Jak rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomości?
Rozpoczęcie przygody z inwestowaniem w nieruchomości może być fascynującym krokiem w kierunku osiągnięcia finansowej niezależności. W porównaniu do obywateli innych państw Europy, wynika że Polacy chętnie inwestują w nieruchomości. Jak więc rozpocząć swoją przygodę w tej branży?
Najpopularniejszą formą inwestowania w nieruchomości w Polsce jest kupienie działki i przekazywanie jej z pokolenia na pokolenie. Działka często jest dziedziczona jako wartościowy majątek rodziny, który może być wykorzystywany jako miejsce zamieszkania, bądź wynajmu w celu inwestycyjnym. Działanie to jest również korzystne pod względem podatkowym, ponieważ przekazywanie majątku drogą dziedziczenia może być zwolnione z podatku od spadków i darowizn, w zależności od okoliczności i wartości dziedziczonej nieruchomości.
Pierwszym krokiem do rozpoczęcia inwestowania w nieruchomości jest oczywiście założenie celu lokowania kapitału. Może to być mieszkanie na wynajem lub działka, najważniejsza jest decyzja jakiego rodzaju ma to być posiadłość. Kluczowa jest decyzja o tym, w jakim kraju i mieście pragniemy posiadać nieruchomość. Wiele osób inwestuje właśnie w Polsce, ponieważ nasz rynek jest bezpieczny i ciągle się rozwija.
W tym przypadku istotna jest kwota inwestycji jaką dysponujemy, czy wspieramy się kredytem oraz to ile czasu jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten cel. Jeśli mamy stałą pracę i chcemy, aby inwestowanie w nieruchomości było dodatkiem do pensji, musimy uwzględnić ilość naszego czasu, który możemy poświęcić na zajęcie się nieruchomością. Na początku tej ścieżki jest to bardzo dużo ważnych wiadomości, które warto poznać.
Najczęściej przygodę z inwestowaniem w nieruchomości rozpoczynamy dzięki obserwacji znanych nam osób, które dzięki wynajmowi posiadłości stały się niezależne finansowo. Przed rozpoczęciem takiej decyzji warto zaczerpnąć rady osoby doświadczonej w tej branży, jaką jest pośrednik nieruchomości.
- Jeśli zastanawiamy się nad kupnem naszej pierwszej nieruchomości pod inwestycję lub dla siebie, polecam skonsultować się z pośrednikiem i skorzystać z jego profesjonalnych usług - mówi Jakub Mazur ekspert do spraw rynku nieruchomości, inwestor, dyrektor firmy zarządzającej najmem długoterminowym Heaven Zarządzanie Premium. - To właśnie pośrednicy nieruchomości potrafią nas uchronić przed różnymi problemami, które wiążą się z zakupem nieruchomości. Co najważniejsze, są to osoby doświadczone w tej branży, ich rolą jest wsparcie inwestorów – podkreśla ekspert.
Czy inwestowanie w nieruchomości się opłaca?
Inwestowanie w nieruchomości jako forma inwestycji jest często rekomendowane ze względu na swoją stabilność i odporność na wahania rynków finansowych. Posiadanie mieszkań do wynajmu może stanowić ważny element zrównoważonego i zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego.
Korzyści z wynajmowania mieszkania jest naprawdę wiele. Wynajmowanie nieruchomości może generować regularne i stabilne dochody, a dzierżawienie długoterminowe zapewnia regularne wpływy z czynszu, co może stanowić stałe uzupełnienie budżetu. Istotnym jest, że w dłuższej perspektywie czasowej, wartość nieruchomości może wzrastać, co prowadzi do zysku kapitałowego. Szczególnie w atrakcyjnych lokalizacjach, gdzie popyt na wynajem jest wysoki, ceny nieruchomości mogą rosnąć. Inwestowanie w nieruchomości jest często uważane za skuteczną ochronę przed inflacją. Wraz ze wzrostem inflacji, czynsze zwykle podnoszą się, co oznacza większe wpływy dla właściciela posiadłości.
Co najważniejsze, wynajmowanie mieszkań gwarantuje kontrolę nad inwestycjami i decyzjami związanymi z zarządzaniem nieruchomością. Możemy wybrać najemców, określić czynsz, zarządzać remontami i utrzymaniem budynku, co daje większą kontrolę nad inwestycją.
- Aby zwiększyć zysk z najmu, można wynająć mieszkanie krótkoterminowo np. na portalach takich jak Booking, czy Airbnb. Zysk jest większy, gdy wynajmujemy mieszkanie na pokoje, a w Warszawie i większych aglomeracjach ten biznes bardzo się rozwija. Duże mieszkania wynajmują się wolniej, niż kawalerki, na które jest popyt. Cena i standard to elementy, które wpływają na to czy mieszkanie zostanie wynajęte. Czystość i świeżość mieszkania ma istotne znaczenie - podkreśla Jakub Mazur.
Więcej informacji na stronie: https://www.zarzadzaniepremium.pl/
Działamy na rynku nieruchomości od wielu lat. Jesteśmy specjalistami w zarządzaniu najmem długoterminowym apartamentów premium na terenie Warszawy oraz okolic. Prowadzimy także wysokiej klasy usługi związane z obsługą domu oraz indywidualnym wystrojem wnętrz.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.