Komunikaty PR

Kapsztad – europejskie miasto na krańcu Afryki. Dobry czas na inwestycje w RPA.

2024-06-27  |  14:45
Biuro prasowe

 

Dziś gdy złotówka jest silniejsza od południowo-afrykańskiego randa warto zastanowić się nad kupnem nieruchomości w RPA. Co jeszcze przemawia za inwestycją w kraju na samym krańcu Afryki? Przede wszystkim Kapsztad – to multikulturowe miasto zachwyca swoją europejskością, a pobliskie okolice kuszą  przepięknymi krajobrazami. O tym dlaczego warto wybrać Kapsztad nie tylko na wakacje, opowiada Maria Kobryń, ekspert od nieruchomości zagranicznych. 

 

Zdecydowana większość osób przyjeżdzających do Kapsztadu jest zachwycona naturą – pięknymi krajobrazami, górami i zwierzętami. Bardzo rozwinięta jest tam turystyka górska czy rowerowa i wszelkiego rodzaju sporty wodne. Ten koniuszek Afryki znany jest z tego, że można nie tylko zobaczyć pingwiny czy wieloryby, lecz także zanurkować w klatce i podziwiać rekiny w ich naturalnym środowisku. Kapsztad zachwyca też kuchnią - tamtejsze jedzenie należy do najlepszych na świecie – i swoimi przedmieściami. Pod miastem pełno przepięknych miejscowości, jak chociażby Constantia, która przypomina trochę podwarszawski Konstancin.

 

Miejsce dla wszystkich

 

Kapsztad to miejsce styku kultur - widać tam bardzo mocno wpływy kolonializmu brytyjskiego i holenderskiego, które mieszają się z tradycjami i zwyczajami afrykańskimi. W samym mieście można spotkać nie tylko rdzennych mieszkańców, lecz także wielu Europejczyków, obywateli Stanów Zjednoczonych, czy osoby z Ameryki Południowej czy Australii. Wielu dobrze wykształconych emigrantów, którzy wyjechali za pracą do Francji czy USA dziś wraca właśnie do Kapsztadu.  

 

Życie w Kapsztadzie jest bardzo wygodnym życiem. To takie miasto europejskie w środku, a tak naprawdę na koniuszku, Afryki. Brzmi to niewiarygodnie, ale tak naprawdę jest – trzeba to zobaczyć na własne oczy. Wielu naszych znajomych po pobycie w Kapsztadzie, przepraszało nas, bo wcześniej nie chcieli nam wierzyć, gdy opowiadaliśmy im jak bardzo przyjazne turystom jest to miasto – podkreśla Maria Kobryń. 

 

Perła w koronie

 

Kapsztad jest perłą w koronie RPA – tak pod względem biznesowym jak i ekonomicznym. Nowo wybrane władze tej afrykańskiej republiki kładą jeszcze większy nacisk na rozwój tego miasta i całego kraju, tak by wykorzystać ich potencjał. 

 

Nie tylko Kapsztad jest interesujący pod kątem inwestowania w nieruchomości. Miejscowości dookoła Kapsztadu również bardzo prędko się rozwijają. Wokół Kapsztadu powstaje coraz więcej inwestycji, tzw. estate – czyli kompleksów domów 200-300 metrowych. Na terenie takich estates najczęściej mamy basen, pole golfowe, salę gimnastyczną. Dom w takim miejscu możemy kupić mniej więcej za 250 tysięcy euro. Za tę kwotę możemy również kupić 100-metrowy apartament z wielkim tarasem w dzielnicy turystycznej w Kapsztadzie – dodaje ekspertka. – Dziś jest tak naprawdę bardzo dobry moment na inwestycję w RPA. Nasza, polska, waluta jest obecnie stosunkowo silna w porównaniu do waluty RPA, randa, co znaczy, że jesteśmy w stanie dziś o wiele więcej za złotówkę niż trzy czy cztery lata temu – zaznacza. 

 

Bezpieczeństwo

 

Republika Południowej Afryki, uważana jest za kraj niebezpieczny. Na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdują się nawet zalecenie by podróżujący  do RPA zachowali szczególną ostrożność. MSW ostrzega, że na terytorium całego kraju, w tym w głównych miastach, odnotowuje się wysoką liczbę brutalnych napadów rabunkowych, morderstw i gwałtów. 

 

Kapsztad wyróżnia się na tle reszty kraju – tutaj bardzo duży nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo. Miasto jest bowiem ośrodkiem rozwoju całego państwa, a więc lokalne władze nie mogą sobie pozwolić na zaniedbania w tym obszarze. Widać nawet taki trend, że ludzie z tzw. middle class, z Durbanu, czy z Johannesburgu, przeprowadzają się do Kapsztadu właśnie ze względu na bezpieczeństwo – mówi Maria Kobryń, prawnik i ekspert od nieruchomości zagranicą. – Ja ostatnio byłam w Kapsztadzie i sama samochodem zjeździłam całe miasto i jego okolice oglądając tamtejsze nieruchomości. Nie miałam poczucia, że zdarzy się cos złego. Trzeba natomiast zdawać sobie sprawę, że tak jak w każdym mieście, tak i w Kapsztadzie są miejsca gdzie człowiek nie powinien się zapuszczać. Są to na przykład tzw. townships czyli miasta w obrębie slumsów. W miejscach turystycznych, w centrum biznesowym czy w częściach luksusowych konglomeracji Kapsztadu nie ma obaw o bezpieczeństwo – dodaje Maria Kobryń

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości BRAK ZDJĘCIA
2024-06-28 | 11:00

Magmillon: To może być najlepszy moment na zainwestowanie w mikro lokale

Lokale o małej powierzchni – w taki właśnie rodzaj nieruchomości budowlanych, zdaniem Kuby Karlińskiego, założyciela i współwłaściciela Magmillon - warto teraz zainwestować posiadane środki, tym bardziej, że już za
Nieruchomości GH Development wprowadza na rynek czwartą inwestycję w Warszawie
2024-06-28 | 11:00

GH Development wprowadza na rynek czwartą inwestycję w Warszawie

GH Development wprowadza na warszawski rynek nieruchomości swoją czwartą inwestycję mieszkaniową. W ramach projektu „Vista Wawer” powstanie kameralny budynek przy ul. Tytoniowej
Nieruchomości Rozpoczyna się Lato Konesera. Jego wydarzenia co roku przyciągają warszawiaków
2024-06-27 | 13:59

Rozpoczyna się Lato Konesera. Jego wydarzenia co roku przyciągają warszawiaków

Rusza Lato Konesera, czyli setki w większości bezpłatnych atrakcji w sezonie wakacyjnym na terenie zrewitalizowanej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. To jeden z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Samorządy mogą liczyć na rekordowe finansowanie w tej perspektywie finansowej UE. Pierwsze środki już do nich trafiają

– Poza środkami własnymi samorządy mają dostęp do środków unijnych i do kredytów. To są trzy nogi, na których stoi finansowanie jednostek samorządu terytorialnego – podkreśla Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Bank w kwietniu br. uruchomił pierwszy instrument finansowany z KPO, czyli pożyczki wspierające zieloną transformację miast, z budżetem wynoszącym prawie 9 mld euro. Samorządy będą mogły sfinansować z tych środków inwestycje, które powodują, że miasto jest bardziej zielone, nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców. Samorządy z niecierpliwością wyczekują również reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego, która ma ustabilizować ich sytuację po zmianach wprowadzonych w tzw. Polskim Ładzie.

Regionalne –

Przyspiesza dekarbonizacja ciepłownictwa. Elektrociepłownia w Bydgoszczy od przyszłego roku zrezygnuje z kolejnych kotłów węglowych

Elektrociepłownia Bydgoszcz II, należąca do PGE Energia Ciepła, wchodzi w kluczowy etap inwestycji, która ma doprowadzić do wyłączenia dwóch z czterech kotłów węglowych i ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 17 proc. To oznacza, że od II kwartału 2025 roku mieszkańcy Bydgoszczy będą korzystać z ciepła wytworzonego w nowych niskoemisyjnych źródłach. To jeden z kilku realizowanych projektów PGE Energia Ciepła, które zmierzają do dekarbonizacji w ciepłownictwie.

Nauka

Polski przemysł kosmiczny jest gotowy na zwiększanie udziału w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do tego będzie potrzebować coraz więcej wykwalifikowanych kadr

Pierwsza grupa młodych inżynierów z Polski rozpoczęła dwuletni staż w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej w Niderlandach, Hiszpanii, Francji i Niemczech. W sumie do 2025 roku na staże do ESA zostanie skierowanych 30 kandydatów z Polski, którzy wezmą udział w kluczowych przedsięwzięciach naukowych i technologicznych agencji. To tylko jedna z inicjatyw nakierowanych na kształcenie kadr do pracy w sektorze kosmicznym. Sytuacja w tym zakresie poprawiła się na przestrzeni ostatnich lat, jednak w związku z szybkim rozwojem branży w nadchodzących latach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ekspertów będzie rosło.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.