Kobiety inwestują w bezpieczeństwo. Złoto w pierwszej piątce aktywów
Raport „Polak Inwestor 2024” przybliżył, jak kształtują się decyzje inwestycyjne kobiet. Nie chcąc ryzykować swoich oszczędności, Polki stawiają m.in. na obligacje czy lokaty. Wśród aktywów alternatywnych, najczęściej decydują się z kolei na zakup nieruchomości oraz kruszców.
Kobiety stanowiły 55% grupy przebadanej na potrzeby raportu Polak_Inwestor_2024, opracowanego przez iKsync oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Z badania wynika, że 80% inwestorek ma wyższe wykształcenie, a średnie dochody w ich gospodarstwach domowych wynoszą ok. 15 tys. zł. Najczęściej są one pracowniczkami wyższego i średniego szczebla.
Co motywuje je do inwestowania? Uczestniczki badania najczęściej wskazywały spokój o sytuację finansową w niedalekiej przyszłości lub na emeryturze. Ważna jest dla nich także ochrona oszczędności przed inflacją oraz zwiększenie liczby źródeł przychodu.
Co czwarta inwestorka wybiera kruszce
Inwestorki mają średnio 3,3 aktywa w swoim portfelu (dla porównania – mężczyźni 4,4). Wśród tradycyjnych, najczęściej wymieniają lokaty w złotym (57%), polskie obligacje skarbowe (52,4%) oraz jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych (27,4%). Kruszce (24,5%) są z kolei najpopularniejszym aktywem alternatywnym po nieruchomościach (25,4%). Kobiety chętnie inwestują też we własną edukację – wskazało na nią 29,5% przebadanych pań.
– Kobiety-inwestorki wyróżnia konsekwencja i sumienność w dążeniu do celu. Kluczowe jest dla nich bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że wśród wybieranych przez nie aktywów przeważają te, które są uznawane za bezpieczne. To między innymi złoto. Rozmawiając z inwestorkami, wielokrotnie słyszę powtarzający się argument: złoto sprawdziło się nie tylko w perspektywie ostatnich lat czy miesięcy, ale wręcz pokoleń – mówi Marta Dębska, ekspertka rynku złota Goldsaver.pl z Grupy Goldenmark. – Kruszce są często składnikiem majątku rodzinnego, który poznajemy jako jeden z pierwszych. W wielu kręgach kulturowych – również w Polsce – złoto jest popularnym prezentem i sposobem na podkreślenie ważnych momentów w życiu, takich jak narodziny, ślub, zaręczyny, chrzciny czy komunia. Uczymy się więc wartości złota od najmłodszych lat.
Inwestują mniej ryzykownie, niż mężczyźni
Co piąta inwestorka nie akceptuje żadnego ryzyka inwestycyjnego (wśród mężczyzn co szósty). Blisko 56% kobiet akceptuje niewielką stratę, a tylko 22,3% akceptuje większą stratę za cenę możliwego, znacznego zysku (tę odpowiedź wskazało 29,9% inwestorów-mężczyzn).
„Największa różnica między obiema płciami inwestorów dotyczy gotowości podjęcia największego ryzyka inwestycyjnego, w nadziei na duże zyski: jest je gotowa podjąć jedynie co 90 kobieta (1,1%), ale już co ósmy mężczyzna (12,8%)” – wskazują autorzy badania.
Mężczyźni częściej zadeklarowali także w badaniu wybór aktywów ryzykownych: kryptowalut (31,2% przy 12,1% kobiet), polskich akcji (kolejno: 42,6% i 17,8%) czy obligacji korporacyjnych (14,6% i 5,1%). Dużo wyższym, blisko pięcioprocentowym zainteresowaniem wśród mężczyzn cieszą się z kolei start-upy. Wskazały je 0,2% badanych kobiet.
Inwestycje konsultowane z bliskimi
Z raportu wynika, że inwestorki cechuje mniejsza pewność swojej wiedzy związanej z inwestowaniem, niż w przypadku inwestorów-mężczyzn. Co czwarta z nich ocenia swoją wiedzę jako małą, a co piąta – jako znaczną. Wśród mężczyzn jest to odpowiednio: co dwunasty i więcej niż co trzeci.
Skąd inwestorki czerpią wiedzę potrzebną do podjęcia decyzji inwestycyjnych? Przede wszystkim z materiałów online (35,9%), szkoleń online (28,2%) oraz w ramach grup inwestorów (10,2%).
Niespełna połowa kobiet (49,1%) podejmuje decyzje na podstawie własnej wiedzy (przy 61,8% mężczyzn). Co dziesiąta wskazuje poprzedzenie działania konsultacją z partnerem (11,3%). Co ciekawe, tę odpowiedź wskazało tylko niespełna 4,9% mężczyzn. Inwestorki wskazują także, że istotne są dla nich informacje w mediach (10,4%), konsultacje w grupach dyskusyjnych i na forach (9,3%) oraz rozmowy z profesjonalnymi doradcami (9%).
– Kobiety często rozpoczynają swoją przygodę z lokowaniem oszczędności od inwestowania w wiedzę. Nie boją się pytać, czy mówić o swoich wątpliwościach i obawach. Wiedzę czerpią nie tylko od najbliższych, ale również od ekspertów. To oczywiście podejście słuszne i godne polecenia – mówi Marta Dębska. – Jednocześnie obserwuję niepokojący trend. Wiele pań poprzestaje na inwestycji w szkolenia czy kursy. Czasem obawia się jednak wykonać pierwszy krok i po prostu zacząć działać w oparciu o już posiadaną wiedzę. Uczmy się, słuchajmy ekspertów, ale niech nie blokuje nas to przed tym, by zacząć wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce.
Co czwarty Polak lokuje majątek w złocie
Raport Polak_Inwestor_2024 wskazuje także, że w kruszce inwestuje blisko 28% badanych – niezależnie od płci. Inwestorzy cenią metale szlachetne przede wszystkim jako instrument chroniący kapitał przed inflacją – to jedno z najczęściej wybieranych w tym celu aktywów. Na podobnym poziomie do kruszców są akcje GPW/NC (30%), nieruchomości (27%), akcje lub obligacje zagraniczne (26%) i kryptowaluty (22%).
Z grona aktywów tradycyjnych najbardziej pożądane są obligacje skarbowe (26% wskazań). Spośród alternatywnych inwestorzy najchętniej wybraliby kruszce (29%) i nieruchomości (29%). Obie te pozycje są także najczęściej wskazywanymi aktywami spośród wszystkich.
Partnerami merytorycznymi raportu „Polak Inwestor 2024” są: Goldenmark oraz Goldsaver.pl
Źródło informacji: Goldenmark, goldenmark.com
Fundacja Poland Business Run przekazała 2 mln zł na wsparcie osób z niepełnosprawnościami
Medialna siła marki – pobierz bezpłatny, praktyczny przewodnik dla PR-owców i marketerów!
Dobra ryba na Święta – dla nas i oceanów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.