Komunikaty PR

Kto powinien ponosić odpowiedzialność za incydenty naruszenia bezpieczeństwa

2020-12-15  |  01:00


Metody prowadzenia cyberataków stają się coraz bardziej wyrafinowane. Zwiększa się szybkość, zasięg i skuteczność działań cyberprzestępców. Analitycy i eksperci ds. bezpieczeństwa przewidują, że ilość cyberzagrożeń będzie w nadchodzących latach stale rosnąć. Wynika to nie tylko z rozwoju nowych technologii i transformacji cyfrowej, które niosą ze sobą nowe wyzwania i zagrożenia dla organizacji, ale głównie z powodu niewystarczającej uwagi jaką organizacje poświęcają bezpieczeństwu, podejmowanym działaniom w tym obszarze i niedostosowaniu wydatków na ten cel. 

Mimo rosnącej skali cybezagrożeń i wynikających z nich konsekwencji finansowych i wizerunkowych, wiele organizacji nadal nie stosuje odpowiednich zabezpieczeń. Co więcej – często osoby zarządzające organizacją posiadają niewystarczającą wiedzę na ten temat. Kto w takim razie powinien wziąć na siebie odpowiedzialność w przypadku naruszenia bezpieczeństwa? Analitycy Gartnera przewidują, że do 2024 r. 75 proc. dyrektorów generalnych będzie osobiście odpowiadać za incydenty związane z naruszeniem bezpieczeństwa systemów cyberfizycznych (CPS). Tłumaczenie się brakiem wiedzy lub świadomości zagrożeń albo przenoszenie odpowiedzialności wyłącznie na szefa działu bezpieczeństwa informacji to jedynie wymówka i uciekanie od odpowiedzialności. Zapewnienie bezpieczeństwa ma obecnie kluczowe znaczenie dla każdej organizacji. Dlatego nie powinno się pozwolić na pozostawienie odpowiedzialności za kwestie bezpieczeństwa w „przypadkowych” rękach. Dyrektorzy ds. bezpieczeństwa informacji (CISO) mają często obawy, że CEO jako osoba „nietechniczna” i tak nie zrozumie złożonej infrastruktury informatycznej. Jednak dyrektorzy generalni współczesnych organizacji zdają sobie sprawę z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa i konsekwencji dla całej organizacji wynikających z zaniedbań w tym obszarze. Większym problemem jest tutaj brak dialogu między CEO i osobami zarządzającymi bezpieczeństwem. 

 

Kapitan tonącego statku

Dyrektor generalny podejmując kluczowe decyzje w organizacji musi mieć na uwadze jej dobro. Jest w pewnym sensie kapitanem statku, który odpowiada nie tylko za bezpieczeństwo fizyczne pracowników, ale także za bezpieczeństwo danych i za to, jak incydent naruszenia bezpieczeństwa może wpłynąć na funkcjonowanie firmy, jej finanse czy bezpieczeństwo klientów. Czy w takim razie to CEO jest winny i powinien ponieść konsekwencje, gdy dojdzie do naruszenia bezpieczeństwa? Nie jest to już takie oczywiste. W odniesieniu do incydentów naruszenia bezpieczeństwa nie zostały jasno zdefiniowane i określone przepisy ani kary. Ponadto nie ma jednego, określonego sposobu zaangażowania CEO w codzienne działania związane z bezpieczeństwem organizacji. Wręcz przeciwnie - dyrektor generalny jest zwykle odsuwany od takich spraw lub po prostu nie jest nimi zainteresowany albo nie ma na nie czasu. 
 

Niech nas atakują

Zdarza się, że dla CEO bezpieczeństwo staje się priorytetem dopiero kiedy organizacja sama stanie się ofiarą cyberataku. Wtedy przeważnie jest już za późno na obronę - pozostaje wprowadzenie działań naprawczych i wyciągnięcie wniosków na przyszłość. Nie najlepszym pomysłem są też próby zatajenia informacji o incydentach naruszenia bezpieczeństwa. W 2016 roku wyciekły dane 57 mln klientów i kierowców Ubera i informację o tym fakcie ukrywano przez rok. Finalnie firma zapłaciła hakerom okup 100 tys. USD za „zniszczenie skradzionych danych”. Jednak nawet zapłacenie okupu nie gwarantuje bezpiecznego odzyskania skradzionych danych, nie wspominając o utraconym zaufaniu klientów czy naruszeniu prywatności danych. Dlatego coraz częściej organizacje decydują się też na wykupienie „cyber-ubezpieczenia”. Jednak tutaj możliwości odszkodowań rzadko kiedy są wystarczające, aby w przypadku naruszenia bezpieczeństwa organizacji pokryć całą odpowiedzialność z tytułu tego ryzyka i całkowicie zrekompensować poniesione straty. 


Ocena ryzyka 

Czas pandemii COVID-19 to nie tylko konieczność weryfikacji modelu biznesowego, ale to także czas zintensyfikowanych działań cyberprzestępców wykorzystujących obecną sytuację. Każdego dnia przeprowadzają oni tysiące skutecznych ataków, których celem jest kradzież danych lub pieniędzy. W obliczu coraz bardziej zaawansowanych zagrożeń zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa nigdy wcześniej nie było tak istotną kwestią dla organizacji, a co za tym idzie dla jej kadry zarządzającej. Ponieważ CEO jest odpowiedzialny za wszystkie najważniejsze sprawy korporacyjne, powinien też mieć wgląd w sprawy związane z bezpieczeństwem organizacji. Kluczowa jest tutaj możliwość przeprowadzenia oceny ryzyka związanego z bezpieczeństwem. 

Tradycyjne zabezpieczenia nie zapewniają już odpowiedniego poziomu ochrony przed zaawansowanymi i szybko zmieniającymi się formami cyberataków. Dlatego współczesne organizacje muszą działać proaktywnie. Powinny poznać słabe strony swojej infrastruktury bezpieczeństwa, potencjalne metody i sposoby, w jaki mogą zostać zaatakowane. Eksperci ds. bezpieczeństwa podkreślają potrzebę ciągłej weryfikacji i oceny zabezpieczeń organizacji w obliczu coraz większej ilości zagrożeń, a także ewolucji modelu biznesowego. 
 

Cymulate

Ocena ryzyka związanego z cyberbezpieczeństwem pozwala przygotować się na nieoczekiwane zagrożenia, takie jak naruszenie danych, cyberataki czy szkodliwe działania pracowników. Bieżący stan przygotowania organizacji na ataki oraz inne współczesne cyberzagrożenia można sprawdzić stosując np. rozwiązania BAS (ang. Breach and Attack Simulation – BAS) takie, jak platforma firmy Cymulate. Rozwiązanie to pozwala na przeprowadzanie symulacji cyberataków i zweryfikowanie odporności infrastruktury bezpieczeństwa na zagrożenia. Platforma Cymulate pozwala na bezpieczne testowanie poziomu zabezpieczeń zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji. Ponadto identyfikuje słabe punkty bezpieczeństwa organizacji - wskazuje luki w zabezpieczeniach i obszary najbardziej narażone na cyberzagrożenia. Dzięki rozwiązaniom BAS organizacje mogą na bieżąco ocenić swoją realną gotowość do ochrony przed współczesnymi cyberzagrożeniami i proaktywnie przeciwdziałać naruszeniom bezpieczeństwa.

 

Osoby odpowiedzialne za całą organizację i jednocześnie za jej bezpieczeństwo nie powinny jedynie czekać i podejmować działania wyłącznie w reakcji na zaistniałe incydenty związane z bezpieczeństwem. Poniesione straty mogą być wielokrotnie większe niż koszty działań proaktywnych ponoszone na wykorzystanie nowych technologii np. rozwiązań BAS. Firma inwestująca w bezpieczeństwo zapewnia sobie nie tylko większą ochronę, ale również oszczędności na przyszłość. Tylko organizacja zarządzania przez CEO, który działa odpowiedzialnie, jest świadomy ryzyka i współczesnych zagrożeń, jest w stanie obronić się przed cyberprzestępcami. 

 

Tekst źródłowy: https://blog.cymulate.com/author/jonathan-brothers

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Świętuj z nami 20 lat laptopów MSI we Wrocławiu! Poznaj historię, zobacz przyszł Biuro prasowe
2024-05-24 | 15:00

Świętuj z nami 20 lat laptopów MSI we Wrocławiu! Poznaj historię, zobacz przyszł

MSI zaprasza wszystkich fanów technologii na niezwykłe rocznicowe wydarzenie z okazji 20-lecia obecności laptopów marki na rynku. Poznaj historię urządzeń, które od
IT i technologie ICEA wyłącznym partnerem SEO z Europy w Vendasta
2024-05-24 | 12:00

ICEA wyłącznym partnerem SEO z Europy w Vendasta

ICEA S.A., one-stop shop dla e-commerce, zacieśnia kooperację z kanadyjskim marketplace B2B Vendasta, który współpracuje z przeszło 60 tys. partnerów handlowych na
IT i technologie Rynek inteligentnych obrączek rocznie rośnie nawet o 44 proc. Premiera Bemi Revo
2024-05-23 | 18:00

Rynek inteligentnych obrączek rocznie rośnie nawet o 44 proc. Premiera Bemi Revo

Inteligentne obrączki zyskują coraz większą popularność, a według szacunków rynek ten do 2032 r. może osiągnąć wartość nawet 22 mln dolarów. Wielu producentów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

European Financial Congress 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Coraz bliżej powstania świadomej sztucznej inteligencji. Potrzebne są działania zapobiegające niewłaściwemu jej wykorzystaniu

O sztucznej inteligencji mówi się już coraz częściej w kontekście możliwości i zagrożeń, jakie przyniesie powstanie globalnej sztucznej inteligencji. To model, który byłby zdolny do myślenia takiego, jakim cechuje się człowiek, ale jego możliwości obliczeniowe przewyższałyby możliwości ludzkiego mózgu kilka milionów razy. Rodzi to uzasadnione obawy o bezpieczeństwo, stąd postulat, by uczestnicy rynku składali przysięgę na wzór przysięgi Hipokratesa. Zgodnie z nią mieliby dbać o to, by zastosowania technologii miały wymiar etyczny. Zdaniem ekspertów potrzebnych jest też więcej szczegółowych regulacji.

Bankowość

Zapóźnienie w transformacji może obniżyć konkurencyjność całej gospodarki. Konieczne przyjęcie ustawy o ochronie klimatu

– Biznes jest gotowy na Fit for 55 i co ciekawe, banki też są na to gotowe. Natomiast niegotowe są polskie regulacje i polska energetyka. Tym, co jest nam teraz w Polsce potrzebne, są dobre strategie i dobre planowanie – ocenia Ilona Jędrasik, nowa prezes zarządu Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Jak wskazuje, polska energetyka musi zdecydowanie przyspieszyć z transformacją w kierunku odnawialnych źródeł, ponieważ w scenariuszu business as usual konsekwencją może być spadek konkurencyjności całej krajowej gospodarki.

Transport

CPK nadal pod znakiem zapytania. Wyzwaniem jest nie tylko budowa lotniska, ale także sieci kolejowej

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) pod znakiem zapytania. Nowy rząd wciąż przeprowadza audyty. Budowa, zapowiadana jako największe przedsięwzięcie infrastrukturalne w historii, to nie tylko plan potężnego lotniska między Warszawą a Łodzią, ale także obejmująca cały kraj przebudowa sieci kolejowej. – Powinniśmy obniżać temperaturę sporu wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego i przechodzić do konkretnych, bardziej operacyjnych decyzji – ocenia Michał Litwin dyrektor generalny Związku Niezależnych Przewoźników Kolejowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.