Kolejna odsłona „Design for Life”
East Side Consulting GmbH
Paderewskiego 1E
05-120 Legionowo
nazarewicz|east-side-consulting.pl| |nazarewicz|east-side-consulting.pl
+48 660 469 706
www.east-side-consulting.com/
Firma Dassault Systèmes ogłosiła premierę kolejnej instalacji w ramach programu „Design for Life”, ukierunkowanego na współpracę z projektantami z całego świata. „Aurora” jest owocem współpracy firmy z cenionym architektem Arthurem Mamou-Manim. Instalacja ta jest interaktywną manifestacją potencjału drzemiącego w integracji designu, nauki i przemysłu na potrzeby tworzenia zrównoważonych innowacji, mających na celu zapewnienie harmonii między produktami, naturą i życiem. „Aurora” będzie prezentowana w Londynie w ramach wystawy Waste Age od 23 października 2021 r. przy okazji odbywającej się niemal równocześnie w Glasgow 26. konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP26).
Najnowsza współpraca w ramach programu „Design for Life” została zainicjowana dwa lata temu w formie eksperymentalnego projektu badawczego ukierunkowanego na wykorzystanie tzw. „upstream thinking”, czyli podejścia projektowego kładącego nacisk na regenerację, oraz oprogramowania Dassault Systèmes w celu zaprezentowania zasad innowacji cyrkularnych. „Aurora” jest niejako efektem tamtych badań: eksperymentalną instalacją wykonaną z modułów, które można przetworzyć, przetopić i uformować na nowo w ciągłym procesie reinwencji i odradzania.
– Aurora jest celebracją nowego początku po globalnej traumie związanej z pandemią – mówi architekt, Arthur Mamou-Mani. – Projektanci, architekci oraz inżynierowie mogą wreszcie wspólnymi siłami tworzyć doświadczenia współdzielone zamiast typowych projektów, zapewniając ludziom narzędzia do zwiększania produktywności oraz kreatywności.
Począwszy od doboru materiałów, a skończywszy na wykonaniu, instalacja „Aurora” sygnalizuje koniec ery konsumpcji dóbr (ang. take-make-waste) na rzecz środowisk budowanych z myślą o regeneracji oraz inkluzywności oraz wykorzystujących wiedzę i know-how z wielu różnych dziedzin. Po szczegółowej analizie molekularnej różnych materiałów wybór padł na polilaktyd, nietoksyczny polimer pochodzenia roślinnego, który nadaje się do druku 3D, a ponadto łatwo poddaje się recyklingowi w ciągłym obiegu zamkniętym. Zespół zdecydował się użyć chmurowej wersji platformy 3DEXPERIENCE firmy Dassault Systèmes, która nie tylko sprzyja współpracy, ale także pozwoliła stworzyć wirtualne kopie bliźniacze w przestrzeni stanowiącej replikę atrium londyńskiego Design Museum.
– Celem tej współpracy było zrealizowanie instalacji w oparciu o holistyczny proces sprzyjający integracji i odkrywaniu – mówi Anne Asensio, wiceprezes Dassault Systèmes ds. designu. – Kwestionując poszczególne aspekty produkcji oraz cyklu życia, począwszy od szczegółowej oceny wpływu materiału na środowisko, a skończywszy na analizie opcji demontażu i ponownego wykorzystania, chcieliśmy zaprezentować zwiedzającym fascynujące możliwości związane z tworzeniem środowisk do życia w przyszłości.
Oznacza to zastąpienie tradycyjnej urbanistyki bazującej na danych zupełnie nowymi narracjami sprzyjającymi włączaniu mieszkańców w proces projektowania miast ukierunkowanych na zrównoważony rozwój.
Dzięki realistycznym wizualizacjom zespół mógł sprawdzić wygląd instalacji w świecie wirtualnym o różnych porach dnia z uwzględnieniem różnego natężenia światła oraz cieni i przepływu powietrza. Wirtualne kopie bliźniacze pozwoliły przede wszystkim na zwizualizowanie, a następnie eksperymentowanie, optymalizowanie, testowanie i doskonalenie instalacji w 3D bez użycia jakichkolwiek materiałów w celu oceny wpływu poszczególnych decyzji projektowych na środowisko. Pozwoliło to zrealizować cele projektu oraz dostarczyć zoptymalizowane wrażenia przedstawiające świat, w którym każdy wytworzony przez człowieka obiekt, od przedmiotów użytkowych lub związanych ze stylem życia po rozwiązania z zakresu mobilności oraz elementy tkanki miejskiej, powstaje w duchu zrównoważonego rozwoju.
W dekadzie realizacji zobowiązań globalna emisja CO2 ma zostać ograniczona o połowę, co oznacza, że eksperci ds. designu i naukowcy muszą połączyć siły, aby stworzyć nowe, zunifikowane praktyki i modele ukierunkowane na zrównoważony rozwój planety o ograniczonych zasobach. Platforma 3DEXPERIENCE sprzyja współpracy oraz wykorzystaniu takich technologii, jak rzeczywistość wirtualna, modelowanie 3D, symulacje oraz projektowanie w świecie wirtualnym. Rozwiązanie to unifikuje poszczególne dyscypliny naukowe, ułatwia przyswajanie nowych koncepcji dzięki zastosowaniu trójwymiaru oraz ułatwia podejmowanie decyzji w duchu zrównoważonego rozwoju od poziomu molekularnego po gotowy produkt oraz jego ponowne wykorzystanie/recykling.
Rozpoczęty dekadę temu program „Design for Life” powstał z myślą o promowaniu zastosowania nauki i technologii w designie w celu budowania lepszego i bardziej zrównoważonego świata. Dotychczas w ramach programu Dassault Systèmes nawiązało współpracę m.in. z Kengo Kumą, Thomem Maynem oraz Patrickiem Jouinem.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.