Komunikaty PR

Niecodzienni bohaterowie o czytelnictwie. Wieczór Przyjaciół FPC

2022-09-16  |  10:00
Biuro prasowe

Fundacja Powszechnego Czytania od czterech lat działa na rzecz podniesienia poziomu czytelnictwa w Polsce. Wieczór przyjaciół Fundacji był spotkaniem zaskakująco różnorodnym. Spotkali się nauczyciele i bibliotekarze, samorządowcy i biznes, reprezentanci instytucji ministerialnych, wielkich mediów i agencji reklamowych, pisarze, ilustratorzy, wydawcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Gości powitał Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, podkreślając, że czytanie nie jest tematem przeszłości, że książki to ważny temat dla rozwoju społeczeństw. – Zależało nam na spotkaniu wielu środowisk. Czytelnictwo jest tematem, który łączy wszystkich – cieszymy się z mocnych przykładów z biznesu bo czytanie jako ćwiczenie umysłu to sprawa ważna w każdym środowisku – podkreśliła Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania.

Wieczór pokazał, że czytanie rzeczywiście łączy osoby bardzo różne. Robert Piaskowski, Pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury podkreślił rolę książek w rozwoju społeczności lokalnych; ilustratorka Dorota Łoskot-Cichocka opowiedziała wzruszająco o znaczeniu czytania w przepracowywaniu traumy i pomaganiu przez sztukę, aktorka Anna Mucha zachwyciła mocną, pełną emocji wypowiedzią o książkach w życiu własnej córki, Ewelina Karpińska, szefowa marketingu Green CaffeNero opowiedziała o książkach w kawiarniach sieci, Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i prezes Unii Metropolii Polskich opowiedział o swoim zaangażowaniu w kampanię #CzytanieRządzi i podkreślił rolę czytania we własnym życiu,  Olga Korolec, szefowa zrównoważonego rozwoju Ringier Axel Springer podkreśliła konieczność zaangażowania mediów w promocję czytania, Dmytro Drozdovsky, literat i wydawca ukraiński opowiedział o dramatycznej sytuacji wydawców ukraińskich, a Wojciech Ziminski, prowadząc wieczór opowiedział o swoich nie zawsze łatwych doświadczeniach z kupowaniem książek.

Wieczór był połączony z prapremierą książki „Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie”, którą stworzyło dla Fundacji grona kilkudziesięciu twórców - na rzecz pomocy ukraińskim dzieciom, rodzinom a także wydawcom. Całkowity dochód ze sprzedaży książki będzie przeznaczony na dalsze akcje pomocowe. Fundacja przedstawiła dane z tegorocznych działań: 47 milionów wyświetleń kampanii #CzytanieRządzi; 150 000 dolarów przekazanych wydawcom ukraińskim, blisko 100 000 książek przekazanych dzieciom ukraińskim w Polsce.  Zarząd Fundacji przyznał Kariatydy Czytelnictwa zasłużonym dla sprawy firmom i ludziom.

Fundacja Powszechnego Czytania opisuje w swoich publikacjach „Supermoc książek”, podkreślając, że #CzytanieRządzi jak sport: jest wysiłkiem, który kochamy, pomaga człowiekowi w rozwoju, wciąga. #CzytanieRządzi: ćwiczy nasz umysł, sprawia, że jesteśmy „w formie”: intelektualnie, społecznie i emocjonalnie, stabilni, zdrowi, kompetentni!

Fundacja Powszechnego Czytania jest organizacją non profit, która powstała w 2018 roku, dzięki woli współpracy konkurentów - wydawców i stawia sobie za cel podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce. W 2019 r Fundacja uruchomiła program Książka na receptę. Recepta na sukces zapraszając do współpracy pierwszego pediatrę na świecie, który  w 1990 roku zaczął przepisywać czytanie jak witaminy. W 2020 roku, w dniu zamknięcia szkół, Fundacja stworzyła kampanię #TerazCzasNaCzytanie namawiając rodziców do odrywania dzieci od ekranów. W 2021 roku opublikowała pierwszy polski poradnik upowszechniania czytania Supermoc książek oraz Supermoc książek w przedszkolu. Od dnia wybuchu wojny w Ukrainie prowadzi akcję #KsiążkaChroni, której celem jest dostarczenie książek dzieciom uchodźcom i pomoc wydawcom ukraińskim, w czerwcu b.r. we współpracy z Unią Metropolii Polskich wystartowała z kampanią #CzytanieRządzi. Fundacja zaprasza do współpracy wszystkich ludzi zainteresowanych tematem podniesienia poziomu czytelnictwa w Polsce.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Startuje konkurs Pulsu Biznesu na Biznesową Książkę Roku Biuro prasowe
2024-10-23 | 15:00

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku

Dziś rusza premierowa edycja konkursu Biznesowa Książka Roku organizowanego przez dziennik „Puls Biznesu”. Jego celem jest wyróżnienie wyjątkowych tytułów,
Kultura Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz
2024-10-23 | 01:00

Canon na Międzynarodowy Dzień Druku: tworzenie wartości poprzez obraz

Obchodzony 23 października Międzynarodowy Dzień Druku to doskonały moment, aby przyjrzeć się bliżej roli, jaką we współczesnym świecie odgrywa technologia druku. Firma Canon, od
Kultura „NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV
2024-10-07 | 12:00

„NÓŻ. ROZWAŻANIA PO PRÓBIE ZABÓJSTWA” – PREMIERA KSIĄŻKI I FILM NA ARTE.TV

Salman Rushdie to urodzony w Bombaju brytyjski pisarz i eseista, laureat Nagrody Bookera za powieść „Dzieci północy”. W 2022 roku cały świat obiegła informacja o

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.