Komunikaty PR

Komiks. Legenda

2021-03-01  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.38 MB )

Marcowa odsłona wystawy i aukcji komiksu odbędzie się pod hasłem: LEGENDA. Dedykowana jest twórczości wybitnych  artystów gatunku jak Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński, Zbigniew Kasprzak, Janusz Christa oraz  zmarłego w styczniu tego roku Henryka Jerzego Chmielewskiego, czyli Papcia Chmiela. To właśnie oni  przetarli szlak następnym pokoleniom twórców sztuki komiksu. W DESA Unicum pojawią się rewelacyjne plansze i rysunki z „Thorgala”, „Funky Kovala”, „Szninkla” i „Yansa”. 

Międzynarodową sławę zdobył Grzegorz Rosiński, którego „Thorgal” ma wciąż rosnącą pozycję na rynkach europejskich. Idea komiksu narodziła się dzięki Jeanowi Van Hamme, belgijskiemu pisarzowi oraz scenarzyście. Seria ukazuje się w formie albumów nieprzerwanie od 1980 roku i stanowi jeden z największych sukcesów wydawniczych w Europie. Artysta jest laureatem wielu nagród, w tym Grand Prix Saint-Michel czy Grand Prix Albert Uderzo na komiksowych festiwalach za całokształt twórczości. W DESA Unicum zobaczyć można siedem plansz autorstwa rysownika, w tym zupełną rzadkość –  okładkę z 1989 roku do piętnastego tomu „Thorgal. Władca Gór”. 

Wśród międzynarodowych gwiazd gatunku wymienić trzeba również Bogusława Polcha, autora „Bogów z kosmosu” oraz „Funky Kovala”. W DESA Unicum pojawi się jedna z bardzo rzadkich okładek – „Nowa Fantastyka” w kolorze z 1991 roku. Inne kultowe komiksy, które przyniosły rysownikowi ogromną popularność to „Wiedźmin” i „Kapitan Żbik”. Wśród czytelników i innych twórców komiksu uchodzi za specjalistę od precyzyjnego, pełnego szczegółów rysunku.

Tytus, Romek i A'Tomek Papcia Chmiela stali się bohaterami kultowymi. W każdym kadrze znajdziemy niezwykły pomysł – wynalazek, krainę, postać czy zwariowaną myśl bohatera, a nierzadko i postać samego autora. Ta seria komiksów wychowała całe pokolenia, począwszy od końca lat 50. XX wieku. Rekordowa kwota za okładkę XX księgi przygód trójki przyjaciół padła w 2015 roku. Sprzedana została prywatnemu kolekcjonerowi za 75 tys. złotych. Tytus, Romek i A’Tomek na dobre zakorzenili się już w polskiej popkulturze. 

W 2002 roku powstał pełnometrażowy film animowany oraz płyta ze ścieżką filmową. Tytusowi głosu użyczył Marek Kondrat, Romkowi – Wojciech Malajkat, a Piotr Gąsowski – A’Tomkowi. Z kolei zespół Blenders nagrał piosenkę „Banan i drzewo”, która treścią nawiązywała do komiksu. W teledysku wykorzystano animowane wstawki ukazujące różne sceny z komiksów Papcia Chmiela. Teledysk był emitowany m.in. w MTV. Na najbliższej wystawie „Komiks. Legenda”, która rozpocznie się 19 lutego w DESA Unicum, pojawi się 9 oryginalnych plansz autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego. To prace wykonane w latach 70., 80. i 90. Ciekawostką jest szkic do okładki tylnej z 1990 roku.

Na wystawie i aukcji pojawią się także rewelacyjne plansze autorstwa Janusza Christy, będące klasyką gatunku. Podobnie jak „Kapitan Kloss” Mieczysława Wiśniewskiego. Wśród artystów młodszego pokolenia warto zwrócić uwagę na Janka Kozę i jego zestaw plansz do baletu „Hamlet”. Ciekawostką jest okładka do pierwszego numeru magazynu komiksowego „AQQ” autorstwa Łukasza Zandeckiego. Pojawią się również klasyczne pozycje takie jak „Batman”, „Spider-Man”, „Hellblazer” czy „Avengersi”, stworzone przez zawodowych rysowników komiksowych, pracujących dla wydawnictw Marvel i DC. Pojawi się również plansza autorstwa Macieja Sieńczyka z komiksu „Przygody na bezludnej wyspie”, nominowanego do nagrody Nike. 

 

Wystawa Komiks. Legenda: 19 lutego 2 marca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Aukcja Komiks. Legenda: 2 marca 2021 godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje/komiks-fjhl/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace Biuro prasowe
2025-05-14 | 06:00

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

Marki modowe mają wpływ na postawy społeczne. Są też istotne z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego. O wyzwaniach na przyszłość dla branży modowej i nie tylko
Kultura Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
2024-12-19 | 08:00

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Książka to prezent świąteczny, na który decyduje się ponad połowa Polaków. Jak pokazują wyniki „Badania o książkach” przeprowadzonego przez IMAS International na
Kultura Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
2024-12-18 | 12:15

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia mieszkańcy Szczecina otrzymali od Browaru Bosman i Miasta Szczecin wyjątkowy eko-prezent. Browar opracował koncepcję parku przy ulicy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.