Jak Polki łączą macierzyństwo z pracą? [NOWY RAPORT]
Większość Polek i Polaków uważa, że kobieta powinna mieć stabilną sytuację zawodową przed zajściem w ciążę. Zdaniem połowy kariera jest równie ważna co rodzina. Nowy raport CVeasy.pl analizuje sytuację matek na rynku pracy.
Publikacja stworzona we współpracy z agencją Elephate prezentuje wyniki badania, w którym wzięli udział respondenci z całej Polski. Ankietowani odpowiedzieli na pytania dotyczące wpływu macierzyństwa na aktywność zawodową. Według co drugiej przepytanej osoby jest on negatywny.
Okazuje się, że większość biernych zawodowo mam chciałoby wrócić na rynek pracy. Co ważne, nie tylko z myślą o zarabianiu, ale również samorozwoju i realizacji własnych ambicji. Powstrzymuje je przede wszystkim konieczność opieki nad dziećmi i trudności logistyczne.
– Niepokojące jest to, że – jak wynika z sondaży – prawie 30% kobiet w Polsce nie ma własnych dochodów. To one właśnie najczęściej są uzależnione od swoich partnerów i padają ofiarami przemocy ekonomicznej. Taka sytuacja dość często jest implikacją tego, iż opiekują się osobami zależnymi – wyjaśnia Ewelina Miśko-Pawłowska, radczyni prawna, pomysłodawczyni projektu Prawo Kobiet oraz prezeska Fundacji Prawo Kobiet.
Zdaniem uczestników badania kobietom w największym stopniu brakuje wsparcia bliskich, a w dalszej kolejności – państwa i samych pracodawców. Tylko co czwarta osoba zgadza się, że mogą liczyć na takie samo traktowanie na rynku pracy co mężczyźni. Wpływają na to nie tylko stereotypy, ale także nierówny podział obowiązków domowych i rodzicielskich, który wymusza częstsze urlopy.
Mimo licznych wyzwań związanych z łączeniem macierzyństwa z pracą, przeważa opinia, że przynosi to więcej korzyści niż strat. Ze względu na umiejętność dobrego zarządzania i troskę o work-life balance, w większości uznajemy matki za równie dobre (61%) lub nawet lepsze (25%) pracownice niż inne kobiety.
– Macierzyństwo bardzo często jest motywatorem do działania i rozwoju kariery zawodowej. Nowa sytuacja wymaga od nas ponownego ustalenia priorytetów i bardziej świadomego planowania czasu. Może stanowić bodziec do podjęcia decyzji o przebranżowieniu czy nawet rozpoczęcia własnego biznesu – komentuje wyniki badania Katarzyna Raiter-Łuksza, autorka bloga Mama Manager.
Powrót na rynek pracy po dłuższej przerwie jest jednak stresujący. Znalezienie wymarzonego zatrudnienia ułatwia stojące za raportem CVeasy.pl.
– Cenna wiedza pozyskana od samych rekruterów posłużyła nam do stworzenia łatwego w obsłudze kreatora CV oraz intuicyjnego narzędzia do pisania listów motywacyjnych. Ich podstawowe funkcje są dostępne za darmo – mówi Rolf Bax, dyrektor operacyjny CVeasy.pl.
Więcej o problemach pracujących mam można przeczytać w raporcie dostępnym na CVeasy.pl.

Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej

Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji

Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.