Klinika Kardiochirurgii Szpitala Medicover z rekordem operacji w 2021 roku
W 2021 roku zespół Kliniki Kardiochirurgii Szpitala Medicover pod kierownictwem dr. hab. n. med., profesora Uczelni Łazarskiego Krzysztofa Wróbla wykonał 400 operacji, co stanowi rekord w historii Kliniki. Znaczna część z nich została przeprowadzona w trybie pilnym i ratującym życie.
W ubiegłym roku Klinika Kardiochirurgii Szpitala Medicover wykonała największą w swojej historii liczbę operacji – 400, a przez osiem lat działalności łącznie ponad 3000. Zabiegi obejmowały klasyczne i małoinwazyjne operacje m.in. pomostowanie tętnic wieńcowych (by-passy), operacje wymian i napraw zastawek serca, tętniaków aorty i leczenie zatorowości płucnej.
– Dzięki wiedzy i doświadczeniu zespołu Kliniki Kardiochirurgii, który współpracuje z pełnowymiarową Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii, z każdym rokiem udaje nam się wyleczyć coraz większą liczbę pacjentów. 2021 r. przyniósł nam rekordową liczbę 400 zabiegów kardiochirurgicznych. Nie byłoby to możliwe bez udziału nowoczesnych technologii, którymi dysponujemy, a także fachowości naszych kardiochirurgów, kardiologów, anestezjologów, perfuzjonistów, pielęgniarek i rehabilitantów, które pozwalają na leczenie najbardziej skomplikowanych przypadków chorób serca
– komentuje Anna Nipanicz-Szałkowska, Dyrektor Szpitala Medicover.
– Klinika Kardiochirurgii oferuje pełen zakres operacji kardiochirurgicznych u dorosłych (z wyjątkiem transplantacji serca), w tym mechaniczne wspomaganie układu krążenia m.in. przy użyciu techniki ECMO. Na liście innowacyjnych zabiegów wykonywanych przez nasz zespół są małoinwazyjne operacje zastawek serca takie jak przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej (TAVI) oraz naprawa zastawki mitralnej małoinwazyjną metodą NEOCHORD – operacja, którą w Polsce wykonuje się jak do tej pory tylko w Szpitalu Medicover
– dodaje dr. hab. n. med. Krzysztof Wróbel.
Obecnie skład Kliniki Kardiochirurgii to wykwalifikowany zespół 7 lekarzy i 23 pielęgniarek. Jej specjaliści poświęcają się również działalności naukowej i wnoszą istotny wkład w rozwój polskiej kardiochirurgii. Szpital Medicover jest wiodącym polskim ośrodkiem z zakresu chirurgicznego leczenia zatorowo-zakrzepowego nadciśnienia płucnego pełniącego 24-godzinny ostry dyżur w ramach ogólnopolskiego programu PERT (Pulmonary Embolism Response Team), prowadzonego przez lek. med. Dariusza Zielińskiego, kardiochirurga. Klinika współpracuje z wieloma ośrodkami medycznymi w Polsce i za granicą.
Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2021/22 Szpital Medicover nawiązał współpracę z Uczelnią Łazarskiego. Studenci kierunku lekarskiego biorą udział w zajęciach praktycznych w oddziałach klinicznych Szpitala Medicover – m. in. w Klinice Kardiochirurgii. Przyszli lekarze mają możliwość zdobywania wiedzy pod kierunkiem wybitnych specjalistów Szpitala oraz zapoznawania się z najnowocześniejszymi metodami leczenia. Profesor Krzysztof Wróbel prowadzi kurs fakultatywny dla studentów z metodologii badań naukowych.

Zrób sercu przysługę tego lata

Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.