Komunikaty PR

Kradzież kart SIM: hakerzy omijają uwierzytelnienia wieloskładnikowe

2022-02-24  |  01:00
Biuro prasowe

Według danych FBI w 2021 roku wpłynęło 1600 skarg dotyczących zmian kart SIM. Szacunkowe straty będące skutkiem tego procederu wynoszą 66 milionów dolarów. W latach 2018-2020 FBI otrzymało 320 skarg, a straty sięgnęły 12 milionów dolarów. Ten gwałtowny skok jest spowodowany tym, że cyberprzestępcy znaleźli sposób na obejście wieloskładnikowego uwierzytelniania, które opiera się na przesyłaniu wiadomości tekstowych lub kodu na telefon klienta w celu potwierdzenie jago tożsamości. Oszuści najczęściej biorą na cel właścicieli portfeli kryptowalut oraz użytkowników mediów społecznościowych z dużą liczbą obserwujących. Cyberprzestępcy stosują różne taktyki, aby nakłonić operatorów komórkowych do przeniesienia karty SIM na nowy telefon. Po wymianie karty SIM połączenia i SMS-y trafiają na urządzenie przestępcy, co pozwala im zresetować hasła i odpowiedzieć na weryfikację logowania.

 

  • Napastnicy zawsze poruszają się szybciej. Mogą wejść i wyjść, zanim ofiara, zorientuje się, że coś się dzieje. Złodzieje po przejęciu karty SIM potrafią opróżnić konto z kryptowalutami w 90 sekund - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Telekomy stosują różne taktyki, aby powstrzymać oszustwa związane z zamianą karty SIM. Niektóre z praktyk obejmują konfigurowanie trudnych do odgadnięcia kodów PIN i dokładanie dodatkowych zabezpieczeń, takich jak zatwierdzenie wiadomości ustne lub e-mail, a także uwierzytelnianie tekstowe przed przeniesieniem numeru komórkowego na nowy telefon.

 

Zdaniem Erica Cole’a, założyciela i dyrektora generalnego Secure Anchor Consulting wzrost liczby zgłoszonych przestępstw jest częściowo związany z boomem kryptowalutowym w 2021 roku.

  • Widziałem od 15 do 20 milionów dolarów skradzionych w ramach jednej zamiany karty SIM, ponieważ jedynym źródłem ochrony było uwierzytelnianie wieloskładnikowe. Miało miejsce co najmniej 30 takich przestępstwach, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Ofiary straciły łącznie około 320 milionów dolarów z kont kryptograficznych, a jedna z nich pożegnała się z 43 milionami dolarów - przyznaje Eric Colę na łamach dziennika The Wall Street Journal.

 

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa zalecają podjęcie kroków, które niezależnie od działań operatorów telekomunikacyjnych, pozwolą zabezpieczyć się przed utratą karty SIM.

 

- Nie należy chwalić się posiadaniem aktywów finansowych, w tym kryptowalut w serwisach społecznościowych i forach internetowych. Trzeba też unikać umieszczania danych osobowych w Internecie, takich jak numery telefonów komórkowych, adresy lub inne informacje umożliwiające identyfikację. Warto też używać silnych metod uwierzytelniania wieloskładnikowego, takich jak biometria, fizyczne tokeny bezpieczeństwa lub samodzielne aplikacje uwierzytelniające - podsumowuje Mariusz Politowicz.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Firma

Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.