Jeden z największych skandali w historii sportu. „Maradona: Upadek”
Publicis
Wołoska
02-583 Warszawa
malgorzata.urbas|publicis-consultants.com| |malgorzata.urbas|publicis-consultants.com
882140108
https://www.publicisgroupe.com/en/splash-en
Podczas mundialu w 1994 roku, po meczu Argentyny z Nigerią Diego Maradona został poinformowany, że został wylosowany do kontroli antydopingowej. Jego drużyna zwyciężyła 2:1, a legendarny napastnik schodził z boiska z uśmiechem na ustach. W tym momencie nikt jeszcze się nie domyślał, że to początek jednego z największych skandali w historii sportu.
Wynik badania był pozytywny, w organizmie piłkarza wykryto aż pięć zakazanych substancji. Federacja Argentyny natychmiast usunęła Maradonę z kadry, a zawodnik publicznie oskarżył Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA), że ta mści się na nim za wcześniejszą krytykę. O kulisach tych wydarzeń opowiada film dokumentalny „Maradona: Upadek”. Produkcja jest już dostępna dla polskich widzów wyłącznie na Viaplay!
Diego Armando Maradona to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych piłkarzy nożnych w historii. Przez wielu jest uznawany za absolutny numer jeden, został zresztą wybrany najlepszym zawodnikiem XX wieku, uzyskując 53% głosów w sondzie na oficjalnej stronie FIFA.
Właśnie minęły dwa lata od jego śmierci, a nazwisko Maradona wciąż rozpala skrajne emocje fanów futbolu na całym świecie. Napastnik słynął z kontrowersyjnych wypowiedzi oraz licznych skandali dotyczących jego życia prywatnego. Jednocześnie ogromny talent „boskiego Diego” poparty ciężką pracą, finezją i twardym charakterem przyniosły Argentynie tytuł mistrzów (1986) i wicemistrzów globu (1990).
Co prawda cztery lata później „Albicelestes” jechali na mundial do USA już nie jako absolutni faworyci do złota, choć ich fani wciąż wierzyli w magię i geniusz 34-letniego wówczas Maradony. Niewielu zwracało uwagę, że przed turniejem ich idol schudł w szybkim tempie z 90 do 77 kilogramów.
Prawdopodobnie dlatego badanie wykazało obecność w organizmie piłkarza pięciu zakazanych substancji: efedryny, fenylopropanoloaminy, pseudoefedryny, non-pseudoefedryny i metylefedryny. Ten tłumaczył, że zażywał leki przeciw alergii, a jednocześnie w słynnym wywiadzie dla argentyńskiej telewizji zaatakował FIFA słynnym stwierdzeniem: „Odcięli mi nogi. Oni mnie wyrzucili z futbolu. Moja dusza jest złamana”.
Rodzima federacja w trybie pilnym wyrzuciła Maradonę z kadry, obawiając się sankcji dla całej reprezentacji. Ostatecznie FIFA ukarała jedynie zawodnika, który został zawieszony na piętnaście miesięcy. Drużyna była jednak całkowicie rozbita, przegrała w ostatnim meczu fazy grupowej z Bułgarią 0:2, a następnie w 1/8 finału z Rumunią 2:3 i pożegnała się z mundialem.
Film „Maradona: Upadek” odsłania kulisy tych wydarzeń. Za reżyserię dokumentu odpowiada zdobywca nagrody Emmy Angus Macqueen, który powiedział: „Obraz Diego Maradony biegnącego jak maniak do kamery podczas Mistrzostw Świata USA 1994 jest ikoniczny. Ułomny geniusz, człowiek rzekomo powracający do swojej najlepszej formy, ale wydający się całkowicie pozbawiony kontroli, targany demonami i pod wpływem narkotyków. Widzimy legendę, która zaraz upadnie. Film „Maradona: Upadek” rzuca wyzwanie ustalonej narracji - jak zawsze w przypadku Maradony, nie zawsze wszystko co widzimy jest pełnym przeglądem sytuacji.”
Produkcja z pewnością zainteresuje każdego fana piłki nożnej. Dokument jest już dostępny dla polskich widzów wyłącznie na platformie streamingowej Viaplay!

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.