Konferencja o wymiarze sprawiedliwości przyjaznym dzieciom

Monika Kacprzak
Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce
Towarowa 25a
00-869 Warszawa
mkacprzak|unicef.org| |mkacprzak|unicef.org
604226866
www.unicef.org/eca/poland
Lublin, Polska, 5-6 grudnia 2024 r. – W dniach 5-6 grudnia w Lublinie odbyła się ogólnokrajowa konferencja „Przemoc wobec dzieci z doświadczeniem uchodźczym – przyczyny, zapobieganie, reagowanie”. Wydarzenie to stanowiło ważny punkt w drugim roku współpracy UNICEF, Ministerstwa Sprawiedliwości, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz Instytutu Ekspertyz Sądowych.
Dwudniowa konferencja zgromadziła ponad 100 uczestników, w tym przedstawicieli ministerstw, władz centralnych, przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości oraz organizacji międzynarodowych i pozarządowych. Wśród prelegentów znaleźli się: Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, prof. Piotr Girdwoyń, Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, oraz Adam Chmura, Zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.
Wydarzenie podkreśliło pilną potrzebę dostosowania wymiaru sprawiedliwości do potrzeb dzieci i ściślejszej współpracy między instytucjami w celu ochrony praw najmłodszych, zwłaszcza uchodźców. Dzieci z doświadczeniem uchodźczym oraz inne grupy wrażliwe są narażone na zwiększone ryzyko przemocy, nadużyć, handlu ludźmi i wykorzystywania. Napotykają także liczne trudności w kontaktach z wymiarem sprawiedliwości, który często nie w pełni uwzględnia ich najlepszy interes.
Podczas wydarzenia omówiono kluczowe zagadnienia, takie jak wyzwania prawne i społeczne, rolę wymiaru sprawiedliwości w ochronie dzieci uchodźczych oraz skuteczne strategie zapobiegania i reagowania na przemoc. Uczestnicy dzielili się najlepszymi praktykami w zakresie wdrażania standardów ochrony, wzmacniania reakcji na potrzeby dzieci-ofiar przemocy oraz uwzględniania perspektywy najmłodszych w procesach prawnych.
W ciągu ostatnich dwóch lat partnerstwo UNICEF z Ministerstwem Sprawiedliwości koncentrowało się na poprawie dostępu dzieci, w tym uchodźców, do wymiaru sprawiedliwości poprzez szkolenia i działania rzecznicze. Dotychczas przeszkolono ponad 5000 profesjonalistów, w tym sędziów, prokuratorów, prawników i urzędników sądowych, w zakresie prowadzenia spraw dotyczących dzieci, takich jak przypadki przemocy domowej, migracji czy handlu ludźmi.
W nadchodzącym czasie UNICEF, we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości, będzie wdrażał projekt finansowany przez Unię Europejską pt. „Wzmocnienie odpowiedzi na przemoc wobec dzieci”. Projekt ma na celu stworzenie multidyscyplinarnych centrów wsparcia dla dzieci-ofiar przemocy. Inicjatywa ta odzwierciedla wspólne zaangażowanie w tworzenie bezpieczniejszego i bardziej sprawiedliwego środowiska, w którym każde dziecko, niezależnie od okoliczności, jest chronione i otoczone opieką.
Konferencja była możliwa dzięki hojnemu wsparciu Biura Ludności, Uchodźców i Migracji Departamentu Stanu USA.

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?

PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.