Jak Polki łączą macierzyństwo z pracą? [NOWY RAPORT]
Większość Polek i Polaków uważa, że kobieta powinna mieć stabilną sytuację zawodową przed zajściem w ciążę. Zdaniem połowy kariera jest równie ważna co rodzina. Nowy raport CVeasy.pl analizuje sytuację matek na rynku pracy.
Publikacja stworzona we współpracy z agencją Elephate prezentuje wyniki badania, w którym wzięli udział respondenci z całej Polski. Ankietowani odpowiedzieli na pytania dotyczące wpływu macierzyństwa na aktywność zawodową. Według co drugiej przepytanej osoby jest on negatywny.
Okazuje się, że większość biernych zawodowo mam chciałoby wrócić na rynek pracy. Co ważne, nie tylko z myślą o zarabianiu, ale również samorozwoju i realizacji własnych ambicji. Powstrzymuje je przede wszystkim konieczność opieki nad dziećmi i trudności logistyczne.
– Niepokojące jest to, że – jak wynika z sondaży – prawie 30% kobiet w Polsce nie ma własnych dochodów. To one właśnie najczęściej są uzależnione od swoich partnerów i padają ofiarami przemocy ekonomicznej. Taka sytuacja dość często jest implikacją tego, iż opiekują się osobami zależnymi – wyjaśnia Ewelina Miśko-Pawłowska, radczyni prawna, pomysłodawczyni projektu Prawo Kobiet oraz prezeska Fundacji Prawo Kobiet.
Zdaniem uczestników badania kobietom w największym stopniu brakuje wsparcia bliskich, a w dalszej kolejności – państwa i samych pracodawców. Tylko co czwarta osoba zgadza się, że mogą liczyć na takie samo traktowanie na rynku pracy co mężczyźni. Wpływają na to nie tylko stereotypy, ale także nierówny podział obowiązków domowych i rodzicielskich, który wymusza częstsze urlopy.
Mimo licznych wyzwań związanych z łączeniem macierzyństwa z pracą, przeważa opinia, że przynosi to więcej korzyści niż strat. Ze względu na umiejętność dobrego zarządzania i troskę o work-life balance, w większości uznajemy matki za równie dobre (61%) lub nawet lepsze (25%) pracownice niż inne kobiety.
– Macierzyństwo bardzo często jest motywatorem do działania i rozwoju kariery zawodowej. Nowa sytuacja wymaga od nas ponownego ustalenia priorytetów i bardziej świadomego planowania czasu. Może stanowić bodziec do podjęcia decyzji o przebranżowieniu czy nawet rozpoczęcia własnego biznesu – komentuje wyniki badania Katarzyna Raiter-Łuksza, autorka bloga Mama Manager.
Powrót na rynek pracy po dłuższej przerwie jest jednak stresujący. Znalezienie wymarzonego zatrudnienia ułatwia stojące za raportem CVeasy.pl.
– Cenna wiedza pozyskana od samych rekruterów posłużyła nam do stworzenia łatwego w obsłudze kreatora CV oraz intuicyjnego narzędzia do pisania listów motywacyjnych. Ich podstawowe funkcje są dostępne za darmo – mówi Rolf Bax, dyrektor operacyjny CVeasy.pl.
Więcej o problemach pracujących mam można przeczytać w raporcie dostępnym na CVeasy.pl.

Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje

Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie

Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.