Komputery Mac narażone na trojany
Udział komputerów z nadgryzionym jabłuszkiem w segmencie desktopów wynosi około 15 proc. To wystarczająco dużo, aby przyciągnąć uwagę hakerów. Jednak w przeciwieństwie do systemu Windows, który boryka się z mnóstwem zagrożeń, środowisko macOS charakteryzuje się mniejszą różnorodnością pod względem złośliwego oprogramowania. Nie oznacza to jednak, że komputery Mac są mniej podatne na ataki. Według autorów raportu przepaść występująca pomiędzy tymi dwoma systemami operacyjnymi, sprawia, że malware przeznaczony do infekowania komputerów Apple’a jest bardzo dobrze dostosowany do realizacji zadań, które ma wykonać.
Wyłączając zagrożenia niezależne od platformy, takie jak socjotechnika, system macOS zazwyczaj napotyka cztery kluczowe zagrożenia: trojany, potencjalnie niechciane aplikacje (PUA), adware (oprogramowanie reklamowe) i tzw. koparki kryptowalut. Trojany, podszywające się pod legalne programy, których celem jest umożliwienie atakującym dostępu do systemu docelowego, są największym zagrożeniem dla systemu macOS z udziałem 48 proc. PUA stanowią prawie jedną trzecią zagrożeń, adware to 14 proc, zaś koparki kryptowalut 7 proc.
Trojany najczęściej dostarczane są przy wykorzystaniu technik socjotechniki, takich jak spam i phishing, zainfekowane strony internetowe lub oszustwa wykorzystujące ulubione sieci społecznościowe ofiary. Bitdefender zwraca uwagę na fakt, iż spora liczba infekcji na komputerach Mac następuje za pośrednictwem stron warez, czyli miejsc nielegalnej dystrybucji programów, filmów, muzyki czy ebooków.
Niezależnie od wektora, trojany są największym pojedynczym zagrożeniem dla komputerów Mac, a większość prób ataków miała miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2021 r. zarejestrowano 36 proc. aktywności trojanów wymierzonych w macOS na całym świecie. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem USA jest państwem, w którym komputery Mac cieszą się największą popularnością.
Z danych telemetrycznych Bitdefendera wynika, że cyberataki wykorzystujące trojany były rozłożone dość równomiernie przez cały rok, z zaledwie kilkoma skokami w marcu, sierpniu i grudniu. Poza tym na początku 2021 roku aktywność trojanów była znacznie mniejsza niż w kolejnych miesiącach.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl |

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.