Komunikaty PR

Motorola i Lenovo Foundation zapowiadają nową fazę rewitalizacji języków

2022-12-15  |  10:00
Biuro prasowe

15 grudnia 2022 r.: Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych proklamowało na lata 2022–2032 Międzynarodową Dekadę Języków Rdzennych. Ma to na celu zwrócenie uwagi świata na krytyczną sytuację wielu rdzennych języków, a także mobilizację różnego rodzaju podmiotów i zasobów do ich zachowania, rewitalizacji oraz promocji. Jako firma globalna zajmująca się dostarczaniem inteligentnych technologii dla wszystkich, Motorola podejmuje i nagłaśnia działania na rzecz rewitalizacji języków rdzennych, w ramach programu zaprezentowanego po raz pierwszy na początku 2021 roku.

W poniedziałek, 13 grudnia br. w ramach obchodów Międzynarodowej Dekady Języków Rdzennych UNESCO, Motorola zapowiedziała nową fazę tego projektu, skoncentrowaną na rdzennych językach Indii, która rozpocznie się w nadchodzących miesiącach. Wraz z Lenovo Foundation marka współpracuje z UNESCO nad dalszymi badaniami dotyczącymi wpływu i potencjału digitalizacji zagrożonych języków rdzennych.

Prezes Motorola i wiceprezes Lenovo, Sergio Buniac wraz z przedstawicielami Lenovo Foundation i Motorola uczestniczyli w paryskim spotkaniu reprezentantów wysokiego szczebla państw członkowskich UNESCO, liderów rdzennych społeczności, ONZ, krajowych organizacji badających społeczeństwo obywatelskie, a także przedstawicieli sektora publicznego i prywatnego. Omawiali oni sposoby integracji i zachowania rdzennych języków na świecie, a także możliwości współpracy z myślą o bardziej otwartej na integrację przyszłości.

„Pomysł na ten projekt narodził się w związku z problemem dostrzeżonym przez nasz zespół ds. globalizacji. Okazało się, że rdzenne języki Ameryki Łacińskiej nie są reprezentowane w formie cyfrowej w produktach technologicznych, co pomogłoby w zachowaniu nie tylko tych języków, ale też tradycji, kultury i historii” — mówi Sergio Buniac, prezes Motorola. „Mamy nadzieję, że ta inicjatywa zwiększy świadomość społeczną i przyczyni się do rewitalizacji języków. Wpłynie to korzystnie nie tylko na te społeczności, ale też jesteśmy przekonani, że utoruje drogę do wprowadzenia większej liczby zagrożonych rdzennych języków w systemie Android oraz w innych smartfonach”.

Wśród nowych pokoleń rdzennej ludności rośnie poziom umiejętności czytania i pisania oraz korzystania z technologii, dlatego tak istotne jest, by te osoby mogły używać ojczystego języka w nowych, cyfrowych formatach, tak by nie dopuścić do jego zagrożenia i utraty. UNESCO szacuje, że co dwa tygodnie zanika jeden rdzenny język, co oznacza, że do końca stulecia ubędzie ich około 3000. Chcąc zachować dziedzictwo ludzkości oraz wyjątkowe historie rdzennych kultur i zwiększyć możliwości nowego pokolenia, Motorola współpracuje z Lenovo Foundation nad dodawaniem języków do smartfonów. Kaingang (używany w południowej Brazylii), nheengatu (używany w Amazonii) oraz czirokeski (używany w USA) już należą do ponad 80 języków oferowanych przez Motorolę w interfejsie telefonów komórkowych.

Dzięki tej inicjatywie Motorola została pierwszym producentem telefonów komórkowych, który zaoferował czirokeskim użytkownikom w pełni zlokalizowany interfejs telefonu komórkowego, a także w pełni obsługuje rdzenny język z Amazonii. Motorola udostępniła znaki, 360 000 przetłumaczonych słów oraz językowe konfiguracje na platformie Android, aby umożliwić innym producentom dodawanie języków do swoich interfejsów, co będzie sprzyjać szerszemu wykorzystaniu i rewitalizacji tych języków. Na początek nadrzędna spółka Motoroli, Lenovo, bada możliwości integracji języków na komputerach PC.

W ciągu najbliższej dekady Motorola i Lenovo mają nadzieję zwiększyć świadomość społeczną, pobudzić działania na rzecz ocalenia zagrożonych języków, a także umożliwić przyszłym pokoleniom rdzennych społeczności korzystanie z technologii w ojczystych językach.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach Biuro prasowe
2025-06-05 | 06:00

Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach

9 czerwca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów. Archiwa Państwowe w Polsce już po raz osiemnasty aktywnie włączą się w wydarzenie,
Kultura Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace
2025-05-14 | 06:00

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

Marki modowe mają wpływ na postawy społeczne. Są też istotne z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego. O wyzwaniach na przyszłość dla branży modowej i nie tylko
Kultura Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
2024-12-19 | 08:00

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Książka to prezent świąteczny, na który decyduje się ponad połowa Polaków. Jak pokazują wyniki „Badania o książkach” przeprowadzonego przez IMAS International na

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.