Jak impregnować kamień naturalny?
Kamień naturalny jest szeroko stosowanym materiałem w budownictwie i dekoracji, który dodaje wnętrzom, bądź elewacji elegancji i trwałości. Jednak, aby utrzymać kamień w doskonałym stanie przez długie lata, kluczową rolę odgrywa jego impregnacja. W poniższym artykule prezentujemy poradnik o impregnacji kamienia, pomagający utrzymać jego naturalne solidne piękno.
Impregnacja kamienia naturalnego jest bardzo ważna, a przy tym łatwa w wykonaniu. Aby cieszyć się pięknem płytek kamiennych przez lata, warto o nią zadbać i regularnie przeprowadzać. Na rynku dostępnych jest wiele impregnatów, które należy odpowiednio dobrać do rodzaju kamienia i miejsca jego zastosowania. W salonach sprzedaży KLINK International, gdzie dostępny jest największy wybór kamieni naturalnych w Polsce, możemy znaleźć szeroką ofertę różnych impregnatów. W ich odpowiednim doborze pomoże profesjonalna obsługa sklepu.
Dlaczego impregnacja kamienia jest ważna?
Impregnacja kamienia to proces nanoszenia specjalnych substancji ochronnych, które mają zabezpieczyć kamień. Wszystkie impregnaty są hydrofobowe, co oznacza że zabezpieczają one kamień przed nasiąkaniem wilgoci. Zabezpieczenie płytek kamiennych jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku łazienek, tarasów oraz elewacji. Z kolei w kuchni należy dobrać taki impregnat, aby zabezpieczył przed wchłanianiem tłuszczy i innych substancji biologicznych, które mogą doprowadzić do pofarbowania i zniszczenia blatów czy posadzek kamiennych. Kamień, będący naturalnym materiałem, jest podatny na uszkodzenia, dlatego impregnacja jest kluczowa dla jego długotrwałego utrzymania.
Kiedy i jak impregnować kamień?
Kamień naturalny należy impregnować zaraz po jego instalacji, a następnie regularnie odnawiać warstwę ochronną. Proces impregnacji jest prosty, ale wymaga przestrzegania kilku kroków. Przede wszystkim impregnowany kamień musi być dokładnie oczyszczony z kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń. W precyzyjnym wyczyszczeniu pomogą specjalne środki, tzw. cleanery, które możemy dobrać w zależności od rodzaju zabrudzeń i które pomogą wyczyścić każdy kamień. Dopiero czysty i wysuszony kamień jest gotowy do impregnacji.
Aplikacja: Impregnat na kamień można nakładać na różne sposoby, w zależności od struktury płytki. Może to być specjalna gąbka, a także pędzelek, bądź wałek. Impregnat należy wylać bezpośrednio na gąbkę i równomiernie pokryć kamień, pocierając go. Co ważne, impregnaty to gotowe produkty, których nie trzeba mieszać czy też rozwadniać. Należy pamiętać, że impregnację kamienia należy przeprowadzać w rękawiczkach ochronnych.
Produkty do impregnacji kamienia naturalnego
Na rynku dostępne są różne produkty do impregnacji kamienia. Wybierając impregnat, warto zwrócić uwagę na rodzaj kamienia i jego przeznaczenie. Możemy wybrać impregnat, który pozwoli wzmocnić kolor, czy też stworzyć efekt mokrego kamienia na płytce. Jednak zawsze należy stosować produkty renomowanych producentów, aby zapewnić skuteczną ochronę.
Najpopularniejsze są dwa rodzaje impregnatów: na bazie wody i rozpuszczalników. Te drugie są nieco trwalsze, dlatego zaleca się ich stosowanie na zewnątrz, np. na tarasie, bądź elewacji. Z kolei te na bazie wody najczęściej używane są wewnątrz. W salonach sprzedaży KLINK dostępna jest szeroka oferta impregnatów różnych producentów, m.in. Fila, Bellinzoni, czy CTS Chemistry, które dostępne są w atrakcyjnych cenach.
Zastosowanie odpowiedniej impregnacji kamienia to kluczowy krok w utrzymaniu jego trwałości i estetyki. Dzięki temu prostemu procesowi, kamień może cieszyć nas swoim pięknem przez wiele lat, zachowując swoją naturalną urodę w każdych warunkach.
Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest
Rollercoaster cen ropy naftowej
Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.