Komunikaty PR

Konferencja o wymiarze sprawiedliwości przyjaznym dzieciom

2024-12-09  |  15:10
Biuro prasowe
Kontakt

Monika Kacprzak
Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce

Towarowa 25a
00-869 Warszawa
mkacprzak|unicef.org| |mkacprzak|unicef.org
604226866
www.unicef.org/eca/poland

Lublin, Polska, 5-6 grudnia 2024 r. – W dniach 5-6 grudnia w Lublinie odbyła się ogólnokrajowa konferencja „Przemoc wobec dzieci z doświadczeniem uchodźczym – przyczyny, zapobieganie, reagowanie”. Wydarzenie to stanowiło ważny punkt w drugim roku współpracy UNICEF, Ministerstwa Sprawiedliwości, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz Instytutu Ekspertyz Sądowych.

Dwudniowa konferencja zgromadziła ponad 100 uczestników, w tym przedstawicieli ministerstw, władz centralnych, przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości oraz organizacji międzynarodowych i pozarządowych. Wśród prelegentów znaleźli się: Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, prof. Piotr Girdwoyń, Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, oraz Adam Chmura, Zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.

Wydarzenie podkreśliło pilną potrzebę dostosowania wymiaru sprawiedliwości do potrzeb dzieci i ściślejszej współpracy między instytucjami w celu ochrony praw najmłodszych, zwłaszcza uchodźców. Dzieci z doświadczeniem uchodźczym oraz inne grupy wrażliwe są narażone na zwiększone ryzyko przemocy, nadużyć, handlu ludźmi i wykorzystywania. Napotykają także liczne trudności w kontaktach z wymiarem sprawiedliwości, który często nie w pełni uwzględnia ich najlepszy interes.

Podczas wydarzenia omówiono kluczowe zagadnienia, takie jak wyzwania prawne i społeczne, rolę wymiaru sprawiedliwości w ochronie dzieci uchodźczych oraz skuteczne strategie zapobiegania i reagowania na przemoc. Uczestnicy dzielili się najlepszymi praktykami w zakresie wdrażania standardów ochrony, wzmacniania reakcji na potrzeby dzieci-ofiar przemocy oraz uwzględniania perspektywy najmłodszych w procesach prawnych.

W ciągu ostatnich dwóch lat partnerstwo UNICEF z Ministerstwem Sprawiedliwości koncentrowało się na poprawie dostępu dzieci, w tym uchodźców, do wymiaru sprawiedliwości poprzez szkolenia i działania rzecznicze. Dotychczas przeszkolono ponad 5000 profesjonalistów, w tym sędziów, prokuratorów, prawników i urzędników sądowych, w zakresie prowadzenia spraw dotyczących dzieci, takich jak przypadki przemocy domowej, migracji czy handlu ludźmi.

W nadchodzącym czasie UNICEF, we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości, będzie wdrażał projekt finansowany przez Unię Europejską pt. „Wzmocnienie odpowiedzi na przemoc wobec dzieci”. Projekt ma na celu stworzenie multidyscyplinarnych centrów wsparcia dla dzieci-ofiar przemocy. Inicjatywa ta odzwierciedla wspólne zaangażowanie w tworzenie bezpieczniejszego i bardziej sprawiedliwego środowiska, w którym każde dziecko, niezależnie od okoliczności, jest chronione i otoczone opieką.

Konferencja była możliwa dzięki hojnemu wsparciu Biura Ludności, Uchodźców i Migracji Departamentu Stanu USA.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Prawo Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami? Biuro prasowe
2024-12-31 | 12:30

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

  DORA, czyli unijne rozporządzenie o odporności cyfrowej sektora finansowego, to ważny i potrzebny akt. Dzięki niemu wzrośnie cyberbezpieczeństwo finansowe w Unii, w tym także w
Prawo Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?
2024-12-30 | 16:51

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?

Współczesny rozwój technologii, a szczególnie sztucznej inteligencji (AI), otwiera nowe perspektywy w wielu dziedzinach życia, w tym w obszarze prawa.
Prawo PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
2024-12-29 | 12:30

PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników

Białostocka spółka zajęła pierwsze miejsce w podlaskim konkursie „Pracodawca – Organizator Pracy Bezpiecznej”, w kategorii firm średnich. Nagroda Państwowej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Transport

Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne

W 2024 roku liczba aktywnych polis OC w Polsce przekroczyła 29,7 mln, a ubezpieczeni zgłosili ponad 1 mln szkód – wynika z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dane KNF wskazują, że składka przypisana brutto z ubezpieczeń komunikacyjnych trafiła w ubiegłym roku do 17 zakładów ubezpieczeń. Na tym rynku pojawił się właśnie kolejny gracz – Direct pojišťovna, czeska firma ubezpieczeniowa przejęła całość portfela ubezpieczeń od wefox insurance AG i rozpoczyna działalność w Polsce.

Handel

Inwestorzy już odczuwają skutki wprowadzania ceł przez Donalda Trumpa. Finalnie najwięcej stracą na tej polityce Amerykanie

Ogłoszone przez Donalda Trumpa 2 kwietnia cła na towary z licznych krajów z całego świata zatrzęsły rynkami finansowymi. Indeksy akcyjne ruszyły w dół, zyskiwać za to zaczęły bezpieczniejsze obligacje. Niektóre branże ucierpią bardziej niż inne, np. motoryzacyjna. Skorzystać może za to sektor logistyczny. Paradoksalnie to na obywatelach USA cła mogą się odbić najmocniej, zaś na wzmocnienie swojej pozycji szansę mają Chińczycy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.