Jest decyzja UOKiK w sprawie dzierżawy Bielmleku
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał pozytywną decyzję, która kończy postępowanie w zakresie koncentracji w sprawie SM Bielmlek w Bielsku Podlaskim. Wszystko wskazuje na to, że nowym dzierżawcą zakładu zostanie Laktopol Sp. z o.o.
W pierwszych dniach grudnia 2020 r. Laktopol przystąpił do negocjacji umowy dzierżawy zorganizowanej części przedsiębiorstwa SM Bielmlek. W związku z tym w drugiej połowie grudnia spółka złożyła do UOKiK wniosek o zgodę na koncentrację przedsiębiorstw.
– Obecnie wobec pozytywnej decyzji UOKiK umowa dzierżawy będzie mogła wejść w życie, a Laktopol będzie mógł rozpocząć produkcję w Bielsku Podlaskim. Teraz przed firmą kolejny etap negocjacji, a więc rozmowy w przedmiocie wykupu zakładu należącego do Spółdzielni – mówi Paulina Donimirska, prawnik Grupy kapitałowej Polindus-Laktopol.
PPHU Laktopol jest producentem proszków mlecznych, głównie odtłuszczonego mleka w proszku z dodatkiem tłuszczu roślinnego. Jego rynek zbytu obejmuje ponad 90 państw świata, co czyni spółkę liderem eksportu poza granice Unii Europejskiej.

Z ziemniaka zrobili biznes

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.