Jak zabezpieczyć firmę w dobie kryzysu energetycznego?
Publicon
plac Grunwaldzki 23
50-365 Wrocław
p.kozlowska|publicon.pl| |p.kozlowska|publicon.pl
600 968 951
https://publicon.pl
Rosnące ceny paliw energetycznych i niestabilna sytuacja geopolityczna sprawia, że wielu przedsiębiorców poszukuje sprawdzonych sposobów na oszczędności energii i zabezpieczenie ciągłości dostaw. Jakie działania warto obecnie podjąć?
Zdiagnozuj potencjał oszczędności
Koszty utrzymania firm rosną, a niepewność związana z ciągłością dostaw energii zmusza przedsiębiorców do poszukiwania nowych rozwiązań. Pierwszym krokiem ku oszczędnościom powinno być zatem rzetelne przeprowadzenie audytu energetycznego, który zdiagnozuje, co można zrobić, żeby zredukować zużycie energii. Szybkiego powrotu do niskich cen energii nie będzie, dlatego firmy powinny jak najszybciej zaplanować działania w celu obniżenia jej zużycia. – Nasze doświadczenie pokazuje, że prawie zawsze można znaleźć oszczędności, na tyle duże, że wdrożenie działania proefektywnościowego jest opłacalne dla przedsiębiorstwa. Szacujemy, że firmy, które myślą, że już więcej oszczędności nie osiągną, mogą wygenerować dodatkowe 20-30 proc. –zaznacza dr Piotr Danielski, wiceprezes DB Energy.
Wybieraj inwestycje o krótszym okresie zwrotu
Przeprowadzenie inwestycji energooszczędnej bywa czasochłonne, jednak należy pamiętać, że każda modernizacja cechuje się innym okresem zwrotu. Warto wybierać w pierwszej kolejności te, które są relatywnie łatwe do przeprowadzenia i zwracają się stosunkowo szybko. Co istotne, mimo że wszystkie inwestycje wymagają czasu, wzrost cen energii powoduje, że dzisiaj zwracają się one szybciej – i tym bardziej są opłacalne.
– Jednym ze stosunkowo łatwych i szybkich działań jest wymiana oświetlenia na LED. Typowe oszczędności w tym obszarze sięgają 50-60% kosztów, a inwestycje rzadko przekraczają 3-letni okres zwrotu. Co istotne, możemy liczyć nie tylko na korzyści finansowe, lecz także poprawę jakości pracy: w dobrze doświetlonych pomieszczeniach wzrasta komfort i bezpieczeństwo. Szybkie oszczędności można znaleźć też w innych obszarach np. sprężonego powietrza, gdzie często znajdujemy nieszczelności, których usunięcie daje wymierne oszczędności, odzysków ciepła czy wody technologicznej – radzi Piotr Danielski.
Jak przyznaje ekspert, coraz więcej firm decyduje się np. na wprowadzenie odzysków ciepła: – Tego typu inwestycje również można przeprowadzić dość szybko. Są bardzo opłacalne, bo pozwalają odzyskać nawet 80% energii odpadowej – dodaje.
Zainwestuj we własne źródła energii
W dłuższej perspektywie czasu przedsiębiorcy mogą rozważyć budowę własnych źródeł energii – np. jednostek kogeneracyjnych, które pozwalają na jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła lub chłodu. Technologia ta wykorzystywana jest w przemyśle, rolnictwie, szpitalach czy hotelach. – Jedną z największych zalet wysokosprawnej kogeneracji jest bezpieczeństwo energetyczne. Rozwiązanie to pozwala pokryć bazowe potrzeby zakładu na energię elektryczną w ciągu całego roku. Co więcej, zakłady, które wykorzystują kogenerację, unikają strat energii dzięki jednoczesnemu wytwarzaniu prądu elektrycznego, ciepła lub chłodu, a samo produkowanej energii na miejscu pozwala minimalizować straty związane z przesyłem – komentuje Danielski.
Korzystaj z finansowania
Wysokie ceny energii to duże koszty utrzymania przedsiębiorstwa. Aby móc pozwolić sobie na modernizacje, nie obciążając budżetu firmy, warto korzystać z zewnętrznego finansowania. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest model ESCO, czyli Energy Saving Contract. Zewnętrzna firma – generalny wykonawca – w całości finansuje i realizuje wówczas inwestycję, dostając w zamian udział w uzyskanych oszczędnościach.
– Widzimy, że model ten staje się coraz popularniejszy. Pozwala pozabilansowo przeprowadzić inwestycję, dzięki czemu nadal jako firma dysponujemy własnymi środkami i zachowujemy płynność finansową. Wielu przedsiębiorców zapewne zdaje sobie sprawę, że kwestia drogiej energii to problem, z którym będziemy zmagać się jeszcze długo. Tym bardziej konieczne jest przyjęcie długoterminowej perspektywy – podsumowuje Danielski.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.