Laboratorium testDNA – szósty audyt PCA zakończony pomyślnie
TESTDNA Sp. z o.o.
ul.Bocheńskiego
40-859 Katowice
tina.pysiewicz|testdna.pl| |tina.pysiewicz|testdna.pl
533 474 054
www.testdna.pl
25 maja 2021 roku Laboratorium testDNA Sp. z o.o. Sp. k. pozytywnie przeszło kolejny audyt Polskiego Centrum Akredytacji. Został utrzymany certyfikat PCA w zakresie stosowania normy PN-EN ISO/IEC 17025 przyznany w 2016 roku. Jest to potwierdzenie pewności i rzetelności badań z zakresu ojcostwa – jakość utrzymuje się przez lata.
testDNA Sp. z o.o. Sp. k. to laboratorium badawcze akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji [w zakresie: Analiza pokrewieństwa, Analiza polimorfizmu DNA z wykorzystaniem układu STR. Metoda: Multipleks PCR z elektroforezą kapilarną] / [w odniesieniu do wymagań PN-EN ISO/IEC 17025], [Nr AB 1618]. Co to oznacza w
praktyce?
Regularne kontrole – gwarancja pewności
Uzyskanie akredytacji – a potem jej utrzymanie – to duże wyzwanie, ale i wyróżnienie dla laboratorium. Co roku przedstawiciele PCA kontrolują, czy wprowadzone podczas zdobywania akredytacji rozwiązania wciąż są stosowane.
Akredytacja jest oficjalnym potwierdzeniem kompetencji do przeprowadzenia badań, uznaniem wiarygodności, bezstronności i niezależności w działaniu, a także zapewnieniem, że laboratorium działa zgodnie z międzynarodowymi standardami. Potwierdzenie pewności badań przez PCA już szósty raz jest dla nas dużym sukcesem – opowiada Barbara Prokurat, dyrektorka ds. operacyjnych testDNA Sp. z o.o. Sp. k.
Akredytacja pozwala także wykorzystywać wyniki badań DNA w sądzie oraz innych instytucjach, również poza granicami Polski.
W jaki sposób została uzyskana akredytacja?
Aby udowodnić, że stosowana w laboratorium testDNA Sp. z o.o. Sp. k. procedura badawcza jest pewna i niezmienna, sposoby działania i metody były definiowane wiele miesięcy, trwały również liczne kontrole i analizy. Działania związane z akredytacją obejmują między innymi:
- opracowanie 1 procedury badawczej i 20 ogólnych oraz księgi jakości,
- ocenę programu zapewnienia jakości badań przez komisję (obejmuje on m.in. drugą analizę, gdy zostanie otrzymany wynik wykluczający pokrewieństwo);
- walidację aparatury, pomiarów, wszystkich etapów badania,
- regularną kontrolę sprzętu (w tym stosowanie materiałów referencyjnych z
USA), - ustalenie profili genetycznych wszystkich pracowników laboratorium,
- kontrolę czystości wszelkich sprzętów (aby były wolne od jakiegokolwiek DNA),
- wprowadzenie szeregu szkoleń, których przejście jest niezbędne do rozpoczęcia pracy,
- asystę w czasie kluczowych etapów badania drugiego laboranta,
- wzajemną kontrolę pracowników (crosschecking).
Mgr Krystyna Szymczyk, diagnostka laboratoryjna, zastępczyni koordynatora działu laboratoryjnego testDNA Sp. z o.o. Sp. k., potwierdza:
20 procedur ogólnych oraz 1 procedura badawcza niezwykle dokładnie opisują wszystko, co dzieje się w naszym laboratorium z próbkami pacjentów. Do wprowadzenia jakichkolwiek zmian niezbędne jest poinformowanie Polskiego Centrum Akredytacji.
Kontakt: tel. 32 44 534 26, kom. 570 070 054 | www.testDNA.pl

Biznes z misją. Diagnostyka podsumowała działania w obszarze ESG

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.