Kolejna wieża urośnie w Warszawie. Skanska rusza z budową drugiej fazy Studio
Nowoczesne powierzchnie biurowe, ciekawe zagospodarowanie terenu uzupełniające tkankę miejską i rozwiązania zmniejszające wpływ na środowisko naturalne – to tylko niektóre wyróżniki budynku Studio A. Najnowsza inwestycja Skanska dostarczy na stołeczny rynek 26,600 mkw. powierzchni biurowej. Zgodnie z założonym harmonogramem, budynek zostanie oddany do użytku w 2025 roku.
Budowa dwufazowego kompleksu Studio rozpoczęła się w sierpniu 2021 roku. Jego pierwsza faza, Studio B, została oddana do użytku w listopadzie 2023 roku. Teraz Skanska rusza z realizacją drugiej części - budynku wieżowego, który będzie posiadał 27 pięter, a także 4 kondygnacje podziemne (zrealizowane wcześniej, przy budowie fazy B), z parkingiem na 203 samochody.
– Ostatnie lata były dużym sprawdzianem dla rynku biurowego. Nieruchomości premium w świetnie skomunikowanych, tętniących życiem lokalizacjach i stworzone z zastosowaniem najwyższych standardów ESG, zdały ten test bardzo dobrze. Taki właśnie jest nasz kompleks biurowy Studio w centrum Warszawy. Potwierdzeniem jest sukces komercjalizacji jego pierwszej fazy, która została w 100% wynajęta jeszcze przed oddaniem do użytkowania. Analizujemy sytuację na rynku z dużą uwagą i jestem przekonana, że to dobry czas, by wykorzystać siłę finansową Skanska i rozpocząć ten projekt. Rynek jest gotowy na kolejny projekt premium i wierzę, że druga faza Studia powtórzy sukces pierwszego budynku w kompleksie – mówi Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezeska i CEO spółki biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.
Technologie i wygoda
Projekt Skanska jest doskonale skomunikowany z innymi częściami miasta. Powstaje pomiędzy stacjami metra Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ, od których dzieli go jedynie kilka minut drogi spacerem. Łatwy i wygodny dojazd zapewniają również pobliskie przystanki autobusowe i tramwajowe. Rowerzyści będą mieli do dyspozycji 150 miejsc postojowych. Z kolei zmotoryzowani skorzystają z 203 miejsc parkingowych. Co ważne, aby upłynnić ruch w okolicy, na parking będzie można wjechać zarówno do ulicy Prostej, jak i od Łuckiej.
Wysoki na 105 metrów budynek dostarczy na lokalny rynek 26,600 mkw. GLA innowacyjnej powierzchni biurowej zaprojektowanej zgodnie z wymogami ESG. Komfort pracy zapewnią m.in. filtry i nawilżacze powietrza czy cicho działająca klimatyzacja oparta o belki chłodzące. Studio A umożliwi tworzenie miejsc zarówno do spotkań i pracy zespołowej, jak i pomieszczeń zapewniających ciszę i ułatwiających pracę w skupieniu. Przyszli najemcy będą mogli korzystać z platformy Connected by Skanska, która pozwala na wygodne, bezdotykowe poruszanie się po biurze.
– Studio A to nie tylko biura, ale również ciekawie zaaranżowane miejsce do odpoczynku. Na siódmym i dwudziestym drugim piętrze znajdą się dostępne dla najemców zielone tarasy. Na dole tworzymy otwarty plac, z małą architekturą, ogrodami deszczowymi i zbiornikami retencyjnymi, ułatwiającymi gromadzenie wody. Dodajmy do tego całoroczną roślinność, która pozwoli na redukcję efektu miejskiej wyspy ciepła. Plac jest punktem łączącym Studio z sąsiednią Fabryką Norblina – mówi Bartosz Dorsz, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.
Skandynawski klimat
Studio A będzie nawiązywać swoim wyglądem do pierwszej fazy kompleksu. Przyziemie zostanie ozdobione charakterystycznymi „iksami”, które stały się jednym z wyróżników inwestycji szwedzkiego dewelopera. Tradycyjnie, pracowników oraz gości Studia powita lobby w stylu skandynawskim, z ciepłymi, przyjaznymi kolorami. Projekt powstał w renomowanych pracowniach, mających na koncie wiele realizacji: duńskiej ARROW Architects oraz w polskiej Grupa 5 Architekci.
– Naszym celem było stworzenie harmonijnego przejścia od budynku o wielkiej skali do bardziej ludzkiej perspektywy, dostępnej z poziomu ulicy. Chcieliśmy, aby Studio wpasowało się w okoliczną zabudowę, a nie ją przytłaczało. Szklana fasada dodaje ponadczasowej elegancji, współtworząc tym samym nową panoramę miasta. Ogólnodostępna przestrzeń wokół budynku wraz z jego parterem zapewnia, że nie stoi on samotny, lecz staje się częścią miasta, zapraszając wszystkich do korzystania z jego funkcjonalności. Chcieliśmy stworzyć architekturę, która jest przyjazna dla użytkownika, funkcjonalna i wspierająca strategie zrównoważonego rozwoju – mówi Ulrik Raysse, dyrektor zarządzający i współzałożyciel ARROW Architects.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.