Jakie wnioski płyną po odłączeniu Parlera od infrastruktury AWS?

Niezależnie od oceny decyzji Amazonu, sytuacja w jakiej znalazł się Parler każe zadać wszystkim planującym migrację swoich zasobów do chmury pytanie o plan awaryjny na wypadek nagłego wstrzymania usług przez usługodawcę. Kierunek myślenia o zapewnieniu ciągłości działania jest zgoła inny - to o chmurze publicznej myślimy jak o bezpiecznej przystani naszych zasobów. W tej sytuacji należy jednak spojrzeć na kwestię ich lokalizacji z nieco innej perspektywy. Migracja zasobów informatycznych do chmury publicznej jest kuszącą opcją optymalizacji kosztów i zarządzania zasobami (pamiętajmy przy tym, że optymalizacja nie zawsze oznacza obniżenie kosztów). Ale biorąc pod uwagę plany kontynuacji biznesu sprawa się nieco komplikuje.
Umieszczenie zasobów na skonsolidowanym rozwiązaniu chmury publicznej przenosi przeszłe punkty awarii (np. SPOF-y aplikacyjne) na wyższy poziom - dostawca chmury staje się single point of failure. Rozszerzanie działalności gigantów chmurowych sprawia, że sytuacja staje się poważna również z punktu widzenia bezpieczeństwa gospodarki narodowej.
Rozpatrywać należy nie tylko pomysły wykorzystania tzw. chmur krajowych, ale również niezależnych dostawców infrastruktury. Drobne przedsiębiorstwa często nie są w stanie sprostać wymaganiom bezpieczeństwa dzisiejszej rzeczywistości internetowej. Wyzwaniem może być dla nich zapewnienie odpowiedniej ochrony przed wolumetrycznymi atakami DDoS, nie wspominając o ochronie w wyższych warstwach, poczynając od firewalli aplikacyjnych na systemach antyfraudowych kończąc.
I tu właśnie mogą przydać się więksi gracze, którzy takie działy bezpieczeństwa rozwijają własnymi siłami, często wspartymi rozwiązaniami, na które nie stać mniejszych. Dodatkowo należy spojrzeć na niebezpieczeństwo konsolidacji kapitału wśród największych gigantów, z którymi nie są w stanie konkurować mniejsi gracze. W efekcie decyzje tych gigantów mogą wpływać na całą gospodarkę krajową, nie mówiąc o funkcjonowaniu pojedynczych firm. W tym kontekście prawdziwe bezpieczeństwo ekonomiczne powinno brać się z rozproszenia gospodarki. Rozproszenia, ale nie rozdrobnienia.
Gdy planujemy wykorzystanie chmury w naszym biznesie, nie uzależniajmy się od oferty/infrastruktury jednego usługodawcy. Dywersyfikujmy ryzyko korzystając z usług kilku firm, lub przynajmniej miejmy plan awaryjny, jak sprawnie uruchomić biznes u innego dostawcy.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.