Komentarz Business Centre Club do danych GUS
Attention Marketing
ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/
Główny Urząd Statystyczny opublikował 5 stycznia wstępny szacunek inflacji za grudzień 2022 r., ceny w ujęciu rocznym wzrosły o 16,6 proc. W październiku wskaźnik inflacyjny r/r wyniósł 17,9 proc., a w listopadzie spadł do 17,5 proc.
Łukasz Bernatowicz z Business Centre Club przedstawił najnowszy komentarz odnoszący się do danych prezentowanych przez GUS.
W komentarzu odniósł się do grudniowego spadku inflacji podkreślając, że jest on najpewniej chwilowy. - Jest to spadek tyleż niespodziewany przez rynek, co najprawdopodobniej chwilowy. Wynika przede wszystkim ze spadku cen opału. Niestety nie jest to zapewne trend trwały, a inflacja w okolicach 20% czeka nas w lutym. Niemniej cieszy ten odczyt, zwłaszcza, że w grudniu inflacja była zwykle wyższa niż w pozostałych miesiącach. – podkreśla przewodniczący Rady Dialogu Społecznego.
W swoim komentarzu Łukasz Bernatowicz odniósł się także do możliwych prognoz inflacji na najbliższe miesiące. Jak podkreśla szczyt inflacji przypadnie według wszelkich prognoz w lutym, na skutek przywrócenia wyższych stawek VAT na energię elektryczną, paliwo i gaz, a także na skutek wzrostu cen ze względu na wyższe koszty prowadzenia działalności. - Od marca inflacja powinna spadać, jeśli utrzymają się przewidywania co do spadku cen ropy i pozostałych wskaźników. Na koniec roku można się spodziewać inflacji w okolicach 10%, a przy optymistycznym wariancie rozwoju sytuacji, nawet jednocyfrowej. Pierwsze obniżki stóp procentowych są możliwe w drugim kwartale 2023 r. – prognozuje.
Prezes Związku Pracodawców BCC nawiązał także do ostatnich decyzji Rady Polityki Pieniężnej oraz działań jakie powinien podjąć w najbliższym czasie rząd, aby skutecznie zwalczyć wysoką inflację. - RPP zbyt wcześnie zakończył serię podwyżek stóp procentowych, ale to już historia. Rząd powinien ostrożnie podchodzić do wszelkich transferów socjalnych, co w roku wyborczym będzie trudne.
Podkreślił także, że istotną i ważną kwestią jest przyjęcie środków z KPO, które wpłyną pozytywnie na całą gospodarkę, także na inflację. - W tym wypadku dopływ gotówki na rynek nie będzie wspomagał inflacji, ponieważ są to środki na inwestycje, nie na konsumpcję. Ponadto ich wydatkowanie jest rozłożone na lata, a jednocześnie wzmacniają złotówkę i podnoszą PKB. – dodaje Łukasz Bernatowicz.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.