrwałego utrzymania.
Kiedy i jak impregnować kamień?
Kamień naturalny należy impregnować zaraz po jego instalacji, a następnie regularnie odnawiać warstwę ochronną. Proces impregnacji jest prosty, ale wymaga przestrzegania kilku kroków. Przede wszystkim impregnowany kamień musi być dokładnie oczyszczony z kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń. W precyzyjnym wyczyszczeniu pomogą specjalne środki, tzw. cleanery, które możemy dobrać w zależności od rodzaju zabrudzeń i które pomogą wyczyścić każdy kamień. Dopiero czysty i wysuszony kamień jest gotowy do impregnacji.
Aplikacja: Impregnat na kamień można nakładać na różne sposoby, w zależności od struktury płytki. Może to być specjalna gąbka, a także pędzelek, bądź wałek. Impregnat należy wylać bezpośrednio na gąbkę i równomiernie pokryć kamień, pocierając go. Co ważne, impregnaty to gotowe produkty, których nie trzeba mieszać czy też rozwadniać. Należy pamiętać, że impregnację kamienia należy przeprowadzać w rękawiczkach ochronnych.
Produkty do impregnacji kamienia naturalnego
Na rynku dostępne są różne produkty do impregnacji kamienia. Wybierając impregnat, warto zwrócić uwagę na rodzaj kamienia i jego przeznaczenie. Możemy wybrać impregnat, który pozwoli wzmocnić kolor, czy też stworzyć efekt mokrego kamienia na płytce. Jednak zawsze należy stosować produkty renomowanych producentów, aby zapewnić skuteczną ochronę.
Najpopularniejsze są dwa rodzaje impregnatów: na bazie wody i rozpuszczalników. Te drugie są nieco trwalsze, dlatego zaleca się ich stosowanie na zewnątrz, np. na tarasie, bądź elewacji. Z kolei te na bazie wody najczęściej używane są wewnątrz. W salonach sprzedaży KLINK dostępna jest szeroka oferta impregnatów różnych producentów, m.in. Fila, Bellinzoni, czy CTS Chemistry, które dostępne są w atrakcyjnych cenach.
Zastosowanie odpowiedniej impregnacji kamienia to kluczowy krok w utrzymaniu jego trwałości i estetyki. Dzięki temu prostemu procesowi, kamień może cieszyć nas swoim pięknem przez wiele lat, zachowując swoją naturalną urodę w każdych warunkach.

Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest

Rollercoaster cen ropy naftowej

Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.