Kraje europejskie najmniej narażone na cyberataki
Firma PasswordManagers.co przeanalizowała i oceniła 108 państw pod kątem ich narażenia na złośliwe ataki, w tym trojany, oprogramowanie ransomware, phishing czy cryptojacking.
Z raportu wynika, że cyberprzestępców najmniej powinni obawiać się Finowie, a w dalszej kolejności mieszkańcy Danii, Luksemburga, Australii oraz Estonii. Na przeciwległym biegunie znajdują się Myanmar, Etiopia, Palestyna i Wenezuela - to kraje najbardziej narażone na ataki cybernetyczne. Polska zajmuje w tej klasyfikacji 16 miejsce w Europie i 22 na świecie ze wskaźnikiem CEI o wartości 0,286 co oznacza, że zaliczamy się do krajów stosunkowo bezpiecznych z niskim ryzykiem zagrożeń, dla porównania lider tej klasyfikacji uzyskał ocenę 0.110.
- Pozycja Polski w tym zestawieniu nie jest zaskoczeniem. Na tle innych części świata prezentujemy się nie najgorzej, aczkolwiek 16 miejsce w Europie nie daje powodów do dumy. Za nami znalazły się między innymi takie państwa Białoruś, Armenia, Ukraina czy Gruzja, a wyprzedziły nas Chorwacja, Słowacja czy Słowenia. Tak czy inaczej raport PasswordManagers.co nie powinien usypiać naszej czujności, tym bardziej, że globalna ilość ataków cały czas przyrasta, a hakerzy nie skupiają swojej uwagi wyłącznie na krajach ciągnących się w ogonie rankingu – komentuje Mariusz Politowicz z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
PasswordManagers.com ocenia poziom zaangażowania krajów w zakresie walki z cyberprzestępczością na podstawie wprowadzonych przepisów prawnych, uwarunkowań technicznych, a także organizacji i współpracy organów państwa z biznesem. Największymi postępami na tym polu może pochwalić się Europa, gdzie 71 proc. krajów należy do grupy z niskim lub bardzo niskim stopniem zagrożenia na cyberataki, a średni wynik wynosi 0,329 proc. Ameryka Północna uzyskała drugi najniższy wynik narażenia, wynoszący 0,462, a 67 proc krajów z tej części świata sklasyfikowano w grupach o umiarkowanym, niskim i bardzo niskim narażeniu.
Znacznie gorzej przedstawia się sytuacja na innych kontynentach. PasswordManagers. zakwalifikował aż 40 proc. krajów Ameryki Południowej do grup o wysokim i bardzo wysokim narażeniu. Najmniej bezpieczni są mieszkańcy Wenezueli, Boliwii, Ekwadorze, Peru i Kolumbii. Z kolei w regionie Azji i Pacyfiku na plus wyróżniają się Australia, Japonia, Nowa Zelandia, Singapur i Katar. Jednakże 40 proc. krajów Azji i Pacyfiku zalicza się grup o wysokim i bardzo wysokim narażeniu. Największym maruderem jest Afryka, w której aż 75 proc. państw należy do grup wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.