Kolejna edycja Formula Student Poland za nami! FORVIA sponsorem wydarzenia
Pod koniec sierpnia br., na torze Autodromu Słomczyn, po raz drugi w Polsce odbyły się prestiżowe zawody Formula Student. Wydarzenie dedykowane młodym inżynierom i pasjonatom motoryzacji, zgromadziło zespoły z różnych krajów, które miały okazję zaprezentować swoje umiejętności i innowacyjne projekty. FORVIA, globalny lider branży automotive, była jednym ze sponsorów tegorocznej edycji.
Formula Student to międzynarodowy konkurs, który daje studentom możliwość praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy technicznej. Uczestnicy budują i testują bolidy, które następnie rywalizują w różnych konkurencjach, takich jak testy przyspieszenia (Acceleration), manewrowania czy wytrzymałości (Endurance). Projekty oceniane są zarówno pod kątem technicznym, jak i biznesowym.
– Cieszymy się, że po raz kolejny możemy zaangażować się w wydarzenie, które nie tylko wyznacza kierunki rozwoju branży automotive, ale również buduje jej fundamenty – mówi Agata Matyj, Acting Country Communication Manager w FORVIA i dodaje: – Formula Student to dla nas więcej niż tylko sponsoring – to strategiczna inwestycja w przyszłość motoryzacji. W FORVIA rozumiemy, że aby osiągać sukcesy w branży, kluczowe jest wsparcie młodych talentów. To oni będą napędzać kolejne innowacje. Dlatego angażujemy się w projekty, które nie tylko rozwijają ich techniczne umiejętności, ale również kształtują przyszłych liderów, zdolnych do zarządzania złożonymi projektami i wprowadzania nowych technologii na globalną skalę.
Młodzi inżynierowie w akcji!
W tegorocznej edycji wydarzenie zgromadziło 14 zespołów z różnych krajów, w tym drużyny z Polski, Czech, Chorwacji i Rumunii. Konkurs podzielony był na dwie główne klasyfikacje: bolidy elektryczne (EV) oraz bolidy spalinowe (CV). Po przejściu szeregu inspekcji technicznych, które miały na celu sprawdzenie zgodności z regulaminem oraz weryfikację bezpieczeństwa pojazdów, drużyny wzięły udział w dynamicznych konkurencjach na torze. Po zaciętych zmaganiach, ostatniego dnia zawodów, wyłoniono zwycięzców. W kategorii bolidów spalinowych pierwsze miejsce zdobył Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej, natomiast w kategorii elektrycznej triumfował FSB Racing Team z Chorwacji.
–Tegoroczna edycja Formula Student Poland była wyjątkowa zarówno pod względem liczby uczestników, jak i jakości startujących bolidów wyścigowych. Z roku na rok obserwujemy coraz większe zaangażowanie młodych inżynierów, co jest dowodem na to, że przyszłość motoryzacji jest w dobrych rękach. Współpraca z firmami takimi jak FORVIA pozwala nam nie tylko na organizację wydarzenia na najwyższym poziomie, ale także na bezpośrednie wsparcie młodych talentów i promowanie innowacyjnych rozwiązań w branży – komentuje Bartłomiej Zachara, organizator Formula Student Poland.
Eksperci i nowoczesne technologie na najwyższym poziomie
Podczas drugiej edycji Formula Student, FORVIA zaprezentowała swoje innowacyjne rozwiązania na specjalnie przygotowanym stoisku. Odwiedzający mieli możliwość zobaczyć nowoczesne produkty, takie jak siedzenia montowane w elektrycznym Volkswagenie ID. Buzz oraz fotele marki Lamborghini. Ekspozycja obejmowała także kluczowe elementy motoryzacyjne, takie jak prowadnice i zagłówki, które znacząco wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Na stoisku obecni byli eksperci FORVIA, którzy dzielili się swoją wiedzą z uczestnikami wydarzenia. Grzegorz Iwański, Technolog w Zakładzie Mechanizmów FORVIA w Grójcu, a także z ramienia R&D Marcin Cieślak, Complete Seat Engineering Manager & Customer Lead Interface, Marcin Kwiecień, Accessories Design Office Manager, oraz Olga Poszwa, Product and Process Development Leader, Ewelina Kwiecień, Test Pilot, Michał Ząbczyk, CAD Engineer, którzy aktywnie angażowali się w rozmowy z młodymi inżynierami, oferując im cenne wskazówki i dzieląc się doświadczeniami z zakresu rozwoju nowoczesnych technologii motoryzacyjnych.
FORVIA wspiera przyszłość motoryzacji
FORVIA od lat wspiera inicjatywy mające na celu rozwój młodych talentów. Firma prowadzi program „Fabryka Młodych Talentów”, w ramach którego co roku 200 studentów i absolwentów różnych kierunków otrzymuje możliwość odbycia płatnego stażu. Co więcej, 60% uczestników tego programu zostaje w firmie na stałe, kontynuując swoją karierę na samodzielnych stanowiskach. Firma współpracuje z uczelniami, organizując warsztaty, staże oraz oferując międzynarodowy program stażowy VIE, który umożliwia pracę za granicą. W ramach współpracy z Politechniką Warszawską FORVIA uruchomiła nowy kierunek studiów, łączący teorię inżynieryjną z praktyką motoryzacyjną. Wspieranie wydarzeń takich jak Formula Student jest zatem naturalnym przedłużeniem tej misji, mającym na celu promowanie innowacyjności i rozwoju technologicznego w branży.
- W FORVIA postrzegamy Formula Student jako platformę, która łączy naszą wizję rozwoju technologicznego z potrzebami nowej generacji inżynierów. Stawiamy na wymianę wiedzy i doświadczeń, które inspirują inżynierów do myślenia innowacyjnego, łącząc teorię z praktyką, a technologię z potrzebami rynkowymi - dodaje Matyj.
Zmęczony za kółkiem: nie narażaj siebie i innych
Kobiety w drodze ku zrównoważonej mobilności. Jakie środki transportu preferują?
Goodyear UltraGrip Performance 3 zwycięzcą testu opon zimowych ADAC
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Farmacja
Szybko rośnie liczba osób z ostrą infekcją układu oddechowego, w tym grypy. Szczyt zachorowań przypadnie już na drugą połowę października
Centrum e-Zdrowia podaje, że od początku września odnotowano blisko 1,8 mln porad ambulatoryjnych udzielonych z powodu ostrych infekcji układu oddechowego, w tym grypy. Najlepszą metodą walki z chorobą jest szczepionka – najlepiej przyjęta między wrześniem a listopadem. Wciąż jednak na taki krok decyduje się zaledwie kilka procent Polaków, tymczasem grypa jest jedną z 10 najczęstszych przyczyn zgonów u osób powyżej 65. roku życia.
Transport
Branża lotnicza zmaga się z niedoborem kadr. Brakuje przede wszystkim mechaników lotniczych
Według Alton Aviation Consultancy koszty naprawy i remontów silników wzrosły z 31 mld dol. przed pandemią do 58 mld dol. w tym roku. Rośnie też zapotrzebowanie na pracowników – w ciągu najbliższych 20 lat na świecie będzie potrzebnych niemal 770 tys. mechaników lotniczych. Tylko w Polsce już teraz brakuje kilku tysięcy wyspecjalizowanego personelu. – Brak kadr spowalnia nasz rozwój. Obecnie potrzebujemy kilkuset wyspecjalizowanych osób – ocenia Aleksandra Juda, prezes LOT Aircraft Maintenance Services.
Problemy społeczne
Obecna technologia sztucznej inteligencji nie stanowi zagrożenia dla istnienia ludzkości. Nie jest zdolna do samodzielnego myślenia i planowania
Duże modele językowe, takie jak ChatGPT, nie potrafią samodzielnie nabywać nowych umiejętności, rozumować czy planować. Nie stanowią więc egzystencjalnego zagrożenia dla ludzkości – dowiedli naukowcy, którzy przeanalizowali możliwości dużych modeli językowych właśnie pod takim kątem. Nie oznacza to jednak, że narzędzia te nie stanowią żadnego zagrożenia. Wykorzystane niewłaściwie już dziś służą chociażby do szerzenia dezinformacji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.