Komunikaty PR

Kobieca siła polskiego kina

2022-09-23  |  15:10

Podsumowanie tegorocznej edycji Festiwalu w Gdyni


47. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych przeszła do historii. Najważniejszą nagrodę zdobył anglojęzyczny debiut Agnieszki Smoczyńskiej „The Silent Twins” z Tamarą Lawrance oraz Letitią Wright w rolach głównych. Partnerem filmu jest marka Dr Irena Eris. To jednak nie jedyny przykład silnego, niezależnego, tworzonego przez kobiety kina, dostrzeżony przez publiczność oraz jury.

Podczas uroczystej Gali Zakończenia 47. edycji Festiwalu w Gdyni poznaliśmy Laureatów Złotych i Srebrnych Lwów, a także nagród indywidualnych w Konkursie Głównym. Wśród nagrodzonych znaleźć można wiele inspirujących i odważnych tytułów, w których powstanie zaangażowane były wybitne polskie reżyserki, artystki i producentki.

Złote Lwy dla „The Silent Twins”

W Konkursie Głównym 47. edycji FPFF rywalizowało aż 20 filmów, wśród których znalazło się 6 pełnometrażowych debiutów reżyserskich. Najważniejszą statuetkę otrzymała zaprezentowana na tegorocznym Festiwalu w Cannes produkcja „The Silent Twins” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, z Letitią Wright i Tamarą Lawrance w rolach głównych. Film, za którego produkcję odpowiedzialne były Klaudia Śmieja-Rostworowska i Ewa Puszczyńska, przedstawia prawdziwą historię June i Jennifer Gibbons – czarnoskórych bliźniaczek, które, będąc dziećmi, zamilkły dla świata zewnętrznego, jednocześnie w odosobnieniu swojego pokoju tworząc własny język, oparty w dużej mierze na mimice i gestach. Film doceniony został również w kategorii muzyka – tutaj nagrody indywidualne otrzymali Marcin Macuk oraz Zuzanna Wrońska – oraz w kategorii scenografia, gdzie wyróżniona została Jagna Dobesz. W produkcję „The Silent Twins” zaangażowana była marka Dr Irena Eris, m.in. poprzez dostarczenie na plan kosmetyków wykorzystanych do charakteryzacji aktorek i aktorów. – Agnieszka Smoczyńska, wraz z całą ekipą zaangażowaną w tworzenie „The Silent Twins” udowodnili, jak wielką rolę odgrywają w kinie wrażliwość, pasja i pełne empatii podejście do opowiadanej historii – szczególnie, gdy mówimy o dyskryminacji, wykluczeniu społecznym czy trudnej sytuacji kobiet. Niezwykle cieszy fakt, że wysiłek twórców został w tym wypadku dostrzeżony przez jury i uhonorowany najcenniejszą nagrodą Festiwalu – komentuje Joanna Łodygowska, szefowa działu komunikacji firmy Dr Irena Eris.

Małgorzata Hajewska-Krzysztofik z nagrodą za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Iluzja”

Pełne determinacji i tajemnic kobiety to również motyw przewodni filmu „Iluzja” – pełnometrażowego debiutu fabularnego reżyserki Marty Minorowicz. Opowiada on historię matki, która w poszukiwaniu zaginionej córki rozpoczyna własne, coraz bardziej irracjonalne śledztwo, balansując na granicy świata realnego i nadprzyrodzonego. Jury doceniło szczególnie kreację Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik, przyznając jej nagrodę indywidualną za drugoplanową rolę kobiecą. Także na planie „Iluzji” obecne były produkty marki Dr Irena Eris. Ze względu na filozofię wyznawaną przez odgrywającą w filmie główną rolę Agatę Buzek, wegański skład kosmetyków marki, użytych na planie do charakteryzacji bohaterów, potwierdzony został w Centrum Naukowo-Badawczym Dr Irena Eris.

Film „Victoria” z nagrodą za „Najodważniejsze spojrzenie”

Jako partner Festiwalu w Gdyni Dr Irena Eris już od 6 lat wspiera polskich artystów i artystki, czego symbolem jest przyznana w tym roku już po raz kolejny nagroda za najodważniejszą, najwrażliwszą i najpiękniej opowiedzianą filmową historię. Podczas 47. edycji Festiwalu w Gdyni nagrodę za „Najodważniejsze spojrzenie” otrzymały twórczynie filmu „Victoria” – reżyserka Karolina Porcari oraz Katarzyna Figura, odtwórczyni głównej roli. Krótkometrażowa produkcja opowiada historię Amelii, atrakcyjnej kobiety w średnim wieku, która od wielu lat żyje w niesatysfakcjonującym, popadającym w rutynę związku. Kobietę poznajemy w momencie, gdy w wyniku otrzymania tajemniczej przesyłki, zaczyna powoli odkrywać swoje uśpione pragnienia i potrzeby.

O FPFF w Gdyni

Odbywający się od 1974 roku Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedno z najstarszych wydarzeń filmowych w Europie. Posiada status narodowego festiwalu filmowego i jest najważniejszą polską imprezą branżową. Pełni kluczową rolę w upowszechnianiu kultury, promocji polskiego dorobku filmowego oraz ugruntowania pozycji i odbioru rodzimej kinematografii. Każdego roku najciekawsze polskie produkcje rywalizują w nim o Złote i Srebrne Lwy, jak również o szereg nagród indywidualnych, a na czas trwania Festiwalu Gdynia staje się prawdziwą stolicą polskiego kina. Więcej informacji dostępne jest na stronie festiwalgdynia.pl

O marce Dr Irena Eris

Kosmetyki Dr Irena Eris zostały stworzone z pasji do pielęgnacji piękna. Przełomowe receptury projektowane są w oparciu o własne zgłoszenia patentowe, nowatorskie technologie czy najlepsze, często trudno dostępne składniki, a dzięki synergii działań grupy ekspertów z różnych dziedzin, kosmetyki od lat wyróżniają się na rynku.


Kontakt dla mediów:

Joanna Łodygowska, Szef Działu Komunikacji, Dr Irena Eris S.A.

tel. 00 48 696 494 337, email: Joanna.Lodygowska@DrIrenaEris.com

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Wernisaż twórczości Pawła Adamowskiego Biuro prasowe
2024-07-11 | 01:00

Wernisaż twórczości Pawła Adamowskiego

Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” serdecznie zaprasza w poniedziałek 15 lipca o godzinie 16:00 na wernisaż twórczości Pawła Adamowskiego pt. „Ulotne piękno
Kultura Momentum Leisure otwiera trzeci park tematyczny w Polsce!
2024-07-02 | 10:00

Momentum Leisure otwiera trzeci park tematyczny w Polsce!

Momentum Leisure świętuje wielkie otwarcie już trzeciego parku tematycznego w Polsce, Majaland Gdańsk, które odbyło się 29 czerwca 2024 r. Po udanych otwarciach parków Majaland
Kultura „Matsuri - Piknik z Kulturą Japońską” już w ten weekend!
2024-06-20 | 09:00

„Matsuri - Piknik z Kulturą Japońską” już w ten weekend!

To niezwykłe wydarzenie stanowi doskonałą okazję do poznania ponadczasowych tradycji, jak i również współczesnych aspektów Japonii.  W trakcie pikniku mieszkańcy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.