Komunikaty PR

Nietrafiony prezent, przy stole z nielubianą teściową – jak przetrwać święta?

2022-12-19  |  16:54
Biuro prasowe

Jedni z utęsknieniem odliczają dni do świąt, inni na samą myśl o wigilijnej wieczerzy w większym gronie czują nadciągający ból głowy. Moc przygotowań, sporo wydatków, a do tego niektóre spotkania przy stole zamiast z rodzinnym ciepłem kojarzą się ze stresem i nieprzyjemną atmosferą. Jak sprawić, aby święta były bardziej udane?

Jeżeli na myśl o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia wcale nie odczuwacie radości, to nie jesteście w swoich uczuciach odosobnieni. Coraz więcej ludzi, zamiast cieszyć się na myśl o spotkaniu z bliskimi, najchętniej zaszyłaby się pod kocem na kilka dni albo wyjechała na zagraniczny wypoczynek. Z drugiej strony, poczucie obowiązku skłania większość do spotkania z bliższą i dalszą rodziną. Jak sprawić, aby ten czas upłynął bez konfliktów i niepotrzebnego stresu?

Ustalanie granic – kompromisy

Jak znaleźć złoty środek między rodzinnymi spotkaniami a własnym odpoczynkiem, który niekoniecznie łączy się z atmosferą spotkań z krewnymi? Ustalić wcześniej jasne, klarowne zasady. Można przykładowo zapowiedzieć organizującym święta rodzicom lub dziadkom, że przyjedziemy na Wigilię, ale następnego dnia po obiedzie wyjeżdżamy np. na krótki wypoczynek w góry, a zatem nie planujemy w towarzystwie ciotek, wujów i kuzynek spędzić pełnych trzech (lub więcej) dni. Warto zaproponować pomoc w organizacji uroczystości, zapewnić o chęci przywiezienia konkretnych potraw, aby odciążyć mamę czy babcię. A może zaoferować przyjazd dzień wcześniej niż zwykle by pomóc w organizacji, uczciwie sygnalizując wcześniejszy wyjazd?

Z kolei jeżeli do tej pory spędzaliśmy święta tylko z rodzicami i dziadkami, warto spróbować nakłonić ich do wspólnego krótkiego wyjazdu, o ile ich stan zdrowia na to pozwala. Być może dla nich również byłaby to pozytywna odmiana – wbrew pozorom czasochłonne przygotowanie świąt dla wielu starszych osób jest utrwalonym obowiązkiem, z którego w głębi serca niektórzy również z chęcią by zrezygnowali, gdyby istniała taka możliwość. Wigilia w przytulnym górskim pensjonacie z bliskimi może być równie wspaniała, jak ta domowa – a ile czasu i nerwów z przygotowaniami odpada! Kto wie, dla niejednej osoby to właśnie może być najlepszy prezent.

Prezentowy savoir-vivre

Kto nigdy nie otrzymał nietrafionego prezentu? W teorii każdy upominek powinien nas ucieszyć, a w praktyce… bywa różnie. Spędzając święta w większym gronie warto trzymać się pewnych ustalonych zasad. Czy każdy wręcza każdemu drobny upominek, a może prezenty otrzymają wyłącznie najmłodsi? Dla wszystkich zaproszonych gości powinno to być jasne i klarowne, aby później uniknąć rozczarowań. Nie wahajmy się pytać krewnych, o jakich prezentach marzy chrześniak lub kuzynka, aby lepiej dopasować prezent. Dla kogo prezent w postaci gotówki będzie obraźliwy, a kogo ucieszy? Kto będzie zadowolony z bonu na biżuterię zamiast samodzielnie wybranej pary kolczyków, nie znając gustu obdarowywanego? Komu warto sprawić ładny, praktyczny uniwersalny prezent np. kolorowy, elegancki powerbank Fresh ‘n Rebel w kolorze liliowym, ponieważ takie urządzenie przyda się zawsze i zmieści do każdej torebki? Warto pytać i rozmawiać – wiele niepotrzebnych nieporozumień wynika z braku komunikacji między członkami rodziny. I złota zasada przyjmowania prezentów – za każdy z uśmiechem podziękujmy oraz rozpakujmy zaraz po jego otrzymaniu. Najważniejszy jest gest!

Nieprzyjemne rozmowy przy stole – lekcja asertywności

Święta z dalszą rodziną niejednokrotnie przypominają ćwiczenia praktyczne z asertywności. Jeżeli już obiecaliśmy i deklarujemy spędzić z rodziną minimum jeden dzień, zamiast irytować się, że po raz kolejny zadadzą pytania o ślub, ciążę, zmianę pracy lub cokolwiek innego, o co nie chcielibyśmy być zapytani – przemyślmy jeszcze przed wyjazdem jak zareagować na dane tematy. Nie warto być złośliwym lub agresywnym w swoich odpowiedziach, ale stanowczym – na tym właśnie polega istota bycia asertywnym. Jeżeli asertywność nie jest naszą mocną stroną, to warto to zmienić – a nawet wcześniej poćwiczyć w przyjaznym gronie reakcję na dany temat. Praktykowanie asertywności przydaje się nie tylko w święta przy rodzinnym stole, ale na co dzień. Każda sytuacja, w której mamy okazję sprawdzić nowe umiejętności jest dobra (i pouczająca!)

A jeżeli również nam zdarzało się w przeszłości zadawać niedyskretne, nietaktowne pytania? Zaskoczmy pozytywnie bliskich, prezentując się w nadchodzące święta z jak najlepszej strony. Lepiej porozmawiać na przyjemne tematy, zapytać krewnych o ich pasje czy sposoby spędzania wolnego czasu (a nuż nas zaskoczą!), odkryć, że mamy jednak coś wspólnego (np. lubimy podobne seriale czy muzykę), zamiast wdać się w dyskusje o pieniądzach, polityce czy planach matrymonialnych lub o powiększanie rodziny. To ostatnie pytanie może być z wielu względów dla bliskich bolesne – możemy nie wiedzieć np. o nieudanych staraniach i trudnościach, a nietaktowne pytania sprawiają, że stajemy się sobie coraz bardziej obcy.

Jak zatem przetrwać święta? Po pierwsze, rozmawiać z krewnymi i ustalać wcześniej zasady, które pozwolą nam na bardziej komfortowe spędzenie tego czasu. Po drugie, warto szukać kompromisu, bo w świętach nie chodzi o to, aby się męczyć. A czasem męczą się obie strony, tylko żadna nie chce zacząć dialogu na ten temat. Po trzecie, zasady bycia asertywnym i kulturalnym, są zawsze na wagę złota. Jeśli do tej pory różnie to wyglądało, czas aby ktoś dał pozytywny przykład i zainspirował pozostałych członków rodziny do zmian. A jeśli nic nie pomaga? Wtedy lepiej po prostu odpuścić.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym Biuro prasowe
2025-06-11 | 11:30

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

Już 1 października rusza w Polsce system kaucyjny. Aby odzyskać kaucję doliczoną do zakupu napoju w puszcze, konsumenci będą musieli spełnić kilka warunków. Inicjatywa
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Prawo

Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.

Konsument

Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.