Kobieca siła polskiego kina
Podsumowanie tegorocznej edycji Festiwalu w Gdyni
47. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych przeszła do historii. Najważniejszą nagrodę zdobył anglojęzyczny debiut Agnieszki Smoczyńskiej „The Silent Twins” z Tamarą Lawrance oraz Letitią Wright w rolach głównych. Partnerem filmu jest marka Dr Irena Eris. To jednak nie jedyny przykład silnego, niezależnego, tworzonego przez kobiety kina, dostrzeżony przez publiczność oraz jury.
Podczas uroczystej Gali Zakończenia 47. edycji Festiwalu w Gdyni poznaliśmy Laureatów Złotych i Srebrnych Lwów, a także nagród indywidualnych w Konkursie Głównym. Wśród nagrodzonych znaleźć można wiele inspirujących i odważnych tytułów, w których powstanie zaangażowane były wybitne polskie reżyserki, artystki i producentki.
Złote Lwy dla „The Silent Twins”
W Konkursie Głównym 47. edycji FPFF rywalizowało aż 20 filmów, wśród których znalazło się 6 pełnometrażowych debiutów reżyserskich. Najważniejszą statuetkę otrzymała zaprezentowana na tegorocznym Festiwalu w Cannes produkcja „The Silent Twins” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, z Letitią Wright i Tamarą Lawrance w rolach głównych. Film, za którego produkcję odpowiedzialne były Klaudia Śmieja-Rostworowska i Ewa Puszczyńska, przedstawia prawdziwą historię June i Jennifer Gibbons – czarnoskórych bliźniaczek, które, będąc dziećmi, zamilkły dla świata zewnętrznego, jednocześnie w odosobnieniu swojego pokoju tworząc własny język, oparty w dużej mierze na mimice i gestach. Film doceniony został również w kategorii muzyka – tutaj nagrody indywidualne otrzymali Marcin Macuk oraz Zuzanna Wrońska – oraz w kategorii scenografia, gdzie wyróżniona została Jagna Dobesz. W produkcję „The Silent Twins” zaangażowana była marka Dr Irena Eris, m.in. poprzez dostarczenie na plan kosmetyków wykorzystanych do charakteryzacji aktorek i aktorów. – Agnieszka Smoczyńska, wraz z całą ekipą zaangażowaną w tworzenie „The Silent Twins” udowodnili, jak wielką rolę odgrywają w kinie wrażliwość, pasja i pełne empatii podejście do opowiadanej historii – szczególnie, gdy mówimy o dyskryminacji, wykluczeniu społecznym czy trudnej sytuacji kobiet. Niezwykle cieszy fakt, że wysiłek twórców został w tym wypadku dostrzeżony przez jury i uhonorowany najcenniejszą nagrodą Festiwalu – komentuje Joanna Łodygowska, szefowa działu komunikacji firmy Dr Irena Eris.
Małgorzata Hajewska-Krzysztofik z nagrodą za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Iluzja”
Pełne determinacji i tajemnic kobiety to również motyw przewodni filmu „Iluzja” – pełnometrażowego debiutu fabularnego reżyserki Marty Minorowicz. Opowiada on historię matki, która w poszukiwaniu zaginionej córki rozpoczyna własne, coraz bardziej irracjonalne śledztwo, balansując na granicy świata realnego i nadprzyrodzonego. Jury doceniło szczególnie kreację Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik, przyznając jej nagrodę indywidualną za drugoplanową rolę kobiecą. Także na planie „Iluzji” obecne były produkty marki Dr Irena Eris. Ze względu na filozofię wyznawaną przez odgrywającą w filmie główną rolę Agatę Buzek, wegański skład kosmetyków marki, użytych na planie do charakteryzacji bohaterów, potwierdzony został w Centrum Naukowo-Badawczym Dr Irena Eris.
Film „Victoria” z nagrodą za „Najodważniejsze spojrzenie”
Jako partner Festiwalu w Gdyni Dr Irena Eris już od 6 lat wspiera polskich artystów i artystki, czego symbolem jest przyznana w tym roku już po raz kolejny nagroda za najodważniejszą, najwrażliwszą i najpiękniej opowiedzianą filmową historię. Podczas 47. edycji Festiwalu w Gdyni nagrodę za „Najodważniejsze spojrzenie” otrzymały twórczynie filmu „Victoria” – reżyserka Karolina Porcari oraz Katarzyna Figura, odtwórczyni głównej roli. Krótkometrażowa produkcja opowiada historię Amelii, atrakcyjnej kobiety w średnim wieku, która od wielu lat żyje w niesatysfakcjonującym, popadającym w rutynę związku. Kobietę poznajemy w momencie, gdy w wyniku otrzymania tajemniczej przesyłki, zaczyna powoli odkrywać swoje uśpione pragnienia i potrzeby.
O FPFF w Gdyni
Odbywający się od 1974 roku Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedno z najstarszych wydarzeń filmowych w Europie. Posiada status narodowego festiwalu filmowego i jest najważniejszą polską imprezą branżową. Pełni kluczową rolę w upowszechnianiu kultury, promocji polskiego dorobku filmowego oraz ugruntowania pozycji i odbioru rodzimej kinematografii. Każdego roku najciekawsze polskie produkcje rywalizują w nim o Złote i Srebrne Lwy, jak również o szereg nagród indywidualnych, a na czas trwania Festiwalu Gdynia staje się prawdziwą stolicą polskiego kina. Więcej informacji dostępne jest na stronie festiwalgdynia.pl
O marce Dr Irena Eris
Kosmetyki Dr Irena Eris zostały stworzone z pasji do pielęgnacji piękna. Przełomowe receptury projektowane są w oparciu o własne zgłoszenia patentowe, nowatorskie technologie czy najlepsze, często trudno dostępne składniki, a dzięki synergii działań grupy ekspertów z różnych dziedzin, kosmetyki od lat wyróżniają się na rynku.
Kontakt dla mediów:
Joanna Łodygowska, Szef Działu Komunikacji, Dr Irena Eris S.A.
tel. 00 48 696 494 337, email: Joanna.Lodygowska@DrIrenaEris.com
Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz
„NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.