Komunikaty PR

Konferencja o wymiarze sprawiedliwości przyjaznym dzieciom

2024-12-09  |  15:10
Biuro prasowe
Kontakt

Monika Kacprzak
UNICEF

Towarowa 25a
00-869 Warszawa
mkacprzak|unicef.org| |mkacprzak|unicef.org
604226866
www.unicef.org/eca/poland

Lublin, Polska, 5-6 grudnia 2024 r. – W dniach 5-6 grudnia w Lublinie odbyła się ogólnokrajowa konferencja „Przemoc wobec dzieci z doświadczeniem uchodźczym – przyczyny, zapobieganie, reagowanie”. Wydarzenie to stanowiło ważny punkt w drugim roku współpracy UNICEF, Ministerstwa Sprawiedliwości, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz Instytutu Ekspertyz Sądowych.

Dwudniowa konferencja zgromadziła ponad 100 uczestników, w tym przedstawicieli ministerstw, władz centralnych, przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości oraz organizacji międzynarodowych i pozarządowych. Wśród prelegentów znaleźli się: Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, prof. Piotr Girdwoyń, Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, oraz Adam Chmura, Zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.

Wydarzenie podkreśliło pilną potrzebę dostosowania wymiaru sprawiedliwości do potrzeb dzieci i ściślejszej współpracy między instytucjami w celu ochrony praw najmłodszych, zwłaszcza uchodźców. Dzieci z doświadczeniem uchodźczym oraz inne grupy wrażliwe są narażone na zwiększone ryzyko przemocy, nadużyć, handlu ludźmi i wykorzystywania. Napotykają także liczne trudności w kontaktach z wymiarem sprawiedliwości, który często nie w pełni uwzględnia ich najlepszy interes.

Podczas wydarzenia omówiono kluczowe zagadnienia, takie jak wyzwania prawne i społeczne, rolę wymiaru sprawiedliwości w ochronie dzieci uchodźczych oraz skuteczne strategie zapobiegania i reagowania na przemoc. Uczestnicy dzielili się najlepszymi praktykami w zakresie wdrażania standardów ochrony, wzmacniania reakcji na potrzeby dzieci-ofiar przemocy oraz uwzględniania perspektywy najmłodszych w procesach prawnych.

W ciągu ostatnich dwóch lat partnerstwo UNICEF z Ministerstwem Sprawiedliwości koncentrowało się na poprawie dostępu dzieci, w tym uchodźców, do wymiaru sprawiedliwości poprzez szkolenia i działania rzecznicze. Dotychczas przeszkolono ponad 5000 profesjonalistów, w tym sędziów, prokuratorów, prawników i urzędników sądowych, w zakresie prowadzenia spraw dotyczących dzieci, takich jak przypadki przemocy domowej, migracji czy handlu ludźmi.

W nadchodzącym czasie UNICEF, we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości, będzie wdrażał projekt finansowany przez Unię Europejską pt. „Wzmocnienie odpowiedzi na przemoc wobec dzieci”. Projekt ma na celu stworzenie multidyscyplinarnych centrów wsparcia dla dzieci-ofiar przemocy. Inicjatywa ta odzwierciedla wspólne zaangażowanie w tworzenie bezpieczniejszego i bardziej sprawiedliwego środowiska, w którym każde dziecko, niezależnie od okoliczności, jest chronione i otoczone opieką.

Konferencja była możliwa dzięki hojnemu wsparciu Biura Ludności, Uchodźców i Migracji Departamentu Stanu USA.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: UNICEF
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Prawo Gwarancja dachu nad głową, czyli służebność osobista w umowie o dożywocie Biuro prasowe
2024-12-16 | 19:00

Gwarancja dachu nad głową, czyli służebność osobista w umowie o dożywocie

Służebność osobista mieszkania to jedno z najczęstszych zabezpieczeń stosowanych przez fundusze hipoteczne w umowach o dożywocie. Jakie prawa daje dożywotnikowi? Jak ją ustanowić? Czy
Prawo KWKR doradzała DOV Starter w procesie formowania funduszu inw
2024-12-16 | 11:00

KWKR doradzała DOV Starter w procesie formowania funduszu inw

Kancelaria KWKR wspierała Digital Ocean Ventures Starter sp. z o.o. w formowaniu nowego funduszu inwestycyjnego Venture Capital w ramach programu PFR Starter 2.0. Fundusz zebrał finansowanie na
Prawo BCC: Jawność wynagrodzeń implementacja dyrektywy
2024-12-16 | 08:30

BCC: Jawność wynagrodzeń implementacja dyrektywy

Nowa dyrektywa od 2026 roku. ma zapewnić jawność wynagrodzeń, a także wpłynąć na zniwelowanie dyskryminacji płacowej. Na implementację europejskiej dyrektywy   o równości

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Prawo

W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi

W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.

Problemy społeczne

Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu

Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.